شیر ویتامین دی

اگر بخواهیم در بین نوشیدنی‌های مختلف، مفیدترین‌ها را انتخاب کنیم، قطعا شیر یکی از اصلی‌ترین گزینه‌ها است. با این وجود غنی کردن شیر با ویتامین دی، این نوشیدنی را مقوی‌تر از قبل هم خواهد کرد. جذب کلسیم در شیر ویتامین دی به شدت بیشتر از شیر های عادی است و کمبود این ماده معدنی (خواص شیر) در بدن را برطرف می‌کند.

تاریخچه غنی کردن مواد غذایی

شیر ویتامین دی

اولین بار حدود 400 سال قبل از میلاد مسیح بود که یک پزشک ایرانی با هدف بالا بردن توان سربازان، اقدام به ساخت یک نوشیدنی غنی شده با آهن کرد. اما غنی‌سازی نوشیدنی‌ها با مواد معدنی مفید، در بین جنگ‌های جهانی اول و دوم بیشتر از گذشته در بین کشورهای اروپایی و آمریکا رواج پیدا کرد. به طوری که از سال 1924 میلادی، برنامه غنی‌سازی شیر با ویتامین دی در آمریکا آغاز شد و تا امروز هم ادامه دارد.

انواع نوشیدنی ها با شیر

انواع شیر

در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا از دهه‌ها قبل برنامه غنی‌سازی شیر با ویتامین دی در حال انجام است، با این وجود در کشور ما تازه در چند سال گذشته شاهد گسترش تولید شیر ویتامین دی هستیم و شرکت‌های مختلف تولید مواد غذایی مانند عالیس، تولید این محصول مفید و مقوی را آغاز کرده‌اند.در مورد شیرهای طعم دار مقاله ای نوشتیم که احتمالا برای شما جذاب باشد پس برای رفتن به مقاله روی عبارت شیر طعم دار چیست؟ کلیک کنید.

چرا شیر ویتامین دی؟

قند موجود در شیر طعم دار

مصرف شیر ویتامین دی

۶ دلیل برای مصرف شیر برای کودکان بالای دوسال

فقر ویتامین دی امروزه در دنیا به یکی از شایع‌ترین مشکل‌های حوزه سلامت در بین مردم تبدیل شده است و عوامل مختلفی مانند زندگی آپارتمانی و قرار نداشتن مردم در معرض نور آفتاب را می‌توان از مهمترین دلایل برای کمبود ویتامین دی در بین مردم به شمار آورد. بر اساس مطالعات انجام شده، در کشورهای مختلف اروپایی بین 30 تا 80 درصد مردم به کمبود این ویتامین دچار هستند.

در کشور ما هم در پژوهشی که دانشگاه علوم پزشکی تهران در 5 شهر انجام داد، در مناطق مختلف بین 40 تا 80 درصد مردم به کمبود ویتامین دی دچار هستند. با وجود اینکه نور خورشید از مهمترین عوامل تامین‌کننده ویتامین دی شمرده می‌شود، اما این منبع تنها نیمی از نیاز روزانه بدن ما به این ماده را تامین می‌کند. به همین دلیل مصرف این شیر به عنوان یک مکمل غذایی می‌تواند تاثیر چشم‌گیری در تامین این ماده معدنی داشته باشد. در واقع هر لیوان شیر ویتامین دی عالیس می‌تواند 30 درصد از نیاز روزانه ما به این ماده را به بدن برساند.

ویتامینی با تاثیرات شگفت‌انگیز

شیر ویتامین دی ویتامینی با تاثیرات شگفت‌انگیز

افزایش توان و هماهنگی ماهیچه‌ها یکی از تاثیرات ویتامین دی بر بدن ما به شمار می‌رود. کمک به رشد سلول‌ها و مقاوم‌سازی بدن در برابر ابتلا به بیماری‌هایی مانند راشیتیسم از دیگر فواید مثبت این ماده به حساب می‌آید. علاوه بر این، مصرف میزان لازم ویتامین دی باعث بهبود عملکرد مغز شده و از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می‌کند.

معمولا همه شیر را به عنوان منبعی غنی از کلسیم می‌شناسیم اما جالب است بدانید که میزان جذب کلسیم موجود در شیر تا حد زیادی به مقدار ویتامین دی موجود در آن وابسته است.

شیر پاستوریزه بهتر است یا شیر محلی؟

شیر طبیعی حاوی مقدار کمی ویتامین دی است، اما همان مقدار اندک هم در فرآیندهایی مانند پاستوریزه کردن این نوشیدنی، تقریبا از بین می‌رود. به همین دلیل غنی‌سازی این نوشیدنی با ویتامین دی علاوه بر رساندن این ماده معدنی به بدن، نقش زیادی در جذب بیشتر کلسیم شیر دارد. به همین دلیل مصرف شیر غنی شده می‌تواند بدن شما را در برابر پوکی استخوان محافظت کرده و باعث استحکام و رشد بهتر استخوان‌ها شود.

بازیگری مهم در رژیم غذایی روزانه

تفاوت شیر معمولی با شیر کم‌چرب

شیر ویتامین دی

با وجود اینکه کشور ما نسبت به کشورهای پیشرفته دنیا تقریبا 5 دهه دیرتر وارد موضوع تولید شیر غنی شده با ویتامین دی شده است، اما در سال‌های گذشته شاهد تولید محصولات خوبی در این زمینه بوده‌ایم. گنجاندن این نوشیدنی در رژیم غذایی افراد می‌تواند کمک زیادی به بالا رفتن سطح سلامتی جامعه داشته و از بروز بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری به عمل آورد.

نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

alis