تلخ ‌ترین قهوه دنیا

طعم تلخ قهوه برای برخی‌ها همچون قند شیرین و دل‌چسب است و برای برخی دیگر آزاردهنده و غیرقابل خوردن خواهد بود. بنابراین دانستن این موضوع که کدام قهوه‌ها در دسته تلخ‌ترین نوشیدنی‌های جهان قرار می‌گیرد، می‌تواند راهنمای خوبی برای انتخاب یا رد کردن این نوشیدنی‌ باشد.

به طور کلی نمی‌توان مقیاس درست و دقیقی برای تلخی یک فنجان قهوه در نظر گرفت؛ اما آنچه مسلم است قهوه سیاه، قهوه اسپرسو، لونگو و ریسترتو از تلخ‌ترین قهوه‌های موجود در جهان هستند. در این مقاله از مجله عالیس سعی داریم تلخ‌ترین قهوه دنیا را به شما معرفی کنید.

قهوه سیاه

قهوه سیاه

یکی از طعم‌های کلاسیک قهوه، همان قهوه سیاه است. قهوه سیاه چیست؟ این نوع قهوه یکی از نوشیدنی‌های پایه است و طعم خالصی از دانه‌های قهوه را به اشتراک می‌گذارد. چراکه هیچ‌گونه طعم‌دهنده‌ای همچون شیر، شکر، وانیل، دارچین یا موارد مشابه دیگری ندارد.

این نوشیدنی را می‌توان با ابزار ساده و در دسترسی همچون قهوه جوش‌های معمولی تهیه کرد. قهوه سیاه تلخ‌ترین قهوه دنیا است؛ اما برای افرادی که تحمل لاکتوز را ندارند، بسیار مناسب است.

اگر قهوه را به‌منظور افزایش سوخت‌وساز و لاغری می‌نوشید، مطالب مقاله طرز تهیه قهوه سیاه برای لاغری برایتان جالب خواهد بود.

قهوه اسپرسو

به‌احتمال زیاد افراد زیادی بر تلخ بودن قهوه اسپرسو اتفاق‌نظر دارند و حتی کسانی که عادات به نوشیدن قهوه ندارند را هم تأیید می‌کنند. مقام سوم تلخ‌ترین قهوه دنیا به قهوه اسپرسو می‌رسد.

اسپرسو طعم قوی از قهوه را به نمایش می‌گذارد. به همین دلیل عمدتاً در شات‌های ۲۵ تا ۳۵ میلی لیتری سرو می‌شوند. برخلاف قهوه سیاه اسپرسو را می‌توان با طعم دهنده‌های متفاوتی همراه ساخت اما دیگر نام این نوشیدنی اسپرسو نیست.

ترکیب اسپرسو با شیر، خامه، شکر یا هر چاشنی دیگری نوع جدیدی از نوشیدنی را ایجاد خواهد کرد، همانند: لاته، کاپوچینو، آیس لته یا سایر نوشیدنی‌های این‌چنینی. این مؤلفه خود نشانگر تفاوت اسپرسو، کاپوچینو و لاته نیز است.

لونگو (Lungo)

لونگو (Lungo)

لونگو از خانواده قهوه اسپرسو است اما تفاوتی با همتای قبلی خود دارد و آن چیزی نیست جز طعمی تلخ‌تر و قوی‌تری. اگر از میزان تلخی قهوه اسپرسو برای شما دوست‌داشتنی و دل‌چسب است، وقت آن رسیده تا قهوه لونگو را نوش جان کنید.

لونگو به کمک دستگاه اسپرسوساز ساخته می‌شود. البته با این تفاوت که مدت‌زمان استخراج لونگو حدود ۲ برابر اسپرسو زمان خواهد برد، زیرا ترکیبات تلخ قهوه اسپرسو که فرصت آزاد شدن را نداشته‌اند، در این نوع قهوه به‌خوبی آزاد شده و طعم تلخ غنی، سراسر نوشیدنی شما را فرا خواهد گرفت. به همین دلیل لونگو جایگاه دوم تلخ‌ترین قهوه دنیا را به خود اختصاص داده است.

ریسترتو (Ristretto)

در بین این ۴ قهوه، ریسترتو که یکی از انواع قهوه اسپرسو است، مقدار تلخی کمتری نسبت به اسپرسو، لونگو و قهوه سیاه دارد. ریسترتو را نیز با دستگاه اسپرسو ساز تهیه می‌کنند اما مدت‌زمان فرآوری آن بسیار کمتر از دو نمونه قبلی است.

اگر مقدار تلخی بالا برای شما قابل هضم نیست، توصیه می‌کنیم که ریسترتو بنوشید. هرچند که مقدار کافئین موجود در این نوع قهوه، دست کمی از ۳ نمونه بالا ندارد.

قهوه تورفاکتو

یکی دیگر از تلخ‌ترین قهوه‌های دنیا، قهوه تورفاکتو است که برخلاف ۴ نوشیدنی قبلی به علت نوع فرآوری خود دارای تلخی کاذب است. دانه‌های قهوه با مقدار زیادی شکر برشته یا رست می‌شود. این فرایند سبب شده تا طعم تلخ قهوه بر شیرینی شکر غالب شود.

این قهوه را می‌توان با دستگاه‌های ساده یا پیشرفته‌ای تهیه کرد و درهرصورت طعم نهایی آن به‌خوبی تلخ خواهد بود.

علت تلخی قهوه

علت تلخی قهوه

دلایل زیادی در پس مقدار تلخی قهوه نهفته است اما دانه‌های تشکیل دهنده، نوع فرآوری، مدت‌زمان و شدت برشته کردن و ترکیبات دانه قهوه از اساسی‌ترین دلایل تلخی قهوه است.

دانه‌های روبوستا طعم تلخ‌تری نسبت به قهوه عربیکا دارند. اگر تلخی قهوه را به غلظت و غنای قهوه ترجیح می‌دهید، سعی کنید که دانه‌های روبوستا سهم بیشتری از ترکیب قهوه شما را تشکیل دهند.

واریته یا ترکیبات دانه قهوه شدت تلخی یا غلظت قهوه را تعیین می‌کند. دانه‌های روبوستا حدود 1/2 قند موجود در دانه‌های عربیکا را داراست. به همین دلیل نوشیدنی تهیه شده از این نوع دانه تلخ‌تر خواهد بود. اگر شدت تلخی و غلظت هر دو به یک اندازه برایتان مهم است از فرمول بهترین ترکیب قهوه عربیکا و روبوستا استفاده کنید.

مقدار رطوبت و میزان آزادسازی ترکیبات قهوه همیشه تحت تأثیر میزان و شدت رست کردن دانه‌های قهوه خام است. هر چه میزان و شدن برشته کردن دانه‌ها بیشتر باشد، طعم نهایی تلخ‌تر خواهد بود.

تجهیزات و ابزارهایی که دانه‌های قهوه را آماده ساخت نوشیدنی می‌کنند هم در میزان تلخی قهوه اثرگذار است.

کلام آخر

همان‌طور که در مقاله تلخ‌ترین قهوه دنیا از مجله عالیس مطالعه کردید، معیار دقیق و مشخصی را نمی‌توان برای تلخی قهوه در نظر گرفت اما دلایل مختلفی در پس مقدار تلخی قهوه وجود دارد؛ از تازگی دانه‌های قهوه گرفته تا دستگاه رست کننده آن.

قهوه سیاه، اسپرسو، لونگو و ریسترتو به دلیل نوع آماده‌سازی و عدم اضافه کردن افزودنی‌هایی همچون شیر و شکر طعم تلخی دارند؛ اما در این میان نوع دیگری از قهوه به نام تورفاکتو تنها به علت نوع فرآوری و برشته ساختن دانه‌های قهوه شدت تلخی بالایی دارد.

سؤالات متداول

کدام قهوه‌ها در دسته تلخ‌ترین قهوه‌های دنیا قرار می‌گیرند؟

قهوه سیاه، اسپرسو، لانگو و ریسترتو به دلیل نوع تهیه و آماده‌سازی در دسته تلخ‌ترین قهوه‌های دنیا قرار می‌گیرند؛ اما قهوه تورفاکتو به علت نوع فرآوری و رست کردن دانه‌های آن طعم تلخی دارد.

چرا قهوه لونگو از قهوه اسپرسو تلخ‌تر است؟

لونگو زیر مجموعه قهوه اسپرسو است و به شکل قهوه اسپرسو تهیه می‌شود. ازآنجایی‌که مدت زمان تهیه قهوه لونگو حدود ۲ برابر قهوه اسپرسو به همین دلیل ترکیبات آزاد نشده قهوه به‌طور کامل در قهوه پخش خواهد شد.

چرا تلخ‌ترین قهوه‌های دنیا شدت بیشتری از کافئین و طعم تلخ را به اشتراک می‌گذارند؟

نوع فرآوری، ترکیبات قهوه، میزان و مدت‌زمان رست کردن، مقدار تازگی دانه‌های قهوه و عدم افزودن چاشنی و طعم دهنده‌ها موجب تلخی بیشتر در این نوشیدنی‌ها خواهد شد.

نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

alis