قهوه آمریکانو چیست؟

گاهی اوقات یک خلاقیت ساده و پیش پاافتاده می‌تواند از پیچیده‌ترین کارهای ممکن بهتر باشد. نیاز نیست که همیشه از گران‌ترین مواد ممکن برای ساخت نوشیدنی استفاده کنید. برای مثال، آب آشامیدنی، بدون هیچ طعم و گرانی خاصی، بهتر از هزاران سیروپ و طعم‌دهنده و ماده افزودنی عمل می‌کند. می‌گویید نه؟ پس باید قهوه آمریکانو را به شما معرفی کرد!

قهوه آمریکانو چیست؟ یک یا دو شات اسپرسو که صرفا با آب جوش مخلوط شده تا اندکی رقیق‌تر باشد! همین. البته برخی این قهوه را به اشتباه، یک قهوه دمی می‌دانند. زیرا از نظر ظاهری، آمریکانو بسیار به قهوه دمی شبیه است. اما درواقع، آمریکانو ترکیب قهوه اسپرسو با آب خالی است. ترکیبی که قطعا اگر اسپرسوخور باشید، برایتان دور از ذهن نیست. زیرا در هر کافه‌ای حتی زمانی که قهوه اسپرسو سفارش دهید هم مرسوم است که یک لیوان آب با قهوه سرو شود. حالا آمریکانوخورها چه می‌کنند؟

اما آیا سادگی آمریکانو باعث می‌شود که طرز تهیه و نکاتش همین‌طور دِیمی و بی‌خود باشند؟ قطعا و قطعا خیر! ما امروز این‌جا هستیم تا در مطلب حاضر، اولا بگوییم که قهوه آمریکانو چیست؟ دوم راجع به تاریخچه قهوه آمریکانو صحبت کنیم. سوم راجع به طرز تهیه قهوه آمریکانو بحث کنیم. و نهایتا انواع قهوه آمریکانو را نیز برای شما عزیزان مرور کنیم. پس حتما تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

تاریخچه قهوه آمریکانو

تاریخچه قهوه آمریکانو

و اما تاریخچه قهوه آمریکانو چیست؟ شاید برایتان جالب باشد که قهوه آمریکانو، حاصل جنگ جهانی دوم بوده است! محققین غذا و نوشیدنی، داستان جالبی را تعریف می‌کنند. آنها می‌گویند که قهوه آمریکانو نه ابداع باریستاهای حرفه‌ای، بلکه اختراع سربازان صفر آمریکایی در طول جنگ جهانی دوم بوده است.

ماجرا از آن‌جایی شروع می‌شود که آمریکایی‌ها به خاک ایتالیا می‌روند. آنان عادت داشته‌اند که قهوه را به صورت دمی بنوشند، اما در ایتالیای آن دوران، بیشتر قهوه اسپرسو گیر می‌آمده است. عطر و طعم قوی و تلخ اسپرسو برای آمریکایی‌ها خوشایند نبوده است. پس شروع می‌کنند به آزمون و خطا بر روی قهوه اسپرسو. پس از آزمایش ترکیب قهوه اسپرسو با نوشیدنی های مختلف اعم از شیر، آن‌ها آب جوش را امتحان می‌کنند و نتیجه می‌شود قهوه آمریکانو! به همین دلیل است که آمریکانو بسیار شبیه قهوه دمی است! زیرا با انگیزه ابداعش قرار بوده که اساسا شبیه به قهوه دمی بشود!

این هم از از تاریخچه قهوه آمریکانو. نکته جالب و بامزه این است که با وجود یدک کشیدن اسم آمریکانو، این قهوه نه در آمریکا، بلکه در ایتالیا ابداع شده است و از سوی دیگر تلخ است که این قهوه اصلا در ایتالیا محبوب نیست. زیرا مردم ایتالیا را به یاد دوران جنگ می‌اندازد! اما چون از قهوه دمی در متن صحبت کردیم، شاید بد نباشد که نگاهی هم به مطلب پیشین مجله تحت عنوان تفاوت قهوه دمی و اسپرسو بیندازیم.

حالا بیایید تا سراغ طرز تهیه قهوه آمریکانو برویم. با ما همراه باشید.

طرز تهیه قهوه آمریکانو چگونه است؟

شاید بگویید طرز تهیه قهوه اسپرسو و قاطی کردنش با مقداری آب که دیگر دستور نمی‌خواهد! اما اگر می‌خواهید قهوه آمریکانو کافی شاپی داشته باشید، باید به شیوه‌ای که در ادامه عنوان می‌کنیم پیش بروید.

تجهیزات و مواد لازم برای قهوه آمریکانو

 • دانه قهوه تازه رُست شده
 • آب جوش (دمای بین 90 تا 100 درجه سانتی گراد)
 • گریندر (آسیاب قهوه)
 • ترازوی آشپزخانه
 • اسپرسوساز خانگی

مراحل تهیه قهوه آمریکانو حرفه‌ای

مرحله اول: کتری را بردارید و پر از آب کنید و روی حرارت گاز بگذارید تا آب جوش به دست بیاورید. دمای بین 90 تا 100 درجه سانتی گراد دمای مناسبی است. اما اگر می‌خواهید فوق‌العاده عالی رفتار کنید، باید دمای حدود 97 درجه را درنظر داشته باشید. اگر دماسنج دارید که چه بهتر؛ اگر نه هم از تکنیکی که می‌گوییم استفاده کنید. یعنی آب را به جوش برسانید و سپس 30 ثانیه صبر کنید.

مرحله دوم: حالا باید تصمیم بگیرید که چه نوع آمریکانویی دوست دارید؟ آمریکانو تک شات (سینگل) و آمریکانو دو شات (دابل یا دوپیو) را می‌توانید تهیه کنید. بنا بر این انتخاب، باید از یک یا دو شات قهوه اسپرسو آماده کنید. نگران طرز تهیه قهوه اسپرسو هم نباشید. زیرا ما قبلا به تفصیل در مطلب چگونه در خانه قهوه اسپرسو درست کنیم؟ برایتان توضیح داده‌ایم!

مرحله سوم: حالا یک لیوان یا ماگ انتخاب کنید و قهوه اسپرسو را درون آن بریزید. قهوه اسپرسویی که ریخته‌اید، در حالت یک شات باید 28 گرم و در حالت دو شات 56 گرم باشد. بعد از اینکه اسپرسو را ریختید، نوبت اضافه کردن آب جوش است. دقت کنید که اگر آب جوش را ابتدا اضافه کرده و قهوه را رویش بریزید، چیزی متفاوت با آمریکانو به دست خواهد آمد! بله؛ شوخی هم نداریم، در ادامه توضیح خواهیم داد!

مرحله چهارم: حالا باید آب جوش را به آرامی روی قهوه اسپرسو بریزید. دقت داشته باشید که آمریکانو در دو نوع آب دار غلیظ کم حجم و رقیق پرحجم‌تر تهیه می‌شود. در حالت اول نسبت بین قهوه و آب، یک به یک و در حالت دوم یک به دو است. شما می‌توانید بنا به ذائقه خود، هر کدام از این دو شیوه را انتخاب کنید.

حالا دیگر قهوه آمریکانو شما آماده شده است. از نوشیدن آن لذت ببرید. قهوه آمریکانو معمولا با یک تکه شکلات و یا کوکی کوچک سرو می‌شود. ضمنا برخی دوست دارند که آمریکانو خود را شیرین بنوشند. در این حالت می‌توانید یک قاشق شکر به لیوان آمریکانو اضافه کنید.

پی نوشت بسیار مهم: اگر راجع به این مساله برایتان سوال شده که باید در طرز تهیه آمریکانو از دان قهوه عربیکا استفاده کنید یا از دان قهوه روبوستا، پاسخ دقیقی برایتان نداریم! زیرا این مساله یک مساله سلیقه‌ای است! همان‌طور که شما می‌توانید خود قهوه اسپرسو را نیز هم با دان قهوه عربیکا تهیه کنید و هم با دان قهوه روبوستا! صرفا طعم و عطر و ویژگی‌های نوشیدنی شما کمی تفاوت خواهد کرد. اما درنهایت باید خودتان تصمیم بگیرید که از چه دانه‌ای برای طرز تهیه قهوه آمریکانو استفاده کنید. وگرنه ما نمی‌توانیم بگوییم که دانه قهوه درست و غلط قهوه آمریکانو چیست؟ صرفا می‌توانیم پیشنهاد دهیم که بر مطلب تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا مطالعه کوتاهی داشته باشید.

انواع قهوه آمریکانو

انواع قهوه آمریکانو

با وجود این همه سادگی در مواد اولیه، احتمالا تعجب می‌کنید که بخواهیم انواع قهوه آمریکانو را نیز به شما معرفی کنیم. اما واقعا قهوه آمریکانو انواعی دارد که در ادامه به صورت خلاصه‌وار با آن‌ها آشنا خواهیم شد. ۳ نوع قهوه آمریکانو عبارتند از:

 • قهوه بلک لانگو یا لانگ بلک (Long black): این قهوه بیشتر در کشورهای نیوزلند و استرالیا تهیه و مصرف می‌شود. ویژگی اصلی لانگ بلک این است که عطر و طعم اسپرسو قوی‌تر است و نسبت به آمریکانو معمولی بیشتر حفظ شده است. طرز تهیه‌اش هم خیلی ساده است. کافی است که جای ریختن آب جوش روی قهوه اسپرسو، قهوه اسپرسو را روی آب جوش بریزید!
 • لیتل بادی یا ایتالیانو آمریکانو: برای درست کردن لیتل بادی، بایستی اولا آمریکانویی با نسبت مساوی آب جوش و قهوه اسپرسو تهیه کنید. ثانیا اینکه میوه یا شکلات دلخواه خود را به قهوه آمریکانو اضافه کنید. این نوشیدنی با وجود نام ایتالیا، بیشتر در غرب ایالات متحده آمریکا تهیه و مصرف می‌شود.
 • آیس آمریکانو: این معمول‌ترین و مشهورترین شکل آمریکانو بعد از آمریکانو اصلی است. آیس آمریکانو همان آمریکانویی است که با آب سرد و یخ سرو شود؛ نوشیدنی‌ای که مناسب قهوه‌خورهای عاشق آمریکانو در فصل تابستان است. ما در مطلب آیس آمریکانو چیست؟ به طور مفصل‌تر راجع به این نوشیدنی صحبت کرده‌ایم.

خواص قهوه آمریکانو

آیا قهوه آمریکانو خواص و فواید ویژه‌ای دارد؟ بله، قطعا! این نوشیدنی یکی از سالم‌ترین نوشیدنی‌های دنیای قهوه به شمار می‌آید، زیرا صرفا در تهیه آن از آب آشامیدنی و قهوه استفاده شده است. قهوه آمریکانو نه تنها هیچ ماده افزودنی مصنوعی و شیمیایی، شامل سیروپ‌ها و طعم‌دهنده‌ها را ندارد؛ بلکه حتی شکر و شیر هم ندارد. به همین دلیل است که کالری یک فنجان آمریکانو بین 9 تا 15 است و کلا رژیمی محسوب می‌شود. مهم‌ترین خواص ویژه و فواید قهوه آمریکانو عبارت است از:

 • هضم سریع غذا: کافی است که یک بار تجربه کنید. بعد از یک روز سخت کاری، در کنار غذای خودتان آمریکانو بنوشید. یا اینکه بعد از خوردن غذا، یک فنجان آمریکانو نوش جان کنید. خواهید دید که غذایتان چقدر سریع‌تر هضم خواهد شد و معده شما به آرامش خواهد رسید. آمریکانو با بالا بردن سوخت و ساز بدن شما باعث خواهد شد که دستگاه گوارش با راحتی و سرعت بیشتری کار کرده و شما را زودتر خلاص کند!
 • پیشگیری از ابتلا به دیابت: قهوه آمریکانو می‌تواند یک دارو محسوب شود! البته برای افراد دیابتی و یا افراد مستعد ابتلا به دیابت! این قهوه باعث افزایش تولید انسولین و همچنین بالا رفتن حساسیت سلولی می‌شود. البته توجه داشته باشید که این کار درمورد قهوه آمریکانو بدون شکر صدق خواهد کرد. پس اگر دیابت دارید، شکری به آمریکانو اضافه نکرده و خیلی بی دغدغه آن را بنوشید!
 • کاهش وزن: نتایج آزمایشات گسترده‌ای نشان می‌دهد که قهوه آمریکانو یک قهوه رژیمی است که می‌تواند نه‌ تنها وزن شما را با کالری خود بالاتر نبرد، بلکه به کاهش وزن شما نیز کمک کند. یکی از دلایل این اتفاق این است که قهوه آمریکانو علاوه بر چربی‌سوزی، معمولا باعث کاهش اشتهای شما هم خواهد شد. البته اگر به این مبحث علاقه دارید، می‌توانید مطلب طرز تهیه قهوه سیاه برای لاغری را نیز مطالعه کنید.
 • سم زدایی طبیعی بدن: قهوه آمریکانو با تاثیری که روی کبد می‌گذارد باعث سم زدایی از بدن شما خواهد شد. درواقع از آن‌جا که کبد مسئولیت جذب و دفع سموم بدن را دارد، آمریکانو کبد را تحریک می‌کند تا خالی شود و این فایده به بار بیاید.
 • تامین آنتی اکسیدان بدن: قهوه آمریکانو موادی مغذی همچون ریبوفلاوین، اسید پانتوتنیک، منگنز، پتاسیم و منیزیم را در خود جای داده است. همچنین آمریکانو سرشار از آنتی اکسیدان‌ها بوده است و این مساله باعث می‌شود تا شما در برابر بسیاری از بیماری‌های سخت آماده باشید و سطح ایمنی بدن‌تان بالاتر برود. شاید برایتان جالب باشد که آنتی اکسیدان آمریکانو از خیلی از میوه‌ها بیشتر است!
 • مسائلی که عنوان کردیم، جدای از خواص عمومی قهوه هستند. برای مثال می‌شود که خواص دیگری از قهوه، همچون خواص قهوه برای پوست و مو نیز اشاره داشته باشیم.

کلام آخر

امیدواریم که به خوبی با مباحث بالا ارتباط گرفته باشید و بهتر از همیشه بدانید که قهوه آمریکانو چیست؟ از دور که نگاه کنیم، قهوه آمریکانو یک نوشیدنی ساده است. اما وقتی که انواع قهوه آمریکانو را بنوشید، خواهید دید که چه لذت مدامی پس این نوشیدنی است و قهوه آمریکانو چقدر می‌تواند دلبری کند!

این نوشیدنی یکی از بهترین نوشیدنی‌ها برای قرار گرفتن کنار کیک عصرانه یا چاشت محسوب می‌شود. انواع کلوچه و کوکی نیز با آمریکانو می‌چسبند. ضمنا بسیاری از مردم جهان از آمریکانو به عنوان قهوه صبحانه استفاده می‌کنند. راحتی کاربرد قهوه آمریکانو به این دلیل است که می‌شود آن را به راحتی در قمقمه ریخت و در طول روز حتی در شرکت یا محل کار به صورت جرعه جرعه مصرف کرد. به نظر می‌رسد که همه این دلایل، جزو مسائلی هستند که باعث شده‌اند قهوه آمریکانو یکی از 5 قهوه محبوب و پرفروش در کل جهان باشد. پس اگر آمریکانو ننوشیده‌اید، حتما یا آن را در کافه دلخواهتان سفارش داده و یا سراغ طرز تهیه قهوه آمریکانو بروید. پیشاپیش نوش جان و گوارای وجود!

سوالات متداول

آیا قهوه آمریکانو ضرری دارد؟

بله. طبعا افراط در مصرف هر ماده‌ای در این دنیا باعث حصول ضرر و مشکلاتی خواهد شد. قهوه آمریکانو نیز مستثنی نیست. برای مثال قهوه آمریکانو چون خوش‌خوراک است، ممکن است بیش از حد نوشیده شود و مصرف بیش از نیم لیتر آمریکانو می‌تواند باعث بیقراری، بیخوابی و مشکلاتی این‌چنینی شود.

مقدار کافئین قهوه آمریکانو چقدر است؟

معمولا انواع قهوه آمریکانو در آزمایشاتی که تا به حال صورت گرفته است، بین 90 تا 150 میلی گرم کافئین را نشان داده‌اند. این پایین بودن به دلیل آب جوشی است که برای رقیق کردن قهوه آمریکانو استفاده می‌شود. درواقع هر قطره از آمریکانو نسبت به قهوه‌های دیگر همچون ترک و دمی، کافئین پایین‌تری دارد.

قهوه لونگو چیست؟

یک نوع قهوه آمریکانوی ایتالیایی که اندکی شیر هم در ترکیباتش خواهد داشت.

نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

alis