کالری دوغ

شما از آن دسته افرادی هستید که به کالری غذاهایی که می‌خورید اهمیت می‌دهید؟

به‌نظر شما کالری یک لیوان دوغ بیشتر است یا کالری موجود در یک لیوان نوشابه؟ کالری دوغ پرچرب بیشتر است یا کالری دوغ کم‌چرب؟

لبنیاتی که برچسب کم‌چرب دارند، واقعا کم‌چرب هستند؟ این‌ها سوالاتی هستند که معمولا افرادی که به سلامتی و بدن خود اهمیت می‌دهند، درگیر پیدا کردن پاسخ درست برای آنها هستند.

چک کردن کالری‌هایی که در طول روز به بدن ما وارد می‌شود، یکی از مهم‌ترین نکاتی است که خیلی‌ها از آن ساده می‌گذرند اما در سلامتی جسمی هر فرد، جلوگیری از چاق شدن و حتی کم‌کردن وزن بسیار مهم و قابل تامل است.

در این مقاله درباره کالری پنهان در یک لیوان دوغ صحبت می‌کنیم. کالری دوغ پرچرب، کالری دوغ کم‌چرب، مقایسه کالری دوغ‌ها با سایر و نوشیدنی‌ها و هرآنچه که نیاز است شما درباره کالری دوغ بدانید.

یک لیوان دوغ چقدر کالری دارد؟

کالری یک لیوان دوغ

وقتی استفاده از نوشیدنی‌های صنعتی در کنار وعده‌های غذایی تبدیل به عادت می‌شود، دودوتا چهارتا برای حساب و کتاب کالری‌هایی که از طریق نوشیدنی وارد بدن ما می‌شوند، نه‌تنها وسواس زیادی نیست که لازم و ضروری نیز هست. اگر از این موضوع غافل شویم بعد از مدت کوتاهی اضافه وزن وادارمان خواهد کرد که درباره کالری موجود در خوراکی‌های روزانه بازنگری کنیم.

به همین دلیل یک مقاله را به توضیحاتی درباره کالری دوغ کم‌چرب و کالری دوغ پرچرب اختصاص دادیم.

دوغ یا نوشابه؟

دوغ یا نوشابه؟

به‌طور کلی جایگزین کردن دوغ به‌ جای نوشابه در کنار وعده‌های غذایی روزانه، انتخاب درست‌تری است. زیرا دوغ از محصولات لبنی تهیه می‌شود و میزان کالری که به بدن ما وارد می‌کند بسیار کمتر از کالری موجود در نوشابه‌ها است. دوغ به نسبت نوشابه، قند کمتری دارد و به همین دلیل نوشیدنی سالم‌تری تلقی می‌شود.

اگر می‌خواهید بیشتر در مورد دوغ بدانید مقاله انواع دوغ را هم مطالعه کنید.

کالری دوغ پرچرب و کالری دوغ کم‌چرب

کالری یک لیوان دوغ

در مقاله روش تهیه دوغ از نحوه تولید دوغ‌های پرچرب و کم‌چرب مفصل صحبت کردیم.

دوغ‌های پرچرب با شیرهای محلی و پرچرب و دوغ‌های کم‌چرب با شیرهای پاستوریزه و کم‌چرب‌تری تولید می‌شوند.

تفاوت در میزان کالری‌ دوغ پرچرب و کم‌چرب اگرچه زیاد نیست، اما وقتی پای استفاده مکرر و روزانه از دوغ در میان باشد، مهم است که تصمیم بگیریم از چه دوغی برای مصارف روزانه خود و خانواده‌مان استفاده کنیم.

کالری موجود در دوغ‌های پرچرب، صرفا بسته به نوع شیری که در تولید دوغ استفاده شده کمتر یا بیشتر است.

طبق تحقیقات انجام شده، کالری موجود در یک لیوان دوغ بسته به پرچرب یا کم‌چرب بودن دوغ بر این اساس است:

  • 1-یک لیوان دوغ کم‌چرب: ۵۰ کالری
  • 2-یک لیوان دوغ پرچرب: ۷۵ کالری

کلام آخر

همانطور که دیدید کالری دوغ به میزان چربی موجود در دوغ بستگی دارد. بررسی کالری دوغ برای سلامتی و تنظیم برنامه غذایی درست از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

بررسی کالری دوغ

امیدواریم با خواندن این مقاله هنگام مصرف هر نوع نوشیدنی از جمله دوغ، به کالری آن توجه کنید تا هیچ‌ آسیبی، سلامتی شما را تهدید نکند و دچار اضافه‌وزن یا مشکلی نشوید.

سوالات متداول:

آیا دوغ چاق میکند؟

مصرف دوغ به سوزاندن چربی و کاهش شدید کالری کمک می‌کند.

بهترین دما برای نگهداری از دوغ چیست؟

نگهداری دوغ در دمای محیط، موجب ترش و گازدارکردن این نوشیدنی می‌شود، به همین دلیل بهترین راه برای نگهداری دوغ، یخچال است.

ارزش غذایی دوغ چقدر است؟

دوغ حاوی باکتری‌های مفیدی است که اثرات زیادی بر سلامت گوارش دارد. هر لیتر دوغ حاوی 1/5 تا 2 درصد پروتئین، 1 درصد چربی و 0/6 گرم کلسیم است.

فواید نوشیدن دوغ برای کودکان چیست؟

خنک کردن دهان، ضدعفونی‌کننده مجاری گوارشی، رفع سکسکه و اسهال ناشی از گرمی هوا، گردش بهتر خون و نیز بهبود عملکرد کبد است.

نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

alis