میزان کافئین اسپرسو

بسیاری افراد برای داشتن روزی پرانرژی و پرکار، دست به دامن چند شات اسپرسو می‌شوند و بعضی هم می‌گویند تا سر صبح، یک فنجان اسپرسوی درجه یک نخورند، برای شروع فعالیت آماده نیستند. اما سوال اصلی این است که میزان کافئین اسپرسو چقدر است؟ اصلا تفاوت اسپرسو با قهوه‌هایی با روش‌های دم کردن دیگر چیست؟ کدام نوع قهوه کافئین بیشتری دارد؟ در این مطلب از مجله عالیس بررسی می‌کنیم که میزان کافئین اسپرسو چقدر است. همچنین می‌بینیم که اسپرسو نسبت به قهوه‌ها با روش‌های دم‌آوری دیگر بیشتر کافئین دارد یا کمتر. با ما همراه باشید.

اسپرسو چیست؟

اسپرسو چیست؟

ابتدا باید بدانیم که اسپرسو چیست. اصلا به چه نوع قهوه‌ای اسپرسو می‌گوییم؟ اسپرسو را از عبور آب با فشار بالا از دانه‌های خرد شده قهوه به دست می‌آورند. این فشار زیاد باعث می‌شود که اسانس قهوه به بهترین شکل استخراج شود و در کمترین زمان، قهوه‌ای با طعمی قوی و غنی در اختیار داشته باشیم. اسپرسو همچنین، پایه بسیاری از نوشیدنی‌های دیگر قهوه که عموما ریشه‌ای ایتالیایی دارند نیز است. اسپرسو را در کاپوچینو، لاته و موکا به عنوان پایه به همراه شیر استفاده می‌کنند. اما اینکه میزان کافئین اسپرسو چقدر است به چیزهای مختلفی از جمله دستگاه اسپرسوساز، دانه‌هایی قهوه‌ای که از آن اسپرسو را تهیه کرده‌اند، میزان آسیاب شدن دانه‌ها، میزان برشته شدن دانه‌ها و … بستگی دارد. با ما همراه باشید تا هر یک را بررسی کنیم.

تفاوت نسکافه و قهوه را می دانید؟

طرز تهیه اسپرسو

هر چه دستگاه اسپرسوسازی که استفاده می‌کنیم، بتواند بهتر عمل کند و فشار بیشتر و دمای بالاتری را ایجاد کند، احتمالا اسانسی که از دانه‌های قهوه استخراج می‌شود شامل کافئین بالاتری است. همین طور زمانی که طول می‌کشد تا اسپرسو حاضر شود هم مهم است. بعضی اوقات اسپرسو را در زمان طولانی‌تری تهیه می‌کنند و به آن لانگو می‌گویند. در این صورت اسپرسو کافئین بیشتری دارد. روش‌های سریع‌تر تهیه اسپرسو یا همان ریسترتو کافئین کمتری برای اسپرسو باقی می‌گذارند.

کدام نوع قهوه کافئین کمتری دارد؟

مقدار قهوه استفاده شده

میزان کافئین اسپرسو به مقدار قهوه‌ای که برای تهیه یک شات اسپرسو درون دستگاه اسپرسوساز می‌ریزیم بستگی دارد. با اینکه برای هر شات اسپرسو حدود 7 تا 9 گرم قهوه استفاده می‌شود، اما ممکن است در تهیه یک شات اسپرسو از میزان بیشتر یا کمتری قهوه استفاده کنید که بر میزان کافئین اسپرسو تاثیرگذار است.

دانه‌های قهوه موجود در اسپرسو

دانه‌های قهوه موجود در اسپرسو

میزان کافئین اسپرسو رابطه مستقیمی با دانه‌های قهوه‌ای دارد که اسپرسو را از آن تهیه می‌کنیم. میزان کافئین موجود در دانه‌های روبوستا بیشتر از دانه‌های عربیکا است و دانه‌های اکسلسا نیز کافئین بسیار بسیار پایین‌تری دارند.

تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا را می دانید؟

میزان برشتگی دانه‌ها

بعضی تصور می‌کنند که میزان برشتگی دانه‌های قهوه، بر میزان کافئین آن تاثیر مستقیم دارد به نحوی که هر چه دانه برشته‌تر و تیره‌تر، کافئین آن بالاتر؛ اما در واقع بالعکس است. برشته شدن دانه‌های قهوه از حدی که بیشتر می‌شود، باعث سوختن کافئین و از بین رفتن آن می‌شود. پس دانه‌های زیادی برشته نسبت به دانه‌های کمتر برشته قهوه، میزان کافئین اسپرسو را کاهش می‌دهند.

آسیاب دانه‌های قهوه

با اینکه آسیاب دانه‌های قهوه برای تهیه اسپرسو، استاندراد خاصی دارد، اما اگر دانه‌ها مقداری بیشتر یا کمتر آسیاب شوند در میزان کافئین اسپرسو تاثیرگذار است. هر چه آسیاب دانه‌های اسپرسو بیشتر باشد، کافئین آن نیز بیشتر است. فقط توجه داشته باشید که اگر آسیاب دانه های اسپرسو از حدی بیشتر شود، تهیه آن غیرممکن خواهد شد.

به نظر شما آیا خوردن قهوه ناشتا ضرر دارد؟

میزان کافئین اسپرسو به صورت تقریبی چقدر است؟

میزان کافئین اسپرسو

با توجه به همه این موارد، اگر بخواهیم به صورت تقریبی محاسبه کنیم که میزان کافئین اسپرسو چقدر است، می‌توانیم بگوییم یک شات اسپرسو حدود 65 میلی‌گرم کافئین دارد. به این توجه داشته باشید که عموما در کافه‌ها دوشات اسپرسو مصرف می‌کنیم یا در نوشیدنی‌هایمان استفاده می‌شود. دو شات اسپرسو حدود 130 میلی‌گرم کافئین دارد. در نتیجه با مصرف کافه لاته، کاپوچینو و انواع دیگر قهوه‌هایی که پایه اسپرسو دارند نیز با اینکه مقدار بیشتری نوشیدنی میل می‌کنیم اما تقریبا همین میزان کافئین را دریافت می‌کنیم.

تفاوت اسپرسو، کاپوچینو و لاته را می‌دانید؟

کلام آخر

در این مطلب دریافتیم که میزان کافئین اسپرسو به موارد گوناگونی وابسته است؛ از نوع دانه‌های قهوه‌ای که در تهیه آن استفاده می‌شود تا طرز تهیه آن و زمان آماده‌سازی. با توجه به همه این موارد، می‌توان به طور تقریبی گفت که یک شات اسپرسو حدود 65 میلی‌گرم کافئین دارد. با توجه به اینکه در روز بیش از 400 میلی‌گرم کافئین نباید دریافت کنیم، باید مصرف اسپرسو را در طول روز محدود کنیم. شما در روز چند شات اسپرسو نوش جان می‌کنید؟ اسپرسو را دوست دارید یا قهوه‌ با روش‌های دم‌آوری دیگر را؟ تا به حال شده است که از مصرف زیاد اسپرسو دچار مسمومیت کافئین شده باشید؟ تجربیات و خاطرات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

میزان کافئین اسپرسو بیشتر است یا قهوه دمی؟

با اینکه طعم تند و غنی اسپرسو باعث می‌شود تصور کنیم میزان کافئین اسپرسو از بقیه انواع روش‌های تهیه قهوه بیشتر است، اما در روش دم کردن قطره‌ای قهوه، از یک میزان دانه آسیاب شده قهوه، مقدار بیشتری کافئین استخراج می‌شود. دلیل این موضوع می‌تواند به خاطر مدت زمان بیشتری باشد که قهوه در معرض آب داغ قرار می‌گیرد.

میزان کافئین اسپرسو به چه مواردی بستگی دارد؟

میزان کافئین اسپرسو به مواردی از جمله روش تهیه اسپرسو، فشار و دمایی که در تهیه اسپرسو به کار می‌رود، طول مدت تهیه اسپرسو، نوع دانه‌های قهوه استفاده شده و برشتگی آن‌ها وابسته است. همین طور مقدار مصرف اسپرسو و اینکه چه مقدار قهوه برای تهیه یک شات استفاده می‌شود هم در مقدار کافئین نهایی مؤثر است.

میزان کافئین اسپرسو بیشتر است یا قهوه ترک؟

یک شات اسپرسو حدود 65 میلی‌گرم کافئین دارد در حالی که یک فنجان قهوه ترک، حدود 65 میلی‌گرم کافئین دارد. اگر مقدار یک شات اسپرسو را با یک فنجان قهوه ترک مقایسه کنید، می‌بینید که یک جرعه از اسپرسو تقریبا دو برابر قهوه ترک کافئین دارد.

کدام نوع قهوه کافئین بالاتری دارد؟

قهوه‌ای که از دانه‌های روبوستای کم‌رنگ که خوب و نرم آسیاب شده است و به صورت دمی که فرآیند آن، حدود 5 دقیقه طول می‌کشد تهیه می‌شود، بیشترین میزان کافئین را دارا خواهد بود.

چرا با نوشیدن اسپرسو احساس لرزش و تحت فشار بودن می‌کنم؟

درست است که میزان کافئین اسپرسو از میزان کافئین قهوه دمی کمتر است، اما ما عموما قهوه دمی را مزه مزه می‌کنیم و آرام آرام می‌نوشیم در حالی که یک یا دو شات اسپرسو را ناگهانی و در یک جرعه می‌خوریم. این باعث می‌شود که ناگهان مقدار قابل توجهی کافئین وارد بدن ما شود و دچار لرزش یا شوک شویم. اسپرسو را نیز مانند قهوه دمی، آرام آرام و به همراه آب بنوشید و اگر باز هم احساس اضطراب، بی‌قراری، لرزش و … می‌کنید، به خوردن اسپرسو کم‌کافئین یا نوشیدنی‌های دیگر قهوه روی بیاورید.

نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نظرات

امید سلام. دمتون گرم .ازمطالبتون استفاده کردیم
سعید سلام .درسته که اسپرسو چربی سوز هست؟
بانو تاب امروز ده هامفاله ومطلب درموردقهوه مطالعه کردم ولی ب این مفیدی وکاملی نبود.متشکرم
نظرات بیشتر
alis