قهوه روبوستا چیست؟

قهوه روبوستا چیست؟ برای پاسخ به این سوال یک مثال می‌زنیم. فرض کنید، از یک روز کاری خسته‌کننده برگشته‌اید و حالا به یک قهوه درست و حسابی برای رفع خستگی نیاز دارید؛ یا حتی شیفت دوم شغلی یا کارهای خانه و مشکلات دیگری پیش رو دارید که باید یک فنجان قهوه بخورید. اما خودتان از قهوه سردر نمی‌آورید. می‌روید سراغ یک دوست یا آشنایی که خیلی دَم از قهوه می‌زند و خودش را به عنوان یک قهوه‌خور حرفه‌ای معرفی می‌کند. حالا از او می‌پرسید که باید چه بخورید و او سریعا پاسخ می‌دهد: «قهوه عربیکای صد!» پیشنهاد می‌کنیم که در همین لحظه با آن دوست یا آشنا خداحافظی کنید و بدانید که تنها یک هاله از دنیای قهوه شنیده و درکی عمیق از قهوه‌ها ندارد.

البته نه اینکه قهوه عربیکا بد باشد، که اتفاقا جذاب‌ترین قهوه دنیا همین عربیکا محسوب می‌شود. لوکس‌ترین، گران‌ترین و خوش‌طعم‌ترین قهوه‌های دنیا معمولا عربیکا هستند. شاید بپرسید پس مشکل کجاست؟ باید در جواب، آن ضرب‌المثل معروف را برایتان بازگو کنیم که «هرکسی کار خودش، بار خودش، آتیش به انبار خودش!»

درواقع خوب بودن عربیکا باعث نمی‌شود که آن را برای رفع خستگی فراوان یا گرفتن انرژی زیاد بنوشید. زیرا هر گردی گردو نیست. گونه دیگری از قهوه هم وجود دارد که به قهوه روبوستا مشهور است و اتفاقا کاربردش دقیقا همین‌جایی است که درموردش صحبت می‌کنیم.

پس سریعا یک فنجان قهوه روبوستا از کافه محل‌تان سفارش دهید و یا مقداری پودر قهوه روبوستا از قهوه‌فروشی بخرید و در ادامه این مطلب با ما همراه باشید. مطلبی که قرار است در طول آن بفهمیم قهوه روبوستا چیست؟ و همچنین ویژگی‌های قهوه روبوستا را بیشتر بشناسیم.

قهوه روبوستا یا قهوه عربیکا؟

قهوه روبوستا یا قهوه عربیکا؟

قهوه روبوستا همان‌طور که احتمالا می‌دانید، به اندازه قهوه عربیکا در جهان شناخته شده نیست. اما به همان اندازه عربیکا مهم است. روبوستا بعد از عربیکا، پرمصرف‌ترین قهوه جهان به شمار می‌آید. حدود 30 درصد از مصرف قهوه جهانی، از نژاد روبوستا است. بیشترین استفاده از قهوه روبوستا در تولید قهوه‌های فوری و قهوه‌های معروف به کافی میکس است که بعید است تا به حال یک فنجان از آن‌ها را نخورده باشید. البته از قهوه روبوستا در کافه‌ها برای سِرو قهوه حرفه‌ای نیز استفاده می‌شود. خیلی از اوقات هم برای ترکیب طعم و مزه و ویژگی‌ها، نسبتی معین از قهوه روبوستا با قهوه عربیکا مخلوط می‌شود. برای مثال نسبت۵۰ به ۵۰ یا ۸۰ به ۲۰ از تناسب‌های جالب این دو قهوه هستند، زیرا قهوه روبوستا طعمی تلخ‌تر و قوی‌تر نسبت به عربیکا دارد و همچنین از کافئین بیشتری بهره می‌برد. اما قهوه عربیکا طعمی شیرین‌تر، ترش‌تر، میوه‌ای تر دارد. همچنین رایحه و عطر قهوه عربیکا دلپذیرتر محسوب می‌شود.

در ادامه به ویژگی‌های دیگر اینکه قهوه روبوستا چیست؟ نیز خواهیم پرداخت. اما اگر مشتاق هستید تا بیشتر درمورد تفاوت‌های این دو نوع قهوه بدانید، می‌توانید مطلب قدیمی‌تر ما با عنوان تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا را مطالعه کنید.

کاشت قهوه روبوستا

درخت قهوه روبوستا یکی از مهم‌ترین گونه‌های درختان قهوه در دنیا به شمار می‌آید. این درخت در بسیاری از نواحی گرمسیری دنیا کاشته شده است. یکی از دلایل اشتیاق مزرعه‌داران به کاشت قهوه روبوستا، مقاومت بالاتر آن نسبت به قهوه عربیکا در برابر بیماری‌ها و آفت است. بعد از کاشت درخت قهوه روبوستا، بین ۳ تا ۴ سال زمان نیاز است تا این درخت محصول بدهد. بعد از میوه دادن، بایستی غالبا به صورت دستی و برخی اوقات با دستگاه‌های مخصوص، میوه‌ها را چید. این میوه‌ها بعد از چیده شدن، پوست کنده می‌شوند و سپس به کارخانه‌های تولید قهوه فرستاده خواهند شد.

در کارخانه‌های تولید قهوه، ابتدا قهوه روبوستا را یا جلوی تابش نور خورشید و یا غالبا با دستگاه‌هایی مخصوص خشک می‌کنند. سپس قهوه‌ها را رُست کرده (یعنی بو می‌دهند و برشته می‌کنند) و نهایتا یا به صورت دان و یا به صورت پودری بسته بندی می‌کنند.

انواع قهوه روبوستا

قهوه روبوستا را به دلیل تطبیق‌پذیری بالا می‌توان در بسیاری از نقاط دنیا کاشت. اما به طور کلی، نقاطی از سه قاره آمریکای جنوبی، آسیا و آفریقا مناسب‌ترین نقاط برای کاشت قهوه روبوستا هستند. انواع قهوه روبوستا به ترتیب قاره‌ها در کشورهایی همچون برزیل، ویتنام، اندونزی، هند، اتیوپی، اوگاندا و کنیا کاشته می‌شوند. ضمنا از کشورهای برزیل و هند معمولا به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های قهوه روبوستا نام برده می‌شود.

فرآوری دانه قهوه روبوستا چگونه است؟

فرآوری دانه قهوه روبوستا چگونه است؟

فرآوری قهوه روبوستا به انواع مختلفی صورت می‌گیرد. برای مثال یکی از روش‌های معمول برای فرآوری قهوه روبوستا، روش فرآوری مرطوب نام دارد. در این روش از آب و خیساندن قهوه‌ها برای جدا کردن دانه از غلاف و پوسته استفاده می‌شود. در حالی که در روش دیگر که فرآوری خشک نام دارد، از دستگاه‌های مکانیکی برای این جداسازی بهره برده می‌شود.

خود پردازش مرطوب نیز به دو روش تخمیری و غیرتخمیری انجام می‌پذیرد. که البته توضیح این موارد کمی تخصصی‌تر است و در حوصله این مبحث نخواهد گنجید. در مبحث بعدی با این حوزه آشنا می‌شویم که بهترین قهوه روبوستا چیست؟

انواع قهوه سرد را می شناسید؟

بهترین قهوه روبوستا چیست؟

همان‌طور که پیشتر هم عرض شد، در بسیاری از نقاط دنیا قهوه روبوستا کشت می‌شود، اما قهوه روبوستا کدام منطقه کیفیت بالاتری دارد؟ برای پاسخ به این سوال باید ویژگی تمام قهوه‌های روبوستای معروف دنیا را بررسی کنیم.

یکی از بهترین قهوه‌های روبوستا در دنیا مربوط به کشور اتیوپی است. کشوری که به نوعی مهد قهوه است، زیرا قهوه اولین بار در این کشور کشف شده است. طعم این قهوه روبوستا از تمام قهوه‌های روبوستا دیگر در دنیا شیرین‌تر است و طعمی توت‌فرنگی‌گونه، ‌البته در طعم نهفته خود داراست. نکته جالب درمورد قهوه روبوستا اتیوپی این است که مزرعه‌داران اتیوپی برای حفظ اصالت، هنوز تمام مراحل را به صورت دستی و با دقت زیاد انجام می‌دهند و جلوی صنعتی شدن را تا حد زیادی گرفته‌اند.

قهوه روبوستا کوبا نیز قهوه معروفی است. این قهوه به دلیل طعم ملایم‌تر خود مشهور شده است. کوبایی‌ها از فرآیندی خاص برای ترشی‌گیری در تولید این قهوه استفاده می‌کنند.

و نهایتا قهوه روبوستا برزیل که آن هم بسیار قهوه محبوبی است. قهوه برزیلی روبوستا به دلیل قوام و انسجام دان‌ها خیلی مشهور شده است. برزیلی‌ها برای تولید این قهوه از روش فرآوری خشک بهره می‌برند که البته بحثی طولانی می‌طلبد. به همین دلیل، ما پیشتر مطلبی مجزا با عنوان قهوه چگونه تولید می‌شود؟ برایتان آماده کرده‌ایم که مطالعه آن خالی از لطف نخواهد بود.

دم کردن پودر قهوه روبوستا

قهوه روبوستا یکی از بهترین پیشنهادها برای افرادی است که نیاز به طعمی قوی از کافئین و تلخی دلچسب قهوه دارند. از این قهوه می‌توانید برای درست کردن انواع و اقسام نوشیدنی‌های پایه قهوه استفاده کنید؛ اعم از فرنچ‌پرس، ترک، عربی و… . درواقع نمی‌شود گفت که کاربرد صرف قهوه روبوستا چیست؟ و این به سلیقه شما بستگی خواهد داشت.

اما بهترین جوابی که قهوه روبوستا به شما خواهد داد، استفاده از آن در دستگاه اسپرسوساز است. گویی که قهوه روبوستا از اول برای استفاده در اسپرسو طراحی شده است! اگر هم وسایل و تجهیزات زیادی ندارید، می‌توانید مطلب ما تحت عنوان چگونه در خانه قهوه اسپرسو درست کنیم؟ را مطالعه کنید که به زبانی ساده نوشته شده است.

به طور کل طعم قهوه روبوستا به دلیل دارا بودن بادی (Body) بالاتر نسبت به سایر قهوه‌ها، تلخی بیشتری دارد و همچنین غلظت این قهوه نیز بالاترین در بین تمام گونه‌های موجود است. ضمنا به دلیل این غلظت بالا، اگر می‌خواهید در کنار ورزش کردن قهوه بنوشید، قهوه روبوستا بهترین گزینه به شمار خواهد آمد.

خواص قهوه روبوستا

خواص قهوه روبوستا

قهوه روبوستا از خواص شگفت‌انگیزی برخوردار است. برخی از این خواص عبارت‌اند از:

  • افزایش انرژی شما و محرک سیستم عصبی برای لذت بیشتر و خستگی کمتر.
  • کاهش خطر بیماری‌های قلبی در صورت مصرف همیشگی و البته متعادل.
  • افزایش فعالیت سلول‌های مغزی و بیماری‌هایی که ناشی از خستگی سلول‌های مغزی هستند، مانند آلزایمر و پارکینسون و … .
  • جلوگیری از خیلی از سرطان‌ها به دلیل دارا بودن حجمی بالا از آنتی اکسیدان.
  • جلوگیری از بیماری‌های کبدی.
  • افزایش قدرت تمرکز و بالا بردن حجم حافظه و حضور ذهن شما.
  • کاهش افسردگی و اضطراب به دلیل فعال کردن سیستم پاداش و لذت مغز.

کلام آخر

امیدواریم که با مطالعه این مطلب به درک خوبی از اینکه قهوه روبوستا چیست؟ و تفاوت قهوه روبوستا و عربیکا رسیده باشید. حالا می‌توانید با دم کردن قهوه روبوستا به هرشکلی که خودتان دوست دارید، خستگی‌تان را در کنید. نوش جان و خسته نباشید!

سوالات متداول

آیا می‌­توان قهوه روبوستا را به صورت تنهایی مصرف کرد؟

برعکس قهوه عربیکا که گاهی به صورت صددرصد مصرف می‌شود، معمولا کافه‌داران و باریستاها از قهوه 100 درصد روبوستا استفاده نمی‌کنند. اما اگر صرفا از قهوه نوشیدن به دنبال کسب انرژی و نه طعم و عطر هستید، می‌توانید این قهوه را به تنهایی هم مصرف کنید و به هر حال قهوه 100 روبوستا هم جذابیت خودش را خواهد داشت.

آیا می‌توان قهوه روبوستا را به صورت سرد دم کرد؟

بله. امکان‌پذیر است. منتها مشکلی که پیش می‌آورد این است که معمولا روش دم‌آوری سرد، باعث سنگین شدن و افزایش قدرت قهوه می‌شود و بنا به این موضوع که قهوه روبوستا به خودی خود، قهوه‌ای سنگین و با غلظت و طعم بالاست، باید این نکته را در گوشه ذهن خود داشته باشید تا مبادا غافل‌گیر شوید.

قهوه روبوستا خوب چگونه درست می‌شود؟

خیلی از باریستاها سعی دارند تا قهوه روبوستا را به صورت خالص و ترکیب‌نشده عرضه نکنند. این مساله به دلیل همان تلخی و طعم غلیظی است که قهوه روبوستا دارد. برای مثال استفاده از شیر و شکر زیاد یکی از گزینه‌هایی است که همیشه در ساخت قهوه روبوستا خوب درنظر دارند. یکی دیگر از گزینه‌ها هم استفاده از طعم‌دهنده و سیروپ‌های دیگر برای خوشمزه‌تر شدن قهوه روبوستا به شمار می‌آید.

نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

alis