آب گرم بخوریم یا سرد؟

آب سرد بنوشیم یا گرم؟ این سؤالی است که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید. قسمت زیادی از بدن ما از آب تشکیل شده و روزانه نوشیدن حداقل ۸ لیوان آب برای حفظ سلامت بدن لازم است. باتوجه ‌به این موضوع، دانستن اینکه آب سرد مضر است یا آب گرم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اگرچه نوشیدن آب سرد خیلی دلچسب و گوارا است؛ اما بهتر است در این زمینه احتیاط کرده و به توصیه‌های پزشکان دقت کنید. در این مقاله درمورد این موضوع صحبت خواهیم کرد.

آب گرم بهتر است یا آب سرد؟

آب گرم بهتر است یا آب سرد؟

در حالت کلی نوشیدن آب‌ خنک یا آب گرم با دمای معقول، ضرر چندانی برای بدن ندارد. درواقع این‌طور نیست که نوشیدن یکی از این دو باعث ایجاد مشکلاتی در بدن شما شود؛ اما طبق نظر پزشکان غربی و متخصصان حوزه طب سنتی، بهتر است که در بیشتر مواقع آب گرم بنوشید. نوشیدن آب خیلی سرد هنگامی‌که پس از یک روز بسیار گرم به خانه برگشته‌اید می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد. ولی باید به این نکته دقت کنید که این کار بسیار خطرناک است و می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌هایی مانند مننژیت شود. در حالت کلی در دمای آبی که می‌نوشید سعی کنید اعتدال را رعایت کنید. مصرف آب داغ هم به دلیل آسیب رساندن به مری به‌هیچ‌عنوان خوب نیست. از طرفی نوشیدن آب خیلی سرد هم معمولاً توصیه نمی‌شود؛ زیرا می‌تواند باعث ایجاد درد موقتی در ناحیه گلو شود. حتی درصورتی‌که سرما خورده‌اید می‌تواند گلودرد و سردرد ناشی از آن را هم تشدید کند. با نوشیدن آب گرم یا ولرم، فعالیت روده‌های شما بهتر و بیشتر می‌شود. با نوشیدن آب گرم در طول روز، اشتهای شما به میل‌کردن غذا و شیرینی‌جات کاهش پیدا کرده و این موضوع باعث می‌شود که از پرخوری جلوگیری کرده باشید. این موضوع برای افرادی که رژیم دارند اهمیت دارد. این افراد حتی می‌توانند آب طعم‌دار را جایگزین آب ساده کنند. طرز تهیه آب طعم‌دار را در مقاله مربوط به آن می‌توانید بخوانید. این افراد بهتر است آب گرم را جایگزین آب سرد کنند. نوشیدن آب گرم و رفع یبوست رابطه مستقیمی با هم دارند. اگر به یبوست مزمن دچار هستید سعی کنید همیشه آب گرم بنوشید.

کلام آخر

نوشیدن مقدار کافی آب در طول روز برای بدن نیاز است؛ اما سؤالی که پیش می‌آید این است که آب گرم بخوریم یا سرد؟ در حالت کلی نوشیدن آب گرم بهتر از آبی است که خیلی سرد است. باید به این نکته دقت داشته باشید که هیچ‌گاه نباید آب خیلی سرد یا آب داغ میل کنید؛ زیرا هرکدام از این دو مضراتی دارند. بهتر است دمای آبی که می‌نوشید دمای محیط یا کمی ولرم باشد. درواقع فواید مصرف آب گرم بیشتر از آب سرد است و بهتر است آبی که در طول روز میل می‌کنید خیلی سرد نباشد.

سؤالات متداول

آیا نوشیدن آب خنک مضر است؟

خیر. نوشیدن آب خنک اصلاً مضر نیست؛ بلکه نوشیدن آب خیلی سرد مضر است. این مورد مخصوصاً برای زمان‌هایی که مدتی زیر نور آفتاب یا در محیط گرم بوده‌اید اهمیت دارد. هرگز نباید در این مواقع آب خیلی سرد بنوشید؛ زیرا ممکن است تارهای مغزی شما را تحت‌تأثیر قرار دهد.

آب گرم چه اثری بر روده دارد؟

مصرف آب ولرم باعث افزایش تحرکات روده و کمک به هضم غذا می‌شود.

آیا نوشیدن آب سرد پس از صرف غذا مشکلی ایجاد می‌کند؟

بله. در حالت کلی مصرف آب بلافاصله پس از صرف غذا توصیه نمی‌شود و بهتر است که حداقل یک ساعت پس از غذا برای نوشیدن آب صبر کنید؛ اما اگر می‌خواهید پس از غذا آب بنوشید حداقل به‌هیچ‌عنوان آب سرد ننوشید؛ زیرا این کار باعث سخت‌شدن فرایند هضم غذا شده و از طرفی برای کبد شما هم خوب نیست.

 

نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نظرات

محمد حقی هر وقت آخرشب ها بخوایم خرما بخوریم با آب گرم بخوریم یا آب سرد که میگن چاق کننده است. ممنون میشم بهمون راهنمایی کنید
نظرات بیشتر
alis