راه‌اندازی گلخانه ۲۰ هکتاری سرچین عالیس

مدیرکشاورزی هلدینگ عالیس گفت: اقدامات ابتدایی برای افتتاح گلخانه 20 هکتاری در شرکت کشت و صنعت سرچین در دست اقدام بوده و امید می‌رود با اختصاص تسهیلات در کوتاه‌ترین زمان افتتاح شود.

حمید قزاقی در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی هلدینگ عالیس اظهار کرد: بنا است این گلخانه با استفاده از فناوری‌های روز دنیا ساخته شده و هدف اصلی از افتتاح آن تکمیل زنجیره تولید به ویژه برای محصول گوجه فرنگی مورد نیاز کشت و صنعت سرچین است.

وی ادامه داد: با برنامه‌ریزی‌های که تا کنون صورت گرفته قرار بر این است که این گلخانه به صورت نیمه اسکلت باشد و کشت در آن با روش هیدروپونیک صورت بگیرد.

مدیر کشاورزی هلدینگ عالیس با بیان اینکه زیرساخت‌های لازم برای تأسیس این گلخانه مانند آب، برق و گاز لوله‌کشی تأمین شده است، خاطرنشان کرد: تا کنون برای این گلخانه 50 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده و بنا است برای تکمیل آن از تسهیلات بانکی ردیف توسعه کشت‌های گلخانه‌ای استفاده شود.

قزاقی با اشاره به اینکه مجموع مساحت زیر کشت گلخانه‌ای در استان خراسان رضوی حدود 400 هکتار است، تأکید کرد: گلخانه‌ای که بنا است در مجموعه سرچین افتتاح شود به نوعی در استان خراسان رضوی و به ویژه منطقه چناران بی‌نظیر است.

وی با بیان اینکه توسعه اشتغال یکی از اصول اصلی توسعه در هلدینگ عالیس است، اظهار کرد: تکمیل این پروژه 200 شغل در محدوده محروم شهرستان چناران ایجاد می‌کند.

مدیرکشاورزی هلدینگ عالیس با اعلام اینکه به غیر از گوجه‌فرنگی برنامه‌ریزی برای تولید گل شاخه بریده در این مجموعه نیز صورت گرفته است، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود که میزان تولید گوجه فرنگی در این گلخانه به بین 400 تا 450 تن در هر هکتار باشد و قابلیت دو بار کشت در سال را دارد.

قزاقی ادامه داد: محصول گوجه‌فرنگی برداشت شده برای تولید رب و در فازهای بعدی توسعه سس و کنسرو در مجموعه سرچین مورد استفاده قرار گرفته و برای صادرات مابقی نیز برنامه‌ریزی شده است.

alis