تدوین قوانین با نظرخواهی از صنعت‌گران تولید را رقابت‌پذیر می‌کند

علی اصغر فیاض

مدیرعامل هلدینگ عالیس گفت: اگر دولت و مجلس در تدوین قوانین اقتصادی از نظرات صنعت‌گران استفاده کنند می‌توان قوانینی را به تصویب رساند که به سود بخش صنعت بوده و تولید را به صرفه و رقابت‌پذیر می‌کند.

علی اصغر فیاض در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی هلدینگ عالیس، اظهار کرد: فرسودگی ماشین‌آلات سبب هدررفت زمان و منابع هر شرکت صنعتی می‌شود چراکه این معضل مصرف مواد اولیه و انرژی را افزایش داده و در نتیجه بهای تمام شده محصول را افزایش می‌دهد به عبارت بهتر محصولی که با ماشین آلات فرسوده تولید شود برای تولیدکننده گرا‌ن‌تر از محصولی است که با استفاده از فناوری‌های روز تولید می‌شود.

وی ادامه داد: علاوه بر این ماشین‌آلات فرسوده نمی‌توانند محصولات باکیفیت تولید کنند و در نتیجه توان رقابت از تولیدکننده گرفته شده و سبب پسرفت یک مجموعه صنعتی می‌شود.

مدیرعامل هلدینگ عالیس وجود تحریم‌ها را یکی از عوامل مهم بازدارنده برای نوسازی ماشین‌آلات خطوط تولید عنوان کرد و افزود: تحریم‌ها در هر زمینه‌ای دسترسی واحدهای صنعتی به نیازهایشان را با مشکل مواجه کرده به گونه‌ای که حتی تأمین قطعات ماشین آلات در صورت خرابی بسیار سخت است و در بسیاری از موارد واحدهای صنعتی مجبور به استفاده از قطعات بدون کیفیت موجود و یا ساخت قطعات بر حسب نیاز خود می‌شوند.

فیاض افزود: همچنین تحریم‌ها علاوه بر اینکه در حوزه ماشین‌آلات بسیار مشکل‌ساز هستند در زمینه‌های دیگری نیز برای واحدهای تولیدی دردسرساز شده‌اند؛ به عنوان مثال شرایط تحریم سبب ایجاد محدودیت‌های شدید در حوزه انرژی شده به گونه ای که تأمین برق و یا گاز برای واحدهای صنعتی چالش‌های بسیار مهمی دارد و تولیدکنندگان برای رفع نیاز خود باید از روش‌های بسیار مشکل مانند نصب ژنراتور و یا استفاده از سوخت جایگزین روی بیاورند.

وی نقش دولت را برای رفع مشکلات تولیدکنندگان بسیار اساسی و محوری دانست و خاطرنشان کرد: مسئولان دولتی می‌توانند با ارتباط با اتاق بازرگانی و استفاده از ظرفیت‌های این نهاد مشکلات تولیدکنندگان را شناسایی کرده و برای رفع آنها گام بردارند اما متأسفانه هم اکنون این مهم اجرایی نشده و دولت برای تسهیل فعالیت‌های بنگاه‌های اقتصادی اقدامات زیادی انجام نداده است.

مدیرعامل هلدینگ عالیس قوانین بازدارنده وضع شده در حوزه تولید را نفس‌گیر توصیف کرد و گفت: این قوانین نه تنها برای نوسازی ماشین‌آلات بلکه در بخش‌های دیگر مانند تأمین مواد اولیه از جمله شکر، تخصیص ارز مورد نیاز و موارد دیگری از این دست نیز مشکلات بسیار زیادی را برای صاحبان صنایع ایجاد کرده است.

وی با تأکید بر اینکه دولت باید از تجربه تولیدکنندگان برای رفع مشکلات کنونی کسب و کار استفاده کند، تصریح کرد: در واقع مسئولان باید از نظرات افراد باتجربه و کارآمد در صنایع برای رفع موانع تولید استفاده کرده و بهترین شیوه برای این اقدام داشتن ارتباط مستمر و عمل‌گرا با نهادهای بخش خصوصی از جمله اتاق بازرگانی است.

alis