خواص شربت خاکشیر

تابستان و ماه‌های گرم سال که از راه می‌رسند، پارچ‌ شربت خاکشیر در یخچال ایرانی‌ها پر و خالی می‌شود. خواص شربت خاکشیر عطش شما را در دل گرمای تابستان رفع می‌کند و باعث می‌شود که گرمازدگی را تجربه نکنید. هرچند خواص شربت خاکشیر فقط برای رفع عطش نیست و این گیاه علفی جایگاه ویژه‌ای در طب سنتی ایرانی دارد. خاکشیر برای کبد چرب، یبوست، لاغری، کاهش تب، زیبایی پوست، درمان اسهال، بهبود سیستم گوارش و قلب مفید است. پس بی‌دلیل نیست که خاکشیر در طب سنتی ارج‌وقرب زیادی دارد و به روش‌های مختلفی مصرف می‌شود. تهیه شربت خاکشیر یکی از روش‌های متداول مصرف این گیاه پرخاصیت است که در این مطلب می‌خواهیم درباره خواص آن بیشتر صحبت کنیم.

معرفی گیاه خاکشیر

معرفی گیاه خاکشیر

خاکشیر (Descurainia Sophia) یک گیاه علفی یکساله از خانواده خردل است و در دسته گیاهان دارویی قرار می‌گیرد. دانه‌های خاکشیر قهوه‌ای مایل به قرمز هستند. این دانه‌های معروف در تهیه شربت خاکشیر استفاده می‌شوند و خواص زیادی برای بدن دارند.

ارزش غذایی خاکشیر

ارزش غذایی هر پیمانه خاکشیر (133 گرم) خاکشیر را در جدول زیر می‌بینید:

ارزش غذایی مقدار در 133 گرم
انرژی 29 کالری
چربی 0/9 گرم
کلسترول
کربوهیدرات 4/2 گرم
فیبر 3/9 گرم
قند
پروتئین 2/6 گرم
سدیم 5/3 میلی‌گرم

جدول ارزش غذایی خاکشیر

خواص خاکشیر برای سلامتی بدن

خواص خاکشیر برای سلامتی بدن

داروهای گیاهی از دیرباز نقش مهمی در حفظ سلامتی انسان داشته‌اند و طب سنتی هیچ‌گاه از این داروهای گیاهی غافل نشده است. خاکشیر یا خاکشی از آن دسته از گیاهانی است که ایرانیان ارادت خاصی به آن دارند. معمولا در خانه هر ایرانی یک بسته خاکشیر برای روزهای گرم تابستان کنار گذاشته شده است، اما خواص شربت خاکشیر برای رفع تشنگی فقط یکی از خاصیت‌های شناخته‌شده آن است. در گذشته درباره خواص خاکشیر در دوران بارداری کرده‌ایم. حالا در ادامه دیگر خاصیت‌های این گیاه دارویی را می‌بینید:

خواص خاکشیر برای کبد

خاکشیر یک نوشیدنی سم زدای گیاهی است که کبد را پاکسازی می‌کند و آن را به‌عنوان قاتل کبد چرب می‌شناسند. مصرف منظم خاکشیر ریسک ابتلا به کبد چرب در بدن شما را کاهش می‌دهد. نوشیدن شربت خاکشیر باعث تکرر ادرار شده و سموم بدن از این طریق از بدن دفع می‌شوند.

خواص خاکشیر برای معده و روده

خاکشیر سیستم گوارش را از هر جهت تقویت می‌کند. این گیاه دارویی برای درمان اسهال و یبوست مناسب است. اگر خاکشیر را در آب گرم درست کنید به درمان یبوست کمک می‌کند. اگر خاکشیر را در آب سرد درست کنید به درمان اسهال کمک می‌کند. شربت خاکشیر با افزایش حرکات روده برای درمان یبوست و از طریق پاکسازی میکروب‌ها روده برای درمان اسهال مناسب است.

خواص خاکشیر برای پاکسازی پوست

خواص خاکشیر برای پاکسازی پوست

قبلا در مقاله خواص خاکشیر برای پوست مفصل درباره خاصیت این گیاه دارویی برای داشتن پوستی سالم صحبت کرده‌ایم. نوشیدن خاکشیر بدن را سم زدایی می‌کند. هرچه ترکیبات سمی از بدن خارج شود، پوست شفا‌ف‌تری خواهید داشت. علاوه‌براین، خاکشیر را برای رفع جوش صورت نیز مصرف می‌کنند. خاکشیر خواص ضدالتهابی و باکتریایی دارد که برای رفع جوش و آکنه مفید است. ترکیب خاکشیر با عرق کاسنی پوست شما را شفاف‌تر می‌کند.

خواص خاکشیر برای تقویت قوای جنسی

حتما بارها برایتان پیش آمده که در گرمای تابستان شربت خاکشیر بخورید و حسابی خنک شوید. بااین‌حال، کمتر کسی فکرش را می‌کند که خاکشیر تقویت‌کننده میل جنسی باشد. نوشیدن خاکشیر قوای جنسی آقایان را تقویت کرده و در دسته گیاهان مناسب برای تقویت قوای جنسی قرار می‌گیرد.

خواص خاکشیر برای زنان

نوشیدن خاکشیر برای درمان عفونت در زنان و درمان یبوست در زنان باردار توصیه می‌شود. فقط زنان باردار باید در مصرف آن زیاده‌روی نکنند. علاوه بر این، نوشیدن خاکشیر در دوران شیر دهی مزایای زیادی برای سلامت مادر دارد و شیر مادر را بیشتر می‌کند.

خواص خاکشیر برای لاغری

خواص خاکشیر  برای لاغری

درباره خواص خاکشیر برای لاغری و خواص خاکشیر برای چاقی زیاد صحبت می‌شود. اگر صبح ناشتا یک لیوان خاکشیر با آب گرم آماده کنید و یک قاشق عسل درون آن بریزید، نوشیدن آن باعث کاهش وزن و لاغری می‌‌شود. اگر همین نوشیدنی را با شیر تهیه کنید، نوشیدن آن باعث افزایش وزن و چاقی می‌شود.

مواردی که در بالا گفته‌ایم، تنها بخشی از خواص بی‌شمار خاکشیر برای بدن هستند. بااین‌حال، فواید فراوان خاکشیر برای بدن نباید باعث شود که در مصرف آن زیاده‌روی کنید. اگر در مصرف خاکشیر زیاده‌روی کنید، دچار عوارض مصرف بیش‌ از حد آن می‌شوید. به عنوان مثال، خاکشیر با آب گرم دشمن یبوست است، اما زیاده‌روی در نوشیدن آن باعث یبوست می‌شود!

خواص خاکشیر با آب گرم

وقتی سیستم گوارش شما خوب کار نمی‌کند و دچار یبوست می‌شوید، نوشیدن شربت خاکشیر یبوست را درمان می‌کند. به‌شرط اینکه شربت را با آب گرم درست کنید! اگر خاکشیر را زیاد بجوشانید یا با آب سرد درست کنید، خاصیت خاکشیر برای درمان یبوست از بین می‌رود. برعکس، ممکن است نوشیدن این شربت یبوست شما را تشدید کند.

خواص خاکشیر با آب سرد

خواص خاکشیر با آب سرد

تهیه خاک شیر با آب سرد نه‌تنها باعث رفع عطش در آب‌و‌هوای گرم می‌شود، بلکه بهترین درمان اسهال است. اگر می‌خواهید خاکشیر را برای درمان اسهال استفاده کنید، حتما خاکشیر را با آب سرد درست کنید. در بعضی مواقع افراد به اشتباه خاکشیر را با آب گرم تهیه می‌کنند و انتظار دارند که اسهال آنها درمان شود. غافل از اینکه، نوشیدن خاکشیر با آب گرم اسهال را بدتر می‌کند! پس حواستان به تفاوت خواص خاکشیر با آب سرد و آب گرم باشد. در مطلب طرز تهیه شربت خاکشیر می‌تواند روش تهیه انواع شربت خاکشیر را ببینید و یکی را درست کنید.

کلام آخر

خاکشیر و تخم شربتی دوتا از نام‌های آشنا در دسته گیاهان دارویی هستند که در طب سنتی ایرانی و فرهنگ نوشیدنی‌های ایرانی بسیار شناخته شده‌اند. در این مقاله سعی کردیم شما را با خواص شربت خاکشیر و فواید خاکشیر برای بدن بیشتر آشنا کنیم. شما هم می‌توانید در بخش نظرات درباره تجربه‌هایی که از نوشیدن خاکشیر دارید برای ما و دیگر خوانندگان مجله عالیس بنویسید.

سوالات متداول

زمان مصرف خاکشیر برای یبوست کی است؟

خاصیت خاکشیر برای درمان یبوست یکی از شناخته‌شده‌ترین فواید نوشیدن خاکشیر برای بدن است. اگر هر صبح و هر شب دو قاشق خاکشیر را در یک لیوان آب گرم درست کنید، بعد از مدتی مشکل یبوست شما برطرف می‌شود.

خاکشیر با آب گرم برای چی خوبه؟

خاکشیر با آب گرم به درمان یبوست کمک می‌کند. تغذیه نامناسب و عدم فعالیت باعث ایجاد یبوست می‌شود و خاکشیر با تقویت سیستم گوارش به درمان یبوست کمک می‌کند.

خواص خاکشیر ناشتا برای پوست چیست؟

نوشیدن خاکشیر ناشتا بدن را سم‌زدایی می‌کند. سم‌زدایی باعث می‌شود که کبد بهتر کار کند و شما پوست شفاف‌تری داشته باشید. البته خاکشیر فعالیت ضدالتهابی و ضدمیکروبی نیز دارد که برای رفع آکنه و جوش‌های صورت مناسب هستند.

 

نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

alis