شکوفایی منابع انسانی به دست مدیران رقم می‌خورد

شکوفایی عالیس

مدیرعامل هلدینگ عالیس گفت: مدیران نقش بسیار مهمی در توسعه سازمان دارند چراکه شکوفایی استعدادهای درونی منابع انسانی به دست آنها رقم می‌خورد.

علی اصغر فیاض در مراسم تقدیر از برگزیدگان مسابقه نویسندگی هلدینگ عالیس که در اتاق جلسات سازمان مرکزی این هلدینگ برگزار شد با ابراز خرسندی از کیفیت مقالات رسیده به دبیرخانه مسابقه نویسندگی هلدینگ عالیس گفت: احترام یک مقوله پرمعنا در روابط اجتماعی است و به قدری در تعاملات اثر دارد که جاری شدن آن در سازمان‌ها سبب افزایش روحیه کارکنان و بالا رفتن بهره‌وری می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر در سازمانی احترام جاری باشد هیچ کدورتی بین کارکنان به وجود نمی‌آید، خاطرنشان کرد: همه ما برای اینکه بتوانیم به جامعه و سازمان خدمت کنیم گرد هم جمع شده‌ایم و وجود کدورت در سازمان با اصل خدمت‌گذاری همخوانی ندارد چراکه تقابل مانع از رسیدن به اهداف سازمانی شده و قلب‌های کارکنان را از هم دور می‌کند.

مدیرعامل هلدینگ عالیس واحدهای منابع انسانی و روابط عمومی را مسئول ایجاد روحیه خوب در سازمان دانست و افزود: برای اینکه سازمان بتواند در وضعیت فعلی اقتصاد انقباضی، که کشور با آن روبه‌رو است به سمت توسعه حرکت کند باید بتوانیم انگیزه پرسنل را در سطح بالا نگاه داشته و به تمام کارکنان در هر سطحی که هستند احترام بگذاریم.

فیاض ادامه داد: نیاز است در این شرایط سخت کارکنان عالیس مانند اعضای یک خانواده کنار هم قرار گرفته، با هم مهربان باشند، به هم روحیه تزریق کنند و در زمان‌های سخت با استفاده از خرد جمعی و دریافت حمایت از یکدیگر مسیر توسعه سازمانی را ادامه دهند.

مدیرعامل هلدینگ عالیس خلاصه تمام خواسته‌های مدیریت سازمان را افزایش بهره‌وری کارکنان دانست و خاطرنشان کرد: برای نیل به این هدف باید احترام را به عنوان یک اصل ساختاری در تعاملات سازمانی قرار داد چراکه وقتی احترام در یک مجموعه وجود داشته باشد کارکنان نسبت به هم متعصب شده و از خواسته‌های یکدیگر با بی‌تفاوتی عبور نمی‌کنند.

فیاض با اشاره به موضع گیری برخی افراد در مقابل انتقاداتی که به آنها وارد می‌شود، تصریح کرد: اگر احترام سرلوحه ایجاد ارتباطات در محیط کاری قرار بگیرد هیچ گاه تقابلی در این زمینه به وجود نیامده و همه تنها به هدف اصلی سازمان که خدمت به جامعه است، فکر می‌کنند.

وی ادامه داد: واحد منابع انسانی وظیفه دارد برای افزایش روحیه کارکنان طرح‌های پیشنهادی خود را ارائه دهد چراکه با وضعیت کنونی سازمان، نیاز به افراد باروحیه برای ادامه توسعه و دفاع از خود در برابر مشکلات بیرونی دارد.

مدیرعامل هلدینگ عالیس زمان را یک حق الناس بزرگ برای کارکنان هلدینگ عالیس عنوان کرد و گفت: همه افراد باید از زمان حضور خود در سازمان نهایت استفاده را برای قرار گرفتن در مسیر توسعه انجام دهند و ارزش آن را درک کنند چراکه فرهیختگان و دانشمندان نیز بارها به ارزش زمان و اهمیت آن اشاره کرده‌اند.

فیاض احترام گذاشتن به دیگران را یکی از جلوه‌های خداشناسی دانست و تأکید کرد: اگر فردی ادعای خداشناسی داشته باشد اما در تعامل با دیگران نتواند با سعه صدر و احترام رفتار کند در واقع ادعای توخالی و دروغین دارد.

وی با بیان اینکه باید برای تعیین جایگاه و روش استفاده از زمان، تحلیلگر بوده و با کمترین خطا به سمت اهداف تعیین شده رفت، خاطرنشان کرد: زمان امانتی است که خدا در اختیار انسان‌ها قرار داده و باید برای استفاده حداکثری از آن برنامه‌های دقیقی داشت.

مدیرعامل هلدینگ عالیس با تأکید بر اینکه هیچ سازمانی از خودمنشی به جایی نرسیده است، بیان کرد: به جای تکبر همه کارکنان در سازمان باید دوست داشتن تک تک همکاران خود را وظیفه دانسته و بدون نظر به جایگاه سازمانی موضوعات اخلاقی و معرفتی را که برگرفته از نگاه پاک خداوندی هستند در دستور کار خود قرار دهند تا تک تک افراد انرژی مورد نیاز برای کار سخت را داشته باشند.

فیاض تصریح کرد: رسیدن به هر دستاوردی بدون استفاده از خرد جمعی امکان‌پذیر نیست و باید این را پذیرفت که تفاوت‌های موجود در کارکنان سبب بروز تفاوت سازمان با سازمان‌های دیگر شده و با احترام به این تفاوت‌ها امنیت در فضای سازمان حاکم شده و امکان استفاده از خرد جمعی نیز به وجود می‌آید .

وی تأکید کرد: در وضعیت کنونی فضای کسب و کار نیاز سازمان این است که کارکنان آن مانند اعضای یک خانواده به هم فکر کرده و یاری رسان هم باشند تا نابه‌سامانی‌های اقتصادی و اجتماعی موجود در کشور در سازمان عالیس کم اثر شوند.

مدیرعامل هلدینگ عالیس با اشاره به وجوه مختلف مقوله حرفه‌ای بودن در محل کار، بیان کرد: فرد حرفه‌ای در محیط کار تمام امکانات موجود را در کنار هم قرار داده و از تمام توانمندی‌ها برای توسعه استفاده می‌کند چراکه اگر فردی بالاترین تخصص را داشته باشد اما نتواند با همکاران خود به فهم مشترک برسد نمی‌تواند از تمام ظرفیت‌های موجود در سازمان استفاده کند.

فیاض ادامه داد: باید با نهادینه کردن احترام زمینه پویایی و شکوفایی توانمندی‌های درونی منابع انسانی را ایجاد کرد و کیفیت منابع انسانی را بالا برد چراکه نیروی انسانی باکیفیت اصلی‌ترین موتور محرکه سازمان بوده و مدیران نقش اصلی را در شکوفایی این استعدادها دارند.

وی تصریح کرد: مدیران باید پای کار آمده و برای نهادینه کردن موضوعات آورده شده در منشور سازمان تمام توان خود را بگذارند و مانند فرماندهان دوران جنگ نقش تعیین کننده خود را باور داشته و بر اساس آن عمل کنند.

مدیرعامل هلدینگ عالیس با بیان اینکه باید به گونه‌ای عمل کرد تا آیندگان نتوانند به اقدامات ما ایراد وارد کنند، خاطرنشان کرد: باید در سازمان ظرفیت به انتقاد را افزایش داد و این را دانست که اگر عیوب افراد در فرآیند انتقاد به آنها گفته شد به هیچ عنوان سبب کسر شأن نیست.

 

 

alis