تولید مکانیزه در عالیس ضایعات را کاهش داده است

صادق فیاض

 

مدیر کارخانجات گروه تولیدی عالیس گفت: از عواملی که موجب کاهش ضایعات در محصولات عالیس می‌شود فناوری بسیار بالا و به روز خطوط تولید و غنی بودن مجموعه عالیس از حیث متخصصین و کارشناسان مجرب در همه حوزه ها می باشد.

صادق فیاض در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی هلدینگ عالیس اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که سبب هدررفت منابع هر بنگاه تولیدی می‌شود ضایعات است و در یک تعریف کلی هر عاملی که سبب انحراف تولید از حالت صد درصد ایده‌آل شود می‌تواند منجر به ایجاد ضایعات شود.

وی با بیان اینکه عوامل ضایعات به دو بخش درحین تولید و بعد از بسته‌بندی تقسیم می‌شود، خاطرنشان کرد: مواد اولیه نامرغوب، خطای نیروی انسانی، تنظیم نبودن دستگاه تولید و عوامل میکروبی از جمله عواملی است که قبل از تولید و در حین فرآیند بسته‌بندی سبب ایجاد ضایعات می‌شود. به همین علت است که مجموعه عالیس با دارا بودن آزمایشگاه کنترل مواد اولیه مجهز به بروز ترین دستگاه های موجود، قبل از ورود هرگونه مواد اولیه اعم از بسته بندی و غذایی، تمامی پارامترهای مطلوب جهت تولید را اندازه گیری کرده و از ورود مواد اولیه نامرغوب جلوگیری می کند.

مدیر کارخانجات گروه تولیدی عالیس ادامه داد: انبارداری نامناسب، مشکلات حمل و نقل کالا، آب و هوای نامساعد و سایر مواردی از این دست، از عواملی است که بعد از بسته‌بندی می‌تواند سبب به وجود آمدن ضایعات شود و در مجموعه عالیس با پایش مداوم واحد لجستیک، این مورد به حداقل رسیده است.

فیاض در ارتباط با اقداماتی که در گروه تولیدی عالیس برای کاهش ضایعات در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: تمام فرآیند تولید در این مجموعه تولیدی بدون دخالت دست انسان انجام شده و همین مسئله سبب کاهش بسیار زیاد ضایعات ناشی از خطای انسانی در عالیس می‌شود به طوری که ماشین آلات هوشمند تمامی پارامترهای در حین تولید را اندازه گیری کرده و در هر لحظه به صورت تشخیص هر نوع عدم انطباق با استانداردهای تعریف شده دستگاه به صورت خودکار جریان تولید را متوقف می نماید. علاوه بر این، این محصولات در هر مرحله از تولید به صورت دقیق مورد آزمایش قرار می‌گیرند تا در صورت وجود مشکل از خط تولید خارج شوند.

وی بیان کرد: همچنین برای کاهش ضایعات در گروه تولیدی عالیس پایش مستمر دستگاه‌ها و انجام تعمیرات پیشگیرانه، انجام آزمایشات ابتدایی روی دستگاه‌ها و تجهیزات پیش از شروع فرآیند تولید، کالیبراسیون و انجام تنظیمات پارامتری و مکانیکی با دقت هر چه بیشتر و استفاده از قطعات استاندارد و مرغوب در دستور کار قرار دارد.

مدیر کارخانجات گروه تولیدی عالیس تأکید کرد: دقت نظر نیروی انسانی بر فرآیند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است لذا طرح های بهروه وری متناسب جهت بالابردن انگیزه و روحیه همکاران در واحدهای مختلف طراحی و پیاده سازی می شود.

alis