طرز تهیه شیر قهوه با قهوه جوش

شیر قهوه یکی از آن نوشیدنی‌های پرطرفدار است که هم عاشقان شیر و هم قهوه‌خورها را راضی نگه می‌دارد. آن‌هایی که شیر دوست ندارند، نمی‌توانند در مقابل طعم عالی شیرقهوه مقاومت کنند و کسانی که قهوه به آنها نمی‌سازد، طعم ملایم شیرقهوه به دل­شان می‌نشیند. همین است که یاد گرفتن طرز تهیه شیر قهوه با قهوه جوش گازی، برقی، موکاپات، قهوه ساز و هر وسیله دیگری را بسیار پرارزش می‌کند. می‌توانید با درست کردن دو فنجان شیر قهوه خوشمزه، یک عصر به یادماندنی با دوستتان داشته باشید یا بعد از صبحانه، با یک فنجان شیر قهوه، روزتان را بسازید. در ادامه این مطلب طرز تهیه شیر قهوه با قهوه جوش مسی، طرز تهیه شیر قهوه با قهوه جوش گازی و انواع دیگر قهوه‌جوش را توضیح می‌دهیم و به سوالات دیگر شما درباره طرز تهیه شیر قهوه می‌پردازیم. با عالیس همراه باشید.

تفاوت نسکافه و قهوه را می‌دانید؟

طرز تهیه شیر قهوه با قهوه جوش گازی

طرز تهیه شیر قهوه با قهوه جوش گازی

قهوه‌جوش گازی همان موکاپات است پس در واقع در این بخش به طرز تهیه شیر قهوه با قهوه جوش موکا هم می‌پردازیم. اگر بخواهید یک فنجان اسپرسو درجه یک درست کنید، حتما نباید قهوه ساز داشته باشید. همین که یک موکاپات با کیفیت داشته باشید می‌توانید اسپرسو را روی گاز هم تهیه کنید.

در طرز تهیه شیر قهوه با موکاپات فقط به دو چیز احتیاج داریم:

  • قهوه
  • شیر

آب هم که در هرجایی پیدا می‌شود. اگر قهوه آسیاب شده می‌گیرید باید قهوه مخصوص موکاپات یا اسپرسو تهیه کنید، اگر نه، درجه آسیاب قهوه را روی موکاپات قرار دهید و مقدار قهوه‌ای که احتیاج دارید آسیاب کنید. ببینید مخزن موکاپات به چه مقدار قهوه احتیاج دارد.

حالا آب را در بخش پایینی موکاپات بریزید، مخزن قهوه را هم پر کنید و موکاپات را ببندید. حالا قهوه جوش گازی را روی شعله بسیار کم بگذارید تا دم بکشد. وقتی قسمت بالایی موکاپات پر شد، یعنی اسپرسو شما آماده است. در ظرف دیگری، مقدار شیری که می‌خواهید به اسپرسو اضافه کنید گرم کنید. وقتی به جوش آمد، شیر را به قهوه اضافه کنید. شیر قهوه شما حاضر است. اگر شیر قهوه با فوم می‌خواهید، کافی است شیر را انقدر هم بزنید تا در آن حباب‌های ریز زیادی ایجاد شود یا از فرنچ‌پرس یا فوم‌ساز دیگری برای کف کردن شیر استفاده کنید. حالا اسپرسو را درون فنجان بریزید، فنجان را کج کنید و به آرامی فوم را به قهوه اضافه کنید. در آخر شیر قهوه را با پودر کاکائو، مقداری سس شکلات و… تزئین کنید.

بیشتر بخوانید: خواص شیر قهوه

طرز تهیه شیر قهوه با قهوه جوش مسی

طرز تهیه شیر قهوه با قهوه جوش مسی

همان طور که می‌دانید از قهوه‌جوش مسی، برای تهیه قهوه ترک استفاده می‌کنند. اگرچه قهوه‌جوش‌های دستی روحی و استیل هم به بازار آمده است، اما بهترین نوع قهوه‌جوش برای قهوه ترک، همان قهوه‌جوش مسی است که گردن باریکی داشته باشد. مس به خاطر اینکه حرارت را به خوبی انتقال می‌دهد و پخش می‌کند، برای تهیه قهوه یکی از بهترین‌هاست.

طرز تهیه قهوه ترک را ببینید.

در طرز تهیه شیر قهوه با قهوه جوش دستی هم به همان دو ماده اولیه اصلی احتیاج داریم:

قهوه ترک 1 قاشق مرباخوری
شیر 1 فنجان

و در صورتی که دوست دارید شیر قهوه‌تان شیرین باشد، می‌توانید از میزان شکری که دوست دارید، استفاده کنید. عموما یک قاشق مرباخوری شکر به ازای هر فنجان شیر، طعمی مطبوع ایجاد می‌کند. اگر پودر قهوه ترک دارید که چه بهتر، اما برای آسیاب کردن قهوه ترک باید دانه‌های قهوه را بسیار نرم آسیاب کنید به صورتی که مثل پودر کاکائو یا آرد باشد.

به ازای هر نفر، یک فنجان شیر سرد را به همراه یک قاشق مرباخوری سرپر قهوه ترک و شکر به قهوه جوش مسی اضافه کنید. حالا روی حرارت بسیار ملایم گاز قرار دهید. شیر را خوب هم بزنید تا کاملا با قهوه مخلوط شود و بعد روی گاز به حال خود بگذارید تا دم بکشد. حواستان باشد در این چند دقیقه، مرتب به شیر قهوه سر بزنید تا سر نرود. وقتی دیدید روی شیر قهوه، کف کرده است و حباب‌های ریز دارد، نزدیک جوش آمدن است. بالا سرش بایستید تا به محض اینکه خواست به جوش بیاید از روی گاز برش دارید.

حالا، ابتدا کف یا فومی که ایجاد شده است را با قاشق توی فنجان بریزید و بعد به آرام بقیه شیر قهوه را به فنجان اضافه کنید. این شیر قهوه خوشمزه، غلظت بیشتر و طعم غنی‌تری دارد.

بیشتر بخوانید: شیر قهوه را چگونه درست کنیم؟

طرز تهیه شیر قهوه با قهوه ساز برقی

طرز تهیه شیر قهوه با قهوه ساز برقی

برای تهیه شیر قهوه با قهوه‌ساز برقی، تقریبا همان مراحل طرز تهیه شیر قهوه با قهوه جوش گازی را در پیش داریم. ابتدا مخزن قهوه‌ساز را برای تهیه یک اسپرسوی درجه یک پر می‌کنیم و فرصت می‌دهیم تا قهوه‌ساز برقی، اسپرسو را در فنجان بریزد. در مرحله بعد شیر گرم یا فوم شیر را به اسپرسو اضافه می‌کنیم. می‌بینید که طرز تهیه شیر قهوه با قهوه ساز برقی بسیار ساده است.

طرز تهیه شیر قهوه بدون دستگاه

طرز تهیه شیر قهوه بدون دستگاه

احتمالا وقتی کسی می‌خواهد طرز تهیه شیر قهوه بدون دستگاه را بداند، منظور از دستگاه، دستگاه قهوه‌ساز برقی است. در نتیجه اگر قهوه‌جوش دستی دارید یا موکاپات، می‌توانید از طرز تهیه شیر قهوه با قهوه جوش که در بالا ذکر شد استفاده کنید، اما اگر هیچ وسیله‌ای برای تهیه قهوه ندارید، دو راه وجود دارد. اول اینکه از قهوه فوری استفاده کنید. یک قاشق مرباخوری قهوه فوری را در مقدار کمی آب جوش حل کنید و شیر را به آن اضافه کنید یا می‌توانید برای دم کردن قهوه ترک، از وسیله‌ای مثل قوری یا یک قابلمه کوچک استفاده کنید.

قهوه ترک 1 قاشق مرباخوری
شیر 1 فنجان

را با هم مخلوط کنید و بگذارید روی حرارت خیلی کم تا دم بکشد. تفاوتی که در درست کردن قهوه در قهوه‌جوش با یک قابلمه خیلی کوچک وجود دارد، آنقدرها نیست که برای کسانی که قهوه‌باز حرفه‌ای نیستند قابل توجه باشد.

بیشتر بخوانید: نوشیدنی با شیر و قهوه

کلام آخر

در این مقاله، طرز تهیه شیر قهوه با قهوه جوش های مختلف را آموزش دادیم و دیدیم حتی بدون دستگاه یا بدون قهوه‌جوش هم می‌توان یک شیرقهوه خوشمزه داشت. حتی یک پیشنهاد بهتر، نوش جان کردن شیر قهوه عالیس است که بدون هیچ دردسری، روزتان را می‌سازد. شیرقهوه عالیس فقط یک شیر طعم‌دار نیست بلکه حاوی کافئین قهوه است؛ یعنی یک شیرقهوه اصیل و انرژی‌زا. شما تا به حال شیر قهوه درست کرده‌اید؟ برای تهیه قهوه از چه دستگاهی استفاده می‌کنید؟ به نظرتان کدام قهوه‌جوش یا دستگاه می‌تواند بهترین قهوه را تولید کند؟ نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

طرز تهیه شیر قهوه با اسپرسو چگونه است؟

طرز تهیه شیر قهوه با اسپرسو همان طرز تهیه قهوه اسپرسو با شیر روی اجاق یا با قهوه‌ساز برقی است. باید ابتدا با دستگاهی مثل قهوه‌ساز یا موکاپات، یک شات اسپرسو درست کنید و سپس شیر گرم یا فوم شیر را به اسپرسو اضافه کنید.

طرز تهیه شیر قهوه با خامه چگونه است؟

برای تهیه شیر قهوه با خامه، کافی است به شیرتان کمی خامه بیفزایید و خوب مخلوط کنید تا یکدست شود. بقیه مراحل مثل قبل است.

طرز تهیه شیرقهوه با فرنچ‌پرس چگونه است؟

طرز تهیه شیر قهوه با فرنچ‌پرس به قهوه فوری و شیر احتیاج دارد. یک قاشق مرباخوری قهوه فوری را به مقدار کمی آب جوش اضافه می‌کنیم. با یکی دو بار، قهوه کاملا در آب جوش حل می‌شود. سپس شیر گرم را اضافه می‌کنیم و آن را هم با چند بار پمپاژ به مرحله ایجاد فوم می‌رسانیم. یک شیر قهوه فومی بسیار خوشمزه و شیک حاضر است.

برای تهیه شیر قهوه، از چه نوع قهوه‌ای استفاده کنیم؟

برای تهیه شیر قهوه از انواع قهوه می‌توانید استفاده کنید. قهوه عربیکا برای طرز تهیه شیر قهوه با قهوه جوش مسی مناسب‌تر است اما به طور کلی بر اساس اینکه می‌خواهید شیر قهوه چه میزان کافئینی داشته باشد و طعم آن چقدر تیز باشد، می‌توانید هر کدام از انواع قهوه را استفاده کنید. مثلا اگر کافئین بالا می‌خواهید، روبوستا اندونزی هم پیشنهاد خوبی است. میل خودتان است!

نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

alis