تفاوت رنگ قهوه عربیکا و روبوستا

قهوه‌خورهای حرفه‌ای و آن‌ها که به طعم و عطر قهوه و خواص آن اهمیت ویژه‌ای می‌دهند، به نوع دانه قهوه‌ای که دم می‌کنند هم توجه خاص دارند. آن‌ها دانه‌های قهوه عربیکا و روبوستا را می‌شناسند و می‌توانند از نگاه به ظاهر دانه‌های قهوه و تفاوت رنگ قهوه عربیکا و روبوستا به نوع آن پی ببرند. شاید شما هم دوست داشته باشید بدانید تفاوت رنگ قهوه عربیکا و روبوستا چگونه است؟ ظاهر آن‌ها چه فرقی می‌کند؟ درصد کافئین قهوه عربیکا و روبوستا چه فرقی می‌کند و اصلا بهترین ترکیب قهوه عربیکا و روبوستا چیست. با این مطلب از وبلاگ عالیس همراه باشید تا ضمن توضیح تفاوت ظاهری و تفاوت رنگ قهوه عربیکا و روبوستا، بهترین ترکیب را نیز به شما معرفی کنیم.

قهوه عربیکا و قهوه روبوستا چیست؟

قهوه عربیکا و قهوه روبوستا چیست؟

وقتی می‌گوییم قهوه عربیکا یا قهوه روبوستا در واقع درباره دو نوع دانه قهوه که درخت‌ها و طرز کشتشان کمی با هم متفاوت است سخن می‌گوییم. درست مثل نارنگی عادی و یافا یا پرتقال شهسوار و جهرم، دانه‌های قهوه عربیکا و روبوستا هم با اینکه بسیار بسیار شبیه هم هستند، اما تفاوت‌هایی در ظاهر، طعم، محل رشد، روش نگهداری، میزان کافئین و… دارند.

درخت قهوه عربیکا بیشتر در مناطق کوهستانی یمن، گواتمالا، برزیل، سودان و کشورهای آفریقایی و آمریکایی دیگر رشد می‌کند. قهوه عربیکا در ارتفاعات رشد و حدود 60 درصد از قهوه جهان را تامین می‌کند. نگهداری از درخت‌های قهوه عربیکا کار دشوار و ظریفی است و برداشت محصول این درخت هم کار سختی است که به نیروی کار زیادی احتیاج دارد. به خاطر همین هم قیمت قهوه عربیکا بالاست.

درخت قهوه روبوستا، گونه مقاوم‌تری است که در کشورهایی مثل اندونزی، هند، ویتنام و برزیل کشت می‌شود و در ارتفاعات کمتر هم رشد می‌کند. کاشت و برداشت محصول قهوه روبوستا بسیار ساده‌تر از قهوه عربیکاست و با اینکه حدود 40 درصد از محصول قهوه جهان را تشکیل می‌دهد، اما قیمتی به نسبت پایین‌تر از قهوه عربیکا دارد.

بیشتر بخوانید: انواع قهوه سرد

تفاوت رنگ قهوه عربیکا و روبوستا

همان‌طور که متوجه شدید، قهوه عربیکا و روبوستا تفاوت‌های ظریفی با هم دارند. این تفاوت‌ها شامل؛ تفاوت رنگ قهوه عربیکا و روبوستا، تفاوت شکل، خط میانی و… که هر کدام را توضیح می‌دهیم تا شما بتوانید با خیال راحت این دو نوع قهوه را از یکدیگر متمایز کنید.

تفاوت رنگ قهوه عربیکا و روبوستا به این شکل است که قهوه عربیکا معمولا رنگ قهوه‌ای روشن‌تری نسبت به دانه‌های قهوه روبوستا دارد و خط میانی دانه‌های عربیکا هم روشن‌تر است. البته این رنگ به میزان برشته شدن دانه‌های قهوه نیز بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: کافئین قهوه سرد بیشتر است یا گرم؟

تفاوت شکل قهوه عربیکا و روبوستا

تفاوت شکل قهوه عربیکا و روبوستا

شکل دانه قهوه عربیکا معمولا بیضی است و دانه قهوه روبوستا عموما گرد است. خط وسط قهوه عربیکا عموما منحنی شکل است در حالی که قهوه روبوستا خط وسط صافی دارد. دو طرف خط وسط در قهوه روبوستا برآمده است و در قهوه عربیکا صاف. در نتیجه دانه قهوه عربیکا بیضی شکل با خط منحنی که دو طرف صاف است و رنگ قهوه‌ای روشن و دانه قهوه ربوستا قهوه‌ای تیره، گرد با خط وسط صاف و کناره‌های برآمده است.

بیشتر بخوانید: تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا

تفاوت در عطر و طعم قهوه عربیکا و روبوستا

حالا که با هم تفاوت رنگ قهوه عربیکا و روبوستا را بررسی کردیم و شما می‌تونید از روی شکل دانه قهوه تقریبا تشخیص بدهید که این قهوه عربیکا یا روبوستا است، خوب است که درباره عطر و طعم و درصد کافئین قهوه عربیکا و روبوستا هم بگوییم تا بتوانید بهترین ترکیب قهوه عربیکا و روبوستا برای خودتان را پیدا کنید.

عطر قهوه عربیکا پیچیده و ملایم است و تلفیقی از شکلات، میوه و مغزهاست و طعم آن هم بسیار ملایم‌تر، شیرین‌تر و لطیف‌تر است اما قهوه روبوستا عطر تندی دارد که ترکیبی از نت‌های بادام‌زمینی و لاستیک سوخته است و طعمی تلخ‌تر و قوی‌تر. در نتیجه اگر از آن دست افراد هستید که نوشیدن قهوه را به عنوان یک تفریح لذتبخش انجام می‌دهید، قهوه عربیکا برایتان مناسب‌تر است اما اگر می‌خواهید با یک فنجان قهوه خواب از سرتان بپرد و با اقتدار به دنبال کارهایتان بروید، روبوستا گزینه مناسب‌تری است.

بیشتر بخوانید: قهوه را سرد بنوشیم یا گرم؟

درصد کافئین قهوه عربیکا و روبوستا

درصد کافئین قهوه عربیکا و روبوستا

بیشتر ما قهوه را نه فقط به خاطر طعمش، که به خاطر کافئینی که به بدنمان می‌رساند دوست داریم. به خاطر همین هم، درصد کافئین قهوه‌ای که انتخاب می‌کنیم بسیار مهم می‌شود. باید بدانید که کافئین قهوه عربیکا پایین‌تر از روبوستا است. اگر یک فنجان قهوه عربیکا 80 میلی‌گرم کافئین داشته باشد، یک فنجان قهوه روبوستا 200 میلی‌گرم کافئین دارد. به خاطر همین هم، در محتوای بسیاری از قهوه‌های آماده و فوری، از روبوستا برای کافئین بیشتر استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: عوارض خوردن زیاد قهوه

کلام آخر

در این مطلب به تفاوت رنگ قهوه عربیکا و روبوستا پرداختیم و ویژگی‌های ظاهری هر کدام را برشمردیم. سپس دیدیم که درصد کافیئن قهوه عربیکا و روبوستا و عطر و طعم این دو نوع قهوه چه تفاوت‌هایی با هم دارند. حالا، بر اساس همه این اطلاعات می‌توانید به راحتی تصمیم بگیرید که چه قهوه‌ای بخرید، بهترین ترکیب قهوه عربیکا و روبوستا برای شما چیست و خودتان به راحتی می‌توانید دانه قهوه عربیکا و روبوستا را از هم تشخیص بدهید.

شما پیش از این می‌توانستید دانه قهوه عربیکا را از روبوستا تشخیص بدهید؟ شما از کدام ترکیب قهوه عربیکا و روبوستا استفاده می‌کنید؟ عطر و طعم غنی قهوه عربیکا را ترجیح می‌دهید یا کافئین بالای قهوه روبوستا را؟ نظرات و تجربیات خود را با مخاطبان وبلاگ عالیس به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

بهترین ترکیب قهوه عربیکا و روبوستا چیست؟

این سوالی است که افراد زیادی در سر دارند اما باید بدانید که جواب این سوال بسیار بسیار به خودتان و تجربیاتتان وابسته است. هدفتان از خوردن قهوه چیست؟ آیا عطر تند قهوه روبوستا را دوست دارید یا دوست دارید نوشیدنی لطیفی با کافئین کم میل کنید؟ بر اساس همه اطلاعاتی که درباره تفاوت‌های این دو نوع قهوه به شما دادیم، می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام ترکیب برای شما مناسب‌تر است. برای به دست آوردن درصد مناسب خودتان، بهترین راه آزمون و خطاست.

خواص قهوه عربیکا و روبوستا چیست؟

هر دو قهوه عربیکا و روبوستا خواص قهوه را دارند. با آنتی‌اکسیدان زیاد مانع سرطان می‌شوند و با کافئین زیاد باعث هوشیاری و عملکرد بهتر مغزی. با افزایش سوخت­وساز بدن باعث لاغری می‌شوند و از آلزایمر، پارکینسون، دیابت و بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری می‌کنند.

عربیکا ترش است یا روبوستا؟

طعم دانه‌های قهوه عربیکا ممکن است کمی به ترشی بزند اما دانه‌های قهوه روبوستا تلخ هستند.

نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نظرات

عبداله مطالب خیلی خوبی بود.... ممنون
نظرات بیشتر
alis