نوشیدنی محلی گیلان

نوشیدنی محلی گیلان جزو محبوب‌ترین بخش فرهنگ غذایی این منطقه است. نوشیدنی‌ها سهم بسیار زیادی در لیست خوراکی‌های خوشمزه‌ دارند به‌طوریکه هر کسی با هر سلیقه و ذائقه‌ای می‌تواند گزینه محبوب خودش را پیدا کند. چه اهل نوشیدنی‌های گرم باشید چه طرفدار نوشیدنی‌های سرد، بالاخره می‌توانید نوشیدنی دوست‌داشتنی خود را پیدا کنید. در این مطلب از عالیس قرار است با شما درباره نوشیدنی محلی گیلان صحبت کنیم. همراه ما باشید.

یخ در بهشت گیلان

یخ در بهشت گیلان

تابه‌حال در گرمای طاقت‌فرسا و سخت تابستان، هوس یک نوشیدنی خنک کرده‌اید؟ نوشیدنی که با میل‌کردنش یک آخیش از ته‌ دل بگویید و برای لحظاتی هم که شده از گرمای هوا خلاص شوید؟ اگر جوابتان مثبت است پس باید یخ در بهشت گیلانی را هم امتحان کنید. یخ در بهشت یکی از نوشیدنی‌های معروف گیلان محسوب می‌شود. یخ در بهشت در شهرها و استان‌های دیگر هم حسابی شناخته شده اما ریشه اصلی آن از گیلان گرفته شده است. این نوشیدنی به‌صورت تکه‌های خرد‌شده یخ با طعم میوه‌‌های مختلف درست می‌شود. یخ‌ در بهشت کمی غلیظ است و به‌خاطر یخ فراوانی که در آن وجود دارد، نوشیدن و چشیدن آن در گرمای تابستان حس بسیار لذت‌بخشی به‌وجود می‌آورد. اگر روزهای گرم تابستانی مسافر گیلان شدید، حتماً این نوشیدنی جذاب را امتحان کنید.

اگر اهل نوشیدنی‌‌های سرد هستید، مطلب بهترین نوشیدنی‌های سرد دنیا پیشنهاد ما به شماست.

چای محلی

چای، پای ثابت هر محفل و مجلسی است! کجاست که بروید و دلتان چشیدن طعم یک چای خوشمزه را نخواهد؟ خانه اصلی چای در شمال ایران و به‌خصوص در مزارع گیلان است. این نوشیدنی خواص متعددی دارد که به‌خاطر همین خواص سال‌هاست بین ایرانیان و مردم سراسر جهان محبوب شده است. این نوشیدنی سرشار از آنتی‌اکسیدان و کافئین است و نقش زیادی در سلامت دارد.

چای لاهیجان گیلان امروز به شهرت جهانی رسیده و آواز طعم و عطر بی‌نظیر آن در همه‌جا پیچیده است. اگرچه در شهرها و مزارع دیگری از گیلان هم کشت چای رواج دارد اما بهترین چای مربوط به همین منطقه لاهیجان است. نوشیدن چای باکیفیت و خوش‌طعم می‌تواند باعث تسکین استرس و افزایش انرژی شود و به بدن برای جلوگیری از ابتلا به برخی از بیماری‌های مختلف مثل سرطان دهان، تخمدان و … کمک کند. همچنین می‌تواند عملکرد ضدباکتریایی داشته و به هضم غذا و رفع اسهال کمک کند.

خواص نوشیدنی‌‌‌های کافئین‌دار را در مطلبی با همین عنوان بخوانید.

نوشیدنی آبغوره درار

نوشیدنی آبغوره درار

یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی محلی گیلان نوشیدنی آبغوره درار است. این نوشیدنی جزو قدیمی‌ترین نوشیدنی‌های گیلان است. با آب‌غوره و درار محلی و نمک و شکر تهیه می‌شود. در فصل تابستان می‌توانید ردپای این نوشیدنی را در کافه‌های گیلان یا خانه‌های مردم شهر پیدا کنید. بسیار پرطرفدار است و برای متعادل کردن طبع و روزهای گرم تابستان توصیه می‌شود.

شما در روزهای گرم تابستانی چه نوشیدنی‌هایی مصرف می‌کنید؟ مقاله نوشیدنی‌های مناسب روزهای گرم می‌تواند راهنمای شما باشد.

فرنی فشکل

یکی دیگر از نوشیدنی‌های سنتی گیلان، فرنی فشکل است. معمولاً فرنی را به‌عنوان دسر می‌شناسند اما ترکیب کمی رقیق‌تر آن را با نوشیدنی‌های دیگر هم مصرف می‌کنند. هم دسر فشکل و هم نوشیدنی آن از شیره به‌دست‌آمده از برنج تهیه می‌شود. هر چه فرنی تابه‌حال میل کرده‌اید را فراموش کنید زیرا قرار است با این فرنی، یک طعم جدید، خوشمزه و فراموش‌نشدنی را تجربه کنید.

کلام آخر

چهار مورد از محبوب‌ترین نوشیدنی‌هایی محلی گیلان را به شما معرفی کردیم. اگر فرصت سفر به گیلان محبوب و جذاب را داشتید، حتماً چشیدن و نوشیدن طعم این نوشیدنی‌های خوشمزه را در برنامه سفرتان بگنجانید. نصف لذت سفر به چشیدن و تجربه‌کردن طعم‌هایی جدیدی است که پیش‌ازاین هیچ‌وقت نچشیده‌اید.

سؤالات متداول

نوشیدنی‌های سرد گیلان کدام است؟

یخ در بهشت گیلان و نوشیدنی آبغوره درار گیلان جزء نوشیدنی‌های سردی است که می‌توان در روزهای گرم تابستان نوشید.

معروف‌ترین چای ایران متعلق به کدام منطقه است؟

چای لاهیجان گیلان امروز به شهرت جهانی رسیده است و آواز طعم و عطر بی‌نظیر آن در همه‌جا پیچیده. اگرچه در شهرها و مزارع دیگری از گیلان هم کشت چای رواج دارد اما بهترین چای مربوط به همین منطقه لاهیجان است.

ترکیبات نوشیدنی آبغوره درار چیست؟

این نوشیدنی محلی گیلان با آب‌غوره و درار محلی و نمک و شکر تهیه می‌شود.

alis