چرا باید هنگام ورزش آب نوشید؟

همه ما می‌دانیم که هنگام انجام فعالیت‌های بدنی، به‌ویژه در آب‌وهوای گرم یا زمانی که ورزش‌های شدید انجام می‌دهیم، باید آب بیشتری بنوشیم. اما آیا باید در حین تمرین آب بنوشیم یا اینکه نوشیدن قبل و بعد از آن کافی است؟

همان‌طور که افراد هنگام ورزش‌کردن آب بدن خود را از طریق تعریق از دست می‌دهند، باید آب ازدست‌رفته بدن را با نوشیدن آب جایگزین کنند تا سالم بمانند. تنها با این روش است که می‌توانند از اثرات خطرناک کم‌آبی جلوگیری کنند.

اهمیت نوشیدن آب در حین ورزش هم غیرقابل‌چشم‌پوشی است. با‌این‌حال، یک نکته مهم وجود دارد: اینکه چه مقدار و چه زمانی در هنگام ورزش باید آب نوشید؟ در این مقاله از مجله عالیس قرار است با شما درباره این موضوع صحبت کنیم. اگر شما هم اهل ورزش حرفه‌ای هستید اما نمی‌دانید چرا و چه مقدار آب باید بنوشید، این مطلب برای شماست.

چه زمانی آب بنوشیم؟

چه زمانی آب بنوشیم؟

اینکه آیا در حین تمرین نیاز به نوشیدنی آب است یا نه، به عوامل مختلفی بستگی دارد. اولاً، مدت زمانی که فرد ورزش می‌کند، شدت تمرین و دمای هوایی که در آن ورزش می‌کند بسیار مهم است. همه اینها بر میزان مایعی که فرد از طریق تعریق از دست می‌دهد، تأثیر می‌گذارد.

به‌طورکلی توصیه می‌شود که افراد در طول تمرین مقادیر کم تا متوسط ​​مایعات بنوشند تا عملکرد بدن در اوج باشد و نیاز به مصرف بیشتر مایعات در پایان تمرین به حداقل برسد. یک مرکز تحقیق جهانی درباره نوشیدن آب توصیه می‌کند در حین ورزش و قبل و بعد از آن آب نوشیده شود. بااین‌حال، برخی از افراد متوجه می‌شوند که در طول ورزش بدن آنها نمی‌تواند دریافت آب اضافی را تحمل کند و نوشیدن آب باعث گرفتگی عضلات یا مشکلات مختلفی در معده آنها خواهد شد. اگر شما جزو این افراد هستید بهتر است که این مایع اضافی را قبل و بعد از تمرین خود جبران کنید.

از طرف دیگر، سعی کنید جرعه‌های کوچک آب را در فواصل زمانی معین میل کنید، اما حجم آن را کم نگه دارید زیرا معده می‌تواند با جرعه‌های کم‌آب راحت‌تر وفق پیدا کند.

آیا آب خوردن وسط ورزش باعث چاقی می‎شود؟

آیا آب خوردن وسط ورزش باعث چاقی می‌شود؟

هیدراتاسیون خوب نه‌تنها برای سلامت کلی، بلکه برای عملکرد بهتر در ورزش هم مهم است. بسیاری از افراد نیاز به مایعات خود را دست‌کم می‌گیرند و دائماً دچار کم‌آبی می‌شوند. هنگامی که بدن به‌خوبی هیدراته می‌شود، قلب برای پمپاژ خون در بدن نیاز به کار سختی ندارد، بنابراین مواد مغذی و اکسیژنی که برای تغذیه ماهیچه‌ها در حین تمرین موردنیاز هستند، با تلاش کمتری قابل انتقال است. این فرایند به این معنی است که وقتی بدن به‌خوبی هیدراته شود و در حین تمرین این سطح از هیدراتاسیون را حفظ می‌کند، انجام ورزش سخت بسیار آسان‌تر است.

اگر به‌طور مرتب آب مصرف کنید، سوخت‌وساز بدن شما افزایش می‎یابد و به لاغر شدن شما کمک می‎کند. همچنین از دیگر فواید نوشیدن آب برای بدن می‎توان به رفع گرفتگی عضلات بدن اشاره کرد.

بهترین نوشیدنی هنگام ورزش

بهترین نوشیدنی هنگام ورزش

آب راه ایده‌آلی برای آبرسانی به بدن است، زیرا به‌راحتی در دسترس قرار می‌گیرد و همچنین ارزان و بدون کالری است. ازآنجایی‌که هنگام ورزش آب بدن از طریق تعریق از دست می‌رود یا کاهش پیدا می‌کند، مصرف آب در زمان ورزش نه‌تنها باعث چاقی نمی‌شود بلکه فقط آب لازم بدن را تأمین می‌کند. برای اکثر افراد، آب جایگزینی مناسبی برای مایعات ازدست‌رفته در تمرین است. بااین‌وجود، در مورد کسانی که ورزش‌‌های طولانی‌تر از یک ساعت یا بیشتر را انجام می‌دهند، نوشیدنی حاوی کربوهیدرات، مانند نوشیدنی‌های ورزشی، ممکن است برای بالا نگه‌داشتن سطح انرژی مفید باشد.

به جز آب، دیگر چه نوشیدنی‌هایی می‌تواند گزینه خوبی برای مصرف در زمان ورزش باشد؟ برای پیداکردن پاسخ این سؤال نگاهی به مطلب بهترین نوشیدنی ورزشی چیست؟ بیندازید.

جدا از افزایش عملکرد فیزیکی، آب نقش مهمی در بدن دارد. ۶۰ درصد وزن کل بدن و ۷۵ درصد توده عضلانی مربوط به آب است. این ماده برای محافظت از اندام‌های حیاتی، به کنترل دمای بدن و به سیستم گوارشی کمک می‌کند و همچنین تعادل الکترولیت‌های موردنیاز برای فرایندهای سلولی را حفظ می‌کند.

علائم و پیشگیری از کم‌آبی بدن در ورزش

علائم و پیشگیری از کم‌آبی بدن در ورزش

کم‌آبی می‌تواند اثرات منفی زیادی بر بدن داشته باشد و علائمی ایجاد کند که بر توانایی فرد برای داشتن یک تمرین خوب تأثیر منفی بگذارد. از علائم کم‌آبی بدن هنگام ورزش می‌توان به لرز و خشکی پوست، ضربان قلب بالا، حالت تهوع و سردرد، سرگیجه، تنگی نفس و خشکی دهان اشاره کرد که همگی روی تمرین تأثیر منفی خواهند داشت. اگر فرد دچار کم‌آبی شدید شود، در معرض بیماری‌های مختلفی چون گرمازدگی یا سکته مغزی، گرفتگی عضلات و خستگی و حتی تجزیه توده عضلانی و مرگ قرار می‌گیرد.

توصیه می‌کنند ورزشکاران و افراد برای جلوگیری از کم‌آبی، قبل، حین و بعد از تمرین و به‌طور منظم در طول روز آب بنوشند. همچنین مهم است که با پوشیدن لباس‌های مناسب با آب‌وهوا و ورزش نکردن در دماهای بسیار بالا از هدررفت بیش از حد آب از طریق تعریق جلوگیری شود. پیشنهاد می‌شود افراد ورزشکار منتظر نمانند تا احساس تشنگی برای نوشیدن کنند، زیرا این نشانه کم‌آبی است.

شما چگونه بهترین نوشیدنی ورزشی خودتان را درست می‌کنید؟ اصلاً توجهی به مصرف نوشیدنی‌های ضروری برای تأمین انرژی لازم هنگام ورزش دارید؟ اگر جوابتان مثبت است پس خواندن این مقاله از مجله عالیس با عنوان چگونه بهترین نوشیدنی ورزشی را خودمان درست کنیم؟ می‌تواند ایده‌های بهتری برای درست کردن نوشیدنی‌های مفید به شما ارائه کند.

چه مقدار آب در زمان ورزش باید نوشید؟

چه مقدار آب در زمان ورزش باید نوشید؟

میزان آب موردنیاز بدن از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است؛ بسته به میزان توده بدن و سطح فعالیت بدنی و همچنین آب‌وهوا. به‌طورکلی بهتر است هنگام ورزش بین ۰.۴ تا ۰.۵ لیتر آب یک تا دو ساعت قبل از شروع تمرین مصرف شود. ۱۵ دقیقه قبل از شروع، باید ۰.۵ لیتر دیگر آب نوشیده شود و در صورت امکان به‌ازای هر ۱۵ دقیقه فعالیت بدنی ۰.۲ آب مصرف شود.

برای آن‌که بتوانید حرکات ورزشی را درست و کامل انجام دهید و انرژی کافی برای انجام فعالیت‌های ورزشی داشته باشید، مصرف قهوه قبل از ورزش را به شما پیشنهاد می‎کنیم.

کلام آخر

درباره اهمیت نوشیدن آب هنگام ورزش صحبت کردیم. هیدراته بودن بدن در زمان ورزش بسیار مهم است. برای هیدراتاسیون کردن بهتر بدن، توصیه می‌شود قبل و بعد از تمرین وزن را اندازه‌گیری کنید تا وزن ازدست‌رفته از طریق تعریق را محاسبه کنید. اگر در حال کاهش وزن هستید، این احتمال وجود دارد که برای حفظ آب بدن نیاز به نوشیدن بیشتر داشته باشید. مهم است که به یاد داشته باشید که هیدراتاسیون باید روزانه حفظ شود و نه فقط زمانی که ورزش می‌کنید. مقدار مایعات موردنیاز در روز از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است، اما به‌عنوان یک قانون کلی باید سعی کنید میزان آب کافی در طول روز بنوشید.

سؤالات متداول

آیا باید هنگام ورزش آب بنوشیم؟

بله، توصیه می‌شود که افراد در طول تمرین مقادیر کم تا متوسط ​​مایعات بنوشند تا عملکرد بدن در اوج باشد و نیاز به مصرف بیشتر مایعات در پایان تمرین به حداقل برسد.

آیا آب خوردن وسط ورزش باعث چاقی می‌شود؟

خیر، از آنجایی‌که هنگام ورزش آب بدن از طریق تعریق از دست می‌رود یا کاهش پیدا می‌کند، مصرف آب در زمان ورزش نه‌تنها باعث چاقی نمی‌شود، بلکه فقط آب لازم بدن را تأمین می‌کند.

آب چه اهمیتی در بدن افراد دارد؟

جدا از افزایش عملکرد فیزیکی، آب نقش مهمی در بدن دارد. ۶۰ درصد وزن کل بدن و ۷۵ درصد توده عضلانی مربوط به آب است. این ماده برای محافظت از اندام‌های حیاتی، به کنترل دمای بدن و سیستم گوارشی کمک می‌کند.

alis