دمنوش مناسب صفراوی‌ها

افرادی که مزاج صفراوی دارند، معمولا در فصل تابستان احساس گرمای شدیدی می‎کنند و در فصل زمستان احساس سرما نمی‌کنند. این افراد در فصل زمستان لباس زیاد نمی‌پوشند و ترجیح می‌دهند که همه‌ی فصول سال زمستان باشد. این افراد با خوردن غذاهایی که طبع گرمی دارند، حالشان بد می‎شود. در این مقاله قصد داریم درباره‎ی دمنوش‌هایی که برای افراد صفراوی مزاج مناسب هستند، صحبت کنیم. همراه ما باشید.

خصوصیات صفراوی مزاج‌ها

دمنوش مناسب صفراوی‌ها

  • 1- لاغر هستند.
  • 2- طبع آن‌ها گرم و خشک است.
  • 3- بیشتر آن‌ها قد بلند هستند و مفاصل برجسته و کشیده‌ای دارند.
  • 4- رنگ چهره و سفیدی چشم آن‌ها متمایل به زرد است.
  • 5- نمی‌توانند در گرما دوام بیاورند.
  • 6- معمولا تشنه هستند و دهان آن‌ها مدام خشک می‎شود.
  • 7- این افراد کم می‌خوابند.
  • 8- به خوردن ترشی‌جات علاقه‌ی زیادی دارند.
  • 9- این افراد سریع عصبانی می‎شوند و همان موقع از عصبانیت خود پشیمان می‎شوند.

اگر مزاج صفراوی دارید و از این‌که به اندازه کافی نمی‎خوابید، رنج می‎برید، به شما پیشنهاد می‌‎کنیم که مقاله‎ی دمنوش‎های خواب‌آور را بخوانید. در این مقاله به‎طور کامل به معرفی دمنوش‎هایی که خواب‌آ‌ور هستند، پرداختیم.

علائم غلبه مزاج صفراوی

اگر صفرا در صفراوی مزاج‌ها بیش از حد معمول شود، رنگ چهره و پوست آن‌ها زرد می‎شود. احساس عطش زیادی می‎کنند و دهان آن‌ها تلخ خواهد شد. همچنین اشتهای آن‌ها کم می‎شود و حالت تهوع خواهند داشت. به علاوه، بدن آن‌ها سوزن سوزن می‎شود و نبضشان سریع می‎زند.

بهترین دمنوش گیاهی برای صفراوی مزاج‌ها

دمنوش‌هایی که در ادامه به شما معرفی می‎کنیم، از غلبه صفرا در صفراوی مزاج‎ها جلوگیری می‌کند و به این افراد کمک می‎کند تا مزاج‌ آن‌ها به حالت تعادل برگردد.

دمنوش آویشن

دمنوش آویشن

دمنوش آویشن یکی از دمنوش‎های پرخاصیتی است که برای افرادی که مزاج صفراوی دارند، مناسب است. تقویت اعصاب، ضد سرفه، اشتهاآور، کاهش‌دهنده غلظت خون و تقویت بینایی از فواید این دمنوش است.

اگر تمایل دارید با دمنوش آویشن و خواص آن بیشتر آشنا شوید، به شما پیشنهاد می‎کنیم که به مقاله‌ی دمنوش آویشن و خواص آن سر بزنید.

دمنوش گل گاوزبان و سنبل الطیب برای صفراوی مزاج‌ها

این دو دمنوش خواص آرام‎بخشی دارند و سردردهای عصبی را کاهش می‎دهند. همچنین این دمنوش‎ها برای رفع تپش قلب و درمان بیماری‌های کلیوی مناسب هستند. علاوه بر این‌ها، خوردن این دمنوش‎ها رنگ چهره را روشن می‎کند.

در ادامه می‌‎توانید به مقاله‌ی خواص دمنوش گل گاو زبان مراجعه کنید و با این دمنوش کاملا آشنا شوید.

دمنوش اکلیل کوهی (رزماری) برای مزاج صفراوی

دمنوش اکلیل کوهی یا همان دمنوش رزماری برای افرادی که مزاج صفراوی دارند، بسیار مفید است. این دمنوش به تقویت اعصاب کمک می‎کند و با آسم و سرفه‎های شدید مبارزه می‎کند. خوردن دمنوش اکلیل کوهی باعث بهبود دردهای استخوانی همانند کمردرد می‎شود. پزشکان خوردن این دمنوش را برای افرادی که سنگ کلیه دارند، بسیار توصیه می‌کنند.

تغذیه مناسب برای صفراوی مزاج‌ها

تغذیه مناسب برای صفراوی مزاج‌ها

افراد صفراوی مزاج باید غذاهایی بخورند که طبع خنکی دارد. عرق کاسنی و شاه‌تره، نوشیدنی مناسب صفراوی‎ مزاج‎ها است. خوردن غذاهایی که حالت اسیدی دارند، همانند شیرخشت، کاهو، کیوی، آلو بخارا، آلوچه، اسفناج، لیموترش، زرشک، نارنج، گریپ‌فروت با عسل، ترنجبین، لیموشیرین، پرتقال، نان جو و آش جو که مصلح مزاج صفراوی هستند، بسیار توصیه می‎شود.

افرادی‌که طبع گرم و خشک دارند، بهتر است، هندوانه، گرمک، کدو خورشتی، لیموترش، هویج‌فرنگی، روغن ‌زیتون، سوپ جو و اسفناج و گشنیز بخورند.

تغذیه مضر برای صفراوی ‌مزاج‌ها

افرادی‌که طبع گرم و خشکی دارند، باید از خوردن نوشیدنی‌های گرم پرهیز کنند تا مزاج آن‌ها بهم نخورد.

خوردن نوشابه، ادویه‌های تند، آب یخ، نوشیدن مایعات همراه با غذا، شیرینی‌ قنادی، آجیل شور، گوشت قرمز و تخمه شکستن برای افرادی که مزاج صفراوی دارند، مضر است.

همچنین این افراد بهتر است از خوردن میوه‌هایی همانند موز، خربزه، آناناس و طالبی نیز پیشگیری کنند. به علاوه، خوردن غذاهایی که طبع گرمی دارند برای افراد صفراوی مزاج مضر است.

نکته مهم

مراجعه به پزشک تغذیه

اگر مزاج صفراوی دارید یا اطرافیان شما کسی دارای مزاج صفراوی است، به شما پیشنهاد می‌کنیم که پیش از مصرف نوشیدنی‌ها و غذاهایی که در این مقاله معرفی کردیم، به پزشک مراجعه کنید و برنامه غذایی خود را با او به اشتراک بگذارید و طبق توصیه او عمل کنید.

اگر بیماری خاصی دارید یا داروی خاصی مصرف می‌کنید، حتما این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید، تا به هنگام تعیین برنامه غذایی شما، این موضوع را در نظر بگیرند.

کلام آخر

همانطور که خواندید صفراوی مزاج‌ها، طبع گرم و خشکی دارند و نمی‌توانند گرمای شدید را تحمل کنند. این افراد برای اصلاح مزاج خود باید به سراغ نوشیدنی‌هایی بروند که طبع خنکی دارند و غذاهایی را درست کنند که به اصلاح مزاج آن‌ها کمک می‌کند. در این مقاله به‎طور کامل به معرفی دمنوش و غذاهای مناسب برای صفراوی مزاج‌ها پرداختیم.

سوالات متداول:

صفراوی مزاج‌ها چه خصوصیاتی دارند؟

افراد صفراوی مزاج، لاغر اندام هستند، رنگ چهره‎ی آن‌‎ها زرد است و معمولا زود عصبانی می‎شوند. این افراد نمی‌توانند گرما را تحمل کنند و کم می‌خوابند.

خوردن چه میوه‎هایی برای افراد صفراوی مزاج مضر است؟

خوردن میوه‌هایی همانند موز، خربزه، آناناس و طالبی برای افراد صفراوی مزاج مضر هستند.

دمنوش اکلیل کوهی (رزماری) چه خواصی دارد؟

دمنوش اکلیل کوهی (رزماری) به تقویت اعصاب کمک می‎کند و با آسم و سرفه‎های شدید مبارزه می‎کند. همچنین خوردن دمنوش اکلیل کوهی باعث بهبود دردهای استخوانی همانند کمردرد می‎شود.

alis