تزئین نوشیدنی گرم

همیشه تزئین غذا و نوشیدنی‌ها نصف لذت غذاست. قول معروفی وجود دارد که می‌گوید غذا و نوشیدنی قبل از اینکه شکم را سیر کنند باید چشم را سیر کنند و هیچ چیزی به‌اندازه یک تزئین زیبا و خلاقانه چشم را سیر نمی‌کند.

لاته آرت هنری جذاب و ماهرانه است که برای زیبا‌تر کردن قهوه و نوشیدنی‌های گرم استفاده می‌شود. هنرمندانی که این هنر ظریف را دارند با ریختن میکروفوم در یک شات اسپرسو طرح‌های مختلفی روی سطح لاته ایجاد می‌کنند. دستان ماهر می‌توانند با کشیدن تصاویری با رنگ‌های متضاد در لایه بالایی فوم آن را بسازند و آن را زیبا کنند. روش دیگری هم برای تزئین نوشیدنی‌های گرم وجود دارد که با استفاده از شابلون انجام می‌شود.

شابلون کردن غذا آسان است، اگرچه کمی تمرین هم می‌طلبد. برای ایجاد طرح‌های عالی در لیوان‌ها و فنجان‌ها و تزئین نوشیدنی‌های گرم خود به سبکی شیک و چشمگیر، نیاز به صبر و حوصله یادگیری دارید. اگر اطلاعات کاملی درباره این موضوع ندارید اما دوست دارید شما هم هنر لاته آرت یا استفاده از شابلون غذا برای نوشیدنی‌ها را یاد بگیرید، این مقاله را بخوانید.

تزئین نوشیدنی‌های کافی شاپی

تزئین نوشیدنی‌های کافی شاپی

تزیین غذا با شابلون باعث می‌شود نوشیدنی‌های خوشمزه قهوه و شکلات شما فوق‌العاده به نظر برسند. همچنین هنر لاته آرت هم یک هنر بسیار خاص  برای تزئین نوشیدنی‎های معروف کافی شاپ است. حتماً در قهوه‌ها یا لاته‌‌هایی که در کافی‌شاپ‌های مختلف خورده‌‌اید این هنر بی‌نظیر را دیده‌اید است. برای تزئین نوشیدنی‌های کافی شاپی می‌توانید از هر دوی این روش‌‌ها استفاده کنید، فقط کمی نیاز به مهارت و تمرین است.

دوست دارید بدانید چگونه قهوه کف‌دار درست کنید؟ مطلبی با همین عنوان را در مجله عالیس بخوانید.

آموزش تزئین لیوان نوشیدنی لاته

آموزش تزئین لیوان نوشیدنی لاته

لاته آرت همان‌طور که در ابتدا هم اشاره کردیم ترکیب قهوه و شیر است که بخارپز شده است. شیری که بخارپز می‌شود میکروفوم دارد و این ترکیب، شیر را برای درست‌کردن و زدن طرح‌های مختلف روی قهوه مناسب می‌کند. وقتی شیر را بخارپز می‌کنند اصطلاحاً شیر دناتوره می‌شود و این دناتوره شدن به معنی تغییر ویژگی‌های فیزیکی شیر است. چربی و شکر موجود در شیر شکسته می‌شود و به شکر ساده‌تر و کوچک‌تر تبدیل می‌شود که در نهایت باعث خواهد شد تا طعم شیر شیرین‌تر باشد. برای زدن طرح‌های مختلف روی لاته هم لازم است حرکت دست و تکنیک‌های مختلفی را استفاده کرد. این هنر در عین زیبایی و جذابیت فقط با مهارت و تمرین زیاد به‌دست می‌آید.

تزیین نوشیدنی با شابلون غذا

تزیین نوشیدنی با شابلون غذا

شابلون‌ها و قالب‌ها، ایده‌های ساده و خلاقانه‌ای برای تزیین غذا ارائه می‌دهند که برای تزیین بهترین نوشیدنی‌های اصیل ایرانی ایده‌آل هستند. اگر از دستگاه سنتی شابلون غذا استفاده می‌کنید برای تزئین نوشیدنی خود از ابتدا شیر را کف‌دار کنید. دقت کنید کف‌های شیر حباب‌های ریز داشته باشد تا بتوان روی آن اشکال مختلف را ایجاد کرد. سپس شیر را در فنجان بریزید و درست تا لبه فنجان را پر کنید. در نهایت شابلون را روی لبه آن قرار دهید و قهوه یا پودر کاکائو روی آن بپاشید. به‌این‌ترتیب به قهوه یا شکلات داغ خود حس هنری اضافه کنید.

اگر می‌خواهید کف از لبه بالا بیاید، بعد از استفاده کردن از شابلون و طرح‌زدن روی قهوه می‌توانید کمی شیر بیشتر از کنار فنجان داخل آن بریزید. شابلون‌های غذا و شابلون‌های قهوه و کاپوچینو، نوشیدنی‌ها را به خوراکی‌های فوق‌العاده تبدیل می‌کنند و طراحی منحصربه‌فردی را به نوشیدنی‌ها اضافه می‌کنند و ظاهر آن‌ها را دلچسب‌تر نشان می‌دهند.

انواع نوشیدنی‌های با شیر و قهوه کدام است؟ برای رسیدن به پاسخ، مقاله‌ای با همین عنوان را بخوانید.

درست‌کردن شابلون

شابلون‌هایی که برای تزئین استفاده می‌کنید را هم می‌توانید به‌صورت آماده بخرید و هم می‌توانید خودتان بسازید. برای ساخت شابلون دست‌ساز، طرح را روی کاغذ بکشید، سپس یک در پلاستیکی روی آن قرار دهید. در مرحله بعد، با یک چاقوی تیز، پلاستیک را برش دهید و طرحی را که درست روی کاغذ کشیده‌اید، روی در پلاستیکی پیاده کنید.

شابلون را روی لبه یک لیوان نوشیدنی داغ قرار دهید، سپس روی آن را دارچین یا کاکائو بپاشید. پودر را از طریق صافی بپاشید تا یک‌لایه ریز به‌دست آید. می‌توانید الگوهایی با نمادها، کلمات یا اعداد معنادار ایجاد کنید و از تکنیک شابلون برای تزئین نوشیدنی‌ها و هر غذا، از سوپ گرفته تا کیک، کلوچه و کیک استفاده کنید.

تزئین نوشیدنی با مارشمالو

تزئین نوشیدنی با مارشمالو

یکی دیگر از روش‌ها و افزودنی‌هایی که برای تزئین نوشیدنی‌های گرم استفاده می‌شود، مارشمالو است. مارشمالو نوعی آب‌نبات نرم با پایه شکر است که از مخلوط ژلاتین و سفیده تخم‌مرغ، شکر یا شیره و نشاسته تهیه می‌شود. ترکیب شیرین این مارشمالوها در کنار طعم قهوه یا نوشیدنی‌های گرم بسیار دوست‌داشتنی است. به همین دلیل یکی از روش‌های تزئینی محبوب برای زیباتر کردن انواع نوشیدنی‌‌های گرم است.

قهوه فراپه چطور درست می‌شود؟ پیشنهاد می‌کنیم برای یادگیری قهوه فراپه، طرز تهیه قهوه فراپه را از مجله عالیس بخوانید.

کلام آخر

درباره تزئین نوشیدنی گرم، روش‌هایی که برای تزئین استفاده می‌شود و آموزش تزئین نوشیدنی‌های کافی شاپی با شما صحبت کردیم. شما دوست دارید لاته آرت یا مهارت تزئین نوشیدنی‌ها را یاد بگیرید؟ چه روش‌های دیگری برای این کار بلدید؟ تجربیات و دانش خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سؤالات متداول

لاته آرت چیست؟

لاته آرت هنری جذاب و ماهرانه است که برای زیبا‌تر کردن قهوه و نوشیدنی‌های گرم استفاده می‌شود. هنرمندانی که این هنر ظریف را دارند با ریختن میکروفوم در یک شات اسپرسو طرح‌های مختلفی روی سطح لاته ایجاد می‌کنند.

پرطرفدارترین روش‌های تزئین نوشیدنی گرم کدام است؟

روش‌‌های لاته آرت، استفاده از شابلون غذا، تزئین با مارشمالو جزو روش‌های محبوب تزئین نوشیدنی‌های گرم است.

چطور می‌توان شابلون درست کرد؟

برای ساخت شابلون دست‌ساز، طرح را روی کاغذ بکشید، سپس یک در پلاستیکی روی آن قرار دهید. در مرحله بعد، با یک چاقوی تیز پلاستیک را برش دهید و طرحی را که درست روی کاغذ کشیده‌اید، روی در پلاستیکی پیاده کنید.

 

 

 

alis