متخصصان تغذیه چه نوشیدنی‌ را توصیه می‌کنند؟

نوشیدنی، بخش مهمی از تغذیه ما را تشکیل می‎دهد و متخصصان نسبت به این که چه نوشیدنی بخوریم و دقیقا چه زمانی بخوریم، توصیه‌‎های مهم خود را ارائه داده‌اند. در این مقاله قصد داریم درباره‎ی توصیه‎های متخصصان در رابطه با نوشیدنی صحبت کنیم. همراه ما باشید.

چه نوشیدنی بخوریم؟

چه نوشیدنی بخوریم؟

بر اساس مطالعات، خوردن 3/4 لیوان آبمیوه معادل خوردن یک میوه است. بنابراین خوردن آبمیوه‌های طبیعی را جدی بگیرید. آبمیوه‎های صنعتی در صورتی می‎توانند گزینه‌‎ی مناسبی باشند که از کیفیت خوبی برخوردار باشند. بنابراین پیش از خرید آبمیوه‎های صنعتی حتما درباره‎ی کیفیت آبمیوه تحقیق کنید. هرچه قند آبمیوه کمتر باشد، برای سلامت بدن بهتر است.

انواع آبمیوه‌های طبیعی منبع انواع آنتی‌اکسیدان و املاح معدنی همانند پتاسیم و منیزیم است که برای رفع خستگی بسیار مفید است و به بهبود فعالیت‌های طبیعی سلول‌ها کمک بسیاری می‌کند. ارزش غذایی میوه از آبمیوه بیشتر است و از طرفی به هنگام آبگیری، فیبر بسیاری از میوه جدا می‎شود که نقش مهمی در سلامت سیستم گوارش دارد.

شیر مناسب برای بدن

شیر مناسب برای بدن

همانطور که مشخص است شیرهای گیاهی از ترکیب مغزهای گیاهی همانند، بادام، گردو، پسته و … با شیر تهیه می‎شوند. بر اساس توصیه متخصصان تغذیه، خوردن این نوشیدنی‎ها، باعث افزایش شادابی و آرامش می‎شود و کسالت را رفع می‎کند.

اگر تمایل دارید درباره‌ی شیر بادام بیشتر بدانید، به مقاله‌ی خواص شیر بادام مراجعه کنید.

در کنار خوردن انواع شیرهای گیاهی، می‎توانید انواع شربت‎های طبیعی همانند شربت عسل و آبلیموترش، شربت خاکشیر، شربت سکنجبین، شربت عرق بهار نارنج، شربت شاه توت و شربت توت فرنگی را تهیه کنید. این نوشیدنی‎ها خواص درمانی بسیاری دارند و برای رفع تشنگی و خستگی کمک بسیاری می‎کنند.

در مقاله طرز تهیه شربت خاکشیر درباره‎ی روش تهیه این شربت صحبت کردیم.

چای مناسب برای بدن

چای مناسب برای بدن

طبق توصیه‌ی متخصصان بهتر است چای را به‎صورت تازه دم بخورید و از سرد و گرم کردن چای خودداری کنید. بعضی از انواع چای اسانس دارند و زمانی‎که برای بار دوم گرم می‎کنید، مواد مضر تولید می‎کنند و برای سلامت بدن مناسب نیستند. همچنین بهتر است چای پررنگ نخورید، به علت آن‎که چای پررنگ برای قلب ضرر دارد. بهترین میزان برای مصرف چای، 2 تا 3 لیوان است.

در ادامه اگر تمایل دارید می‌توانید به مقاله‌ی انواع چای گیاهی سر بزنید و با آن‌ها کامل آشنا شوید.

در کنار تمامی نوشیدنی‌‎هایی که آوردیم، خوردن آب در اولویت است. مصرف 8 لیوان آب سالم برای سلامت بدن بسیار ضرورت دارد و حتی به کاهش وزن کمک بسیاری می‎کند.

اگر می‌خواهید بدانید که چه معجونی بخورید تا لاغر شوید و چه نوشیدنی برای کاهش اشتها مفید است، به مقاله‎ی نوشیدنی برای کاهش وزن سر بزنید. در این مقاله تمامی نوشیدنی‎هایی که برای لاغری مناسب هستند، آوردیم.

نکات مهم

خوردن آبمیوه خانگی

همانطور که اشاره کردیم، خوردن میوه نسبت به خوردن آبمیوه به علت داشتن فیبر غذایی ارجحیت دارد. متخصصان معتقدند که خوردن آبمیوه خانگی و طبیعی برای افرادی‌که ناراحتی گوارشی دارند، بسیار بهتر از خوردن میوه است. افرادی‌که دچار ناراحتی گوارشی نیستند، بهتر است در برنامه غذایی خود بیشتر میوه قرار دهند.

اگر می‌خواهید آبمیوه‌ای که میل می‌کنید، سالم باشد، از مغازه‌های آبمیوه‎گیری، آبمیوه‌ی خود را تهیه نکنید. در تهیه این آبمیوه‌‎ها بهداشت لازم را رعایت نمی‎کنند و حتی موادی که در تهیه این نوشیدنی‌‎ها استفاده می‎شوند، کهنه هستند. علاوه بر این، زمانی‌که شما آبمیوه صنعتی می‌خرید، حتما به مدت زمان گذشته از تولید آبمیوه توجه کنید. اگر این بازه زمانی طولانی بود، اما تاریخ انقضای آن فرا نرسیده بود، این نوشیدنی را تهیه نکنید.

کلام آخر

در این مقاله ما به‎طور کامل به توصیه‎های مختصصان تغذیه درباره‎ی مصرف انواع نوشیدنی پرداختیم. اگر بیماری خاصی دارید، پیش از مصرف نوشیدنی‎های ذکر شده با پزشک خود مشورت کنید. در کنار خوردن انواع نوشیدنی‎ها، مصرف 8 لیوان آب در طول روز را جدی بگیرید. آب بسیاری از مشکلات گوارشی را رفع می‎کند و برای بهبود عملکرد سیستم بدن مفید است.

 سوالات متداول:

برای تهیه آبمیوه صنعتی چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

پیش از خرید آبمیوه‎های صنعتی حتما درباره‎ی کیفیت آبمیوه تحقیق کنید. هرچه قند آبمیوه کمتر باشد، برای سلامت بدن بهتر است.

چرا باید چای تازه‌دم بخوریم؟

طبق توصیه‌ی متخصصان بهتر است چای را به‎صورت تازه‌دم بخورید و از سرد و گرم کردن چای خودداری کنید. برخی از انواع چای اسانس دارند و زمانی‎که برای بار دوم گرم می‎کنید، مواد مضر تولید می‎کنند و برای سلامت بدن مناسب نیستند.

آبمیوه بهتر است یا میوه؟

متخصصان معتقدند که خوردن آبمیوه خانگی و طبیعی برای افرادی‌که ناراحتی گوارشی دارند، بسیار بهتر از خوردن میوه است. افرادی‌که دچار ناراحتی گوارشی نیستند، بهتر است در برنامه غذایی خود بیشتر میوه قرار دهند.

alis