طرز تهیه معجون چهار مغز

نوشیدنی‌های انرژی‌زای خانگی آسان‌ترین راه برای دریافت تمامی مواد مغذی در یک وعده غذایی هستند. درست‌کردن نوشیدنی مثل غذا پختن نیست که به صرف ساعت‌ها وقت در آشپزخانه نیاز داشته باشد. شما با ترکیب چند ماده اولیه و فشار دادن دکمه مخلوط‌کن، یک نوشیدنی سالم و خوشمزه خواهید داشت. شنیدن اسم معجون، شما را به یاد چه ترکیباتی می‌اندازد؟ احتمالاً سطح روی معجون‌های آماده بیرون که با انواع مغزیجات تزیین شده‌اند را به یاد خواهید آورد!

معجون‌ها، در فرهنگ نوشیدنی ایرانی، در دسته نوشیدنی‌های بسیار مقوی و پرانرژی قرار می‌گیرند. معجون یک نوشیدنی بسیار خوشمزه و مقوی است که از ترکیب میوه‌ها و مغزیجات مختلف درست می‌شود. این نوشیدنی غلظت زیادی دارد که دلیل آن مربوط به حجم کم شیر و استفاده از موز در تهیه معجون است.

در طرز تهیه معجون چهار مغز از گردو، پسته، فندق، بادام، عسل و انواع ترکیبات پرخاصیت دیگر استفاده می‌شود. بنابراین چه چیزی راحت‌تر از درست‌کردن یک لیوان معجون می‌تواند تمامی مواد مورد نیاز بدن را به شما برساند؟

اگر برای شروع روز خود به یک نوشیدنی پرانرژی نیاز دارید یا بعد از تمرین ورزشی باید انرژی از دست‌رفته بدن خود را بازیابی کنید، ما به شما درست‌کردن معجون چهار مغز را پیشنهاد می‌کنیم. با خواندن این مقاله طرز تهیه معجون چهار مغز و خواص آن را یاد خواهید گرفت.

خواص معجون چهار مغز

خواص معجون چهار مغز

خوردن میان وعده را در حفظ تناسب‌اندام بدن جدی بگیرید! احساس گرسنگی طولانی‌مدت بدن را تحریک می‌کند که با حجم زیادی از غذا‌های ناسالم خود را سیر کند، اما خوردن میان وعده در این شرایط به داد بدن می‌رسد.

متخصصان تغذیه توصیه اکید دارند که مواد غذایی را در طول روز تقسیم کنید و در طی 5 تا 6 وعده به بدن برسانید. نوشیدن معجون چهار مغز یک میان وعده و حتی یک وعده غذایی کامل است. خواص معجون چهار مغز باعث می‌شود که در درازمدت بدنی متناسب و پرانرژی داشته باشید. موارد زیر شامل خواص معجون چهار مغز برای تناسب اندام هستند:

 • سرشار از انواع ویتامین: ویتامین‌های گروه ب و ویتامین‌های آ، دی، کا، ث که باعث افزایش احساس سلامتی می‌شوند.
 • کلسیم: وجود شیر و مغزیجات منبع اصلی تأمین کلسیم معجون هستند.
 • پروتئین: مغزیجات منبع خوبی برای پروتئین گیاهی هستند و در کنار شیر پروتئین معجون را تأمین می‌کنند.
 • امگا 3: مغزیجات، به‌ویژه گردو، منبع غنی تأمین امگا 3 هستند.
 • منیزیم، کلسیم، پتاسیم و آهن: برای رژیم غذایی سالم ضروری هستند.

یکی‌دیگر از معجون‌های پرطرفدار، معجون شکلاتی است که در مقاله طرز تهیه معجون شکلاتی، این معجون را کامل معرفی کردیم.

از مزایای خوردن این معجون می‌توان به کاهش کم‌خونی، افزایش انرژی و کاهش بی‌اشتهایی اشاره کرد. معجون خانگی را درست کنید و در زمان مریضی و در سنین رشد به بچه‌های خود بدهید. خواندن مقاله معجون رژیمی و طرز تهیه آن دری دیگر از مدل‌های متفاوت معجون را به روی شما می‌گشاید. اگر تمایل داشتید، این نوشیدنی را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

طرز تهیه معجون چهار مغز خانگی

طرز تهیه معجون چهار مغز خانگی

خلاقیت و سلیقه برای درست‌کردن معجون حرف اول را می‌زند! مواد اولیه مختلف را با هم ترکیب کنید تا به طعم مورد دلخواه خود برسید. گاهی بدن ما به ویتامین بیشتری نیاز دارد و گاهی از کمبود انرژی شدید رنج می‌برد. خواص مواد غذایی را بشناسید و معجون‌های مختلفی در طول هفته درست کنید. این کار به شما کمک کرده که نه‌تنها از خوردن یک معجون تکراری خسته نشوید، بلکه مواد مغذی مختلفی را به بدن خود برسانید. ترتیب مغز‌ها و میوه‌ها را تغییر دهید و معجون‌های رنگارنگ را در خانه درست کنید. یادگرفتن طرز تهیه معجون چهار مغز در خانه به شما برای درست‌کردن معجون‌های دیگر ایده می‌دهد.

مواد زیر برای تهیه معجون چهار مغز نیاز است:

 • مغز گردو: 4 عدد مغز گردو
 • مغز پسته: 10 عدد مغز پسته
 • مغز بادام: 10 عدد مغز بادام
 • مغز فندق: 5 عدد مغز فندق
 • شیر: 2 لیوان
 • موز: 2 عدد بزرگ
 • عسل: به‌مقدار لازم
 • پودر نارگیل: 2 قاشق غذاخوری

میزان مواد اولیه را باتوجه ‌به تعداد و سلیقه خود کم‌‌وزیاد کنید. اگر می‌خواهید یک نوشیدنی با استفاده کمتر از مغزیجات درست کنید، پیشنهاد می‌کنیم میلک‌شیک خرما را امتحان کنید.

مراحل تهیه معجون چهار مغز

درست‌کردن معجون کاری ندارد! اول دقت کنید که مغزیجات را بدون پوست درون مخلوط‌کن بریزید. بعد از آن تمام موارد را باهم اضافه کرده و دکمه مخلوط‌کن را فشار دهید. مواد را تا رسیدن به یک ترکیب یکدست با یکدیگر مخلوط کنید. معجون را در لیوان‌های بزرگ بریزید و روی آن را با یک قاشق عسل، برش‌های موز و مغزیجات مختلف تزیین کنید.

اگر به دنبال تدوین یک برنامه غذایی مناسب برای خود هستید، مقاله متخصصان تغذیه چه نوشیدنی را پیشنهاد می‌کنند را بخوانید و آن‌ها را بر حسب سلیقه و خاصیت در رژیم غذایی خود وارد کنید.

کلام آخر

روز خود را با نوشیدنی شروع کنید تا برای ادامه روز انرژی کافی داشته باشید. نوشیدنی‌های مختلف نیاز بدن ما را به آب و مواد ضروری مورد نیاز بدن برطرف می‌کنند. یکی از انواع این نوشیدنی‌ها خوشمزه و مقوی معجون‌ها هستند. معجون چهار مغز تمام نیاز بدن شما را به ویتامین‌ها و مواد معدنی تأمین می‌کند و برای مدت زیادی به شما احساس سیری می‌دهد. این معجون را با میوه‌ها و مغز‌های مختلف در خانه امتحان کنید و از نوشیدن آن به همراه اعضا خانواده لذت ببرید.

سؤالات متداول:

ترکیب معجون چهار مغز چیست؟

معجون چهار مغز همان‌طور که از اسم آن می‌توان حدس زد از 4 مدل مغز مختلف تشکیل می‌شود. ترکیب گردو، بادام، پسته، فندق، موز، شیر، عسل و نارگیل از ترکیبات اصلی معجون چهار مغز هستند.

معجون چیست؟

معجون یک نوشیدنی بسیار خوشمزه و مقوی است که از ترکیب میوه‌ها و مغزیجات مختلف درست می‌شود. این نوشیدنی غلظت زیادی دارد که دلیل آن مربوط به حجم کم شیر و استفاده از موز در تهیه معجون است.

خواص معجون چهار مغز چیست؟

معجون چهار مغز حاوی انواع ویتامین، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان، امگا 3، پروتئین و کلسیم است. از مزایای خوردن این معجون می‌توان به کاهش کم‌خونی، افزایش انرژی و کاهش بی‌اشتهایی اشاره کرد.

 

 

 

alis