باید و نبایدهای غذا خوردن که باید بدانید!

انجام‌دادن هر کاری در دنیا اصول و قواعد و بایدونبایدهای خاص خودش را دارد؛ از شیوه شست‌وشوی بدن در حمام گرفته، تا انجام خانه‌تکانی و حتی غذاخوردن!

اصلاً تابه‌حال به بایدونبایدهای غذا خوردن یا عادات مخرب و اشتباهی که هنگام نوش جان کردن غذا انجام می‌دهید، فکر کرده‌اید؟

همه ما عادت‌های خاصی برای غذا خوردن داریم که بخشی از آن‌ها مفیدند، اما، بخش بیشتر آن‌ها مضر هستند و گاهی به عامل اصلی بروز بعضی از بیماری‌ها تبدیل می‌شوند!

در این مطلب از مجله نوشیدنی عالیس قصد داریم درباره بایدونبایدهای غذا خوردن صحبت کنیم و نکات مهم مربوط به سلامتی را برای شما بگوییم. اگر به سلامت جسمتان اهمیت می‌دهید و دوست دارید این نکات را بدانید و با دیگران به اشتراک بگذارید، در ادامه همراه ما باشید.

چرا آداب غذا خوردن مهم است؟

آداب غذا خوردن

همان‌طور که اشاره کردیم، انجام‌دادن هر کاری اصول و قواعد خاص خودش را دارد. این اصول و قواعد هم برای هر چه‌بهتر انجام شدن کارها و رسیدن به یک نتیجه مطلوب انجام می‌گیرد. غذا خوردن از آن دسته کارهایی است که باید بادقت و توجه زیادی انجام شود. در واقع ازآنجایی‌که آماده‌کردن غذاها و خوردن آن‌ها بخش مهمی از زندگی ما را در برمی‌گیرند، باید به کیفیت آن توجه ویژه داشت.

نکته دیگر این است که بدن ما انرژی خودش را با خوردن غذاهای مختلف و دریافت مواد موردنیاز، تأمین می‌کند. بنابراین توجه به بایدونبایدهای غذا خوردن بسیار اهمیت دارد و دقت به آن‌ها به یک کار مهم در طول روز تبدیل می‌شود.

همچنین نوش جان کردن غذاها، چگونگی خوردن آن‌ها و مهم‌تر از همه نوع ترکیبی که در غذاها استفاده می‌شود، در نهایت مشخص می‌کند که وضعیت سلامتی شما به شکلی خواهد شد!

کارهای ممنوعه هنگام غذا خوردن

باید و نبایدهای غذا خوردن به همان اندازه که مهم‌اند، ساده هستند! بنابراین چیزی برای ترسیدن و نگرانی درباره انجام‌دادن یا رعایت کردن آن‌ها وجود ندارد. با چند بار تلاش و تبدیل کردن این کارها به عادت و روتین به‌خوبی می‌توانید جلوی ابتلا به انواع بیماری‌ها را بگیرید.

نبایدهای غذا خوردن و کارهای ممنوعه‌ای که بهتر است موقع خوردن غذا به آن‌ها توجه کنید، موارد زیر هستند:

حرف‌زدن حین غذا خوردن

حرف‌زدن حین غذا خوردن

حتماً از کودکی بزرگ‌ترهایتان به شما تذکر داده‌اند که موقع غذا خوردن نباید حرف بزنید. اما تقریباً هیچ‌وقت دلیل این تذکر و یادآوری را نگفته‌اند. حرف‌زدن هنگام غذا خوردن، مغز را دچار اشتباه و کاملاً متوجه صحبت‌کردن می‌کند، بنابراین شما نمی‌توانید احساس سیری را در خودتان تشخیص دهید. همین اتفاق در نهایت باعث پرخوری و اضافه‌وزن یا دل‌درد می‌شود.

خوردن بیش از حد غذاهای ترش

بهتر است به مدت طولانی و زیاد از غذاهای ترش استفاده نکنید. مصرف این نوع غذاها باعث کم‌خونی می‌شود و طبع بدن را دچار مشکل می‌کند.

نوشیدن مایعات هنگام غذا

یک عادت مخرب که همیشه در بایدونبایدهای غذا خوردن مطرح می‌شود، نوشیدن مایعات هنگام خوردن غذاست. فرقی نمی‌کند که این نوشیدنی از نوع سالم، مانند آب است یا نوشیدنی‌هایی را مانند نوشابه، دوغ و … در برمی‌گیرد.

مصرف هر نوع نوشیدنی، وسط غذا خوردن، فرایند هضم را با اختلال مواجه می‌کند و مشکلاتی را برای دستگاه گوارش به وجود می‌آورد.

با خواندن بهترین نوشیدنی برای کمبود آب بدن، اطلاعات خود را برای تأمین سلامت جسمتان کامل کنید.

مصرف لبنیات با گوشت قرمز یا ماهی

مصرف لبنیات با گوشت قرمز یا ماهی

مصرف برخی مواد غذایی همراه با هم باعث مشکلات گوارشی و اختلال در هضم غذا می‌شوند. یکی از مهم‌ترین این ترکیبات، ترکیب لبنیات با گوشت قرمز و ماهی است. مصرف موادی مانند ماست و دوغ و دیگر انواع لبنیات با گوشت قرمز و ماهی باعث ایجاد سردی در معده، ناراحتی‌های گوارشی و عصبی می‌شود. اگر ناراحتی معده دارید، بعد از غذا از نوشیدنی‎های مفید برای معده استفاده کنید و هر نوشیدنی میل نکنید.

مصرف زیاد مواد قندی

مصرف مواد قندی به همان میزانی که برای بدن ضروری هستند، بیش‌ازحد مصرف کردن آن‌ها برای بدن مضر است. بنابراین تا جای ممکن قندهای مصنوعی مانند قند، شکر، نوشابه و … را از سفره غذایی‌تان حذف کرده و مواد قندی طبیعی مانند خرما، کشمش، توت و … مصرف کنید.

مقاله دمنوش مناسب دیابتی را بخوانید و با بهترین نوشیدنی‌ها برای سلامتی بدن آشنا شوید.

بایدهای غذا خوردن

بهتر است بایدهای غذا خوردن را هم از میان لیست باید و نبایدهای غذا خوردن به‌خاطر داشته باشید و بر اساس این الگو جلو بروید. ازجمله مهم‌ترین نکاتی که باید برای غذا خوردن رعایت کنید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مصرف غلات کامل

مصرف غلات کامل

قراردادن غلات کامل در سبد غذایی، یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید به آن توجه کنید. بهتر است از گروه غلات کامل مانند گندم، ذرت، گندم سیاه، جو دو سر و برنج قهوه‌ای استفاده کنید. این غلات در گروه کربوهیدرات‌ها، سرشار از فیبر و ویتامین هستند، بنابراین به جویدن بیشتری نیازمندند و فرایند هضم و سیری را به‌خوبی شکل می‌دهند.

اگر اضافه وزن دارید و می‎خواهید در حداقل زمان به وزن دلخواه خود برسید، می‎توانید رسپی غذاهای رژیمی را یاد بگیرید و از خوردن غذاهای پرچرب پیشگیری کنید.

استفاده از سبزیجات و میوه‌ها

استفاده از میوه و سبزیجات و قراردادن این مواد غذایی در سبد غذایی، یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید. بنابراین، روزانه بخشی از مواد غذایی مصرفی خودتان را به مصرف میوه و سبزیجات اختصاص دهید.

مقاله رسپی غذاهای وگان را بخوانید و نیاز بدنتان را به انواع سبزیجات برطرف کنید.

مصرف پروتئین‌های متنوع

مصرف پروتئین‌های متنوع

توجه داشته باشید که از پروتئین‌های متنوع در مواد غذایی و در طول یک هفته استفاده کنید. پروتئین‌هایی مانند گوشت ماهی، آجیل‌ها، شیر، پنیر، لوبیا و … ازجمله پروتئین‌های مهم برای بدن هستند.

سکون و آرامش پس از خوردن غذا

یادتان باشد پس از غذا خوردن به کمی سکون و آرامش نیاز دارید. البته نباید این آرامش را با خوابیدن بلافاصله پس از خوردن غذا اشتباه بگیرید، بنابراین از انجام حرکات سنگین پس از نوش جان کردن غذا بپرهیزید و فقط فعالیت‌های سبک و در حد چند قدم راه‌رفتن را انجام دهید.

خوردن یک نوع غذا در هر وعده غذایی

بعضی افراد عادت دارند که انواع مواد غذایی و غذاها را در یک وعده غذایی بگنجانند، غافل از اینکه ترکیب انواع غذاها با یکدیگر در یک وعده، به دلیل تفاوت زمان هضم مواد غذایی با یکدیگر، کار درستی نیست. این کار باعث ایجاد دل‌درد، درد معده و دیگر ناراحتی‌های گوارشی می‌شود. نکته دیگری که در رژیم غذاهایی اهمیت دارد، نوشیدنی‌هایی است که بعد از غذا میل می‎کنید. به عنوان نمونه، اختلال در خواب و سردرد شدید از عوارض خوردن قهوه بعد از غذا است.

کلام آخر

همه انسان‌ها به مصرف مواد غذایی و خوردن انواع غذاها نیازمندند. اما نکته مهم درباره این مسئله این است که به نوع غذاها، چگونگی مصرف آن‌ها و بایدونبایدهای غذا خوردن توجه کنیم.

این کار به تأمین سلامتی شما و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌ها و مشکلات کمک می‌کند و امکان چشیدن لذت یک زندگی سالم را برایتان فراهم می‌کند.

سؤالات متداول:

چرا نباید هنگام غذا خوردن مایعات نوشید؟

نوشیدن مایعات هنگام غذا خوردن، از هر نوعی که باشد، فرایند هضم را با مشکل روبه‌رو می‌کنند و باعث معده درد می‌شوند. بنابراین از نوشیدن هر نوع مایعات، مانند آب، نوشابه، دوغ و … حین غذا خوردن بپرهیزید.

آیا می‌توان لبنیات را همراه با گوشت قرمز مصرف کرد؟

خیر، مصرف لبنیات و گوشت قرمز به‌صورت هم‌زمان می‌تواند هضم غذا را با مشکل مواجه کند. به‌این‌ترتیب با ناراحتی‌های گوارشی مواجه می‌شوید. سعی کنید از مصرف این دو ماده غذایی همراه هم پرهیز کنید.

خوردن بیش از حد غذاهای ترش چه مشکلاتی به‌وجود می‌آورد؟

خوردن بیش از حد و به مدت طولانی غذاهای ترش باعث کم‌خونی می‌شود و طبع بدن را دچار مشکل می‌کند.

alis