طرز تهیه چای زعفران

تا به حال شده است که دلتان چای بخواهد اما دوست داشته باشید طعمی جدید را امتحان کنید؟ یا شاید هم در یک مهمانی چای، با طعم بی‌نظیر چای زعفران غافلگیر شده باشید. چای زعفران یکی از خوشمزه‌ترین و خوش‌بوترین نوشیدنی‌های سنتی است که خواص پرشماری دارد. در این مطلب ابتدا طرز تهیه چای زعفران به صورت‌های گوناگون را آموزش می‌دهیم و سپس درباره فواید و مضرات چای زعفران می‌گوییم. در انتها نیز به سوالات شما درباره چای زعفران می‌پردازیم. با عالیس همراه باشید.

طرز تهیه چای زعفران ساده

طرز تهیه چای زعفران ساده

این روش ساده‌ترین روش تهیه چای زعفران است و به نظر بسیاری افراد خوشمزه‌ترین!

مواد لازم در طرز تهیه چای زعفران:

چای سیاه 1 قاشق غذاخوری
زعفران سابیده نوک قاشق چای‌خوری

برای تهیه چای زعفران ابتدا آب را به جوش بیاورید. سپس چای سیاه و زعفران را در قوری بریزید و آب جوش را اضافه کنید. به اندازه یک لیوان آب جوش کافی است. حالا قوری را روی آب در حال جوش بگذارید و به مدت 5 دقیقه منتظر بمانید تا دم بکشد. سپس قوری را از روی آب جوش بردارید، در استکان‌هایتان به اندازه‌ای که می‌پسندید چای بریزید و سپس رنگ چای را با آب جوش تنظیم کنید.

به این دستور می توانید یک عدد هل سابیده، مقداری گلاب یا یک چوب دارچین کوچک اضافه کنید. هر کدام از این‌ها که به طرز تهیه چای زعفران اضافه شود، چای را خوش‌عطر و بوتر و مفیدتر می‌کند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع چای ایرانی

طرز تهیه چای زعفران مراکشی

یکی از چای‌های سنتی کشور مراکش، چای زعفران است که بسیار هم طرفدار دارد.

مواد لازم برای تهیه چای زعفران مراکشی:

چای سبز 1 قاشق چای‌خوری
زعفران سابیده نوک قاشق چای‌خوری
شکر مقداری

ابتدا آب را به جوش بیاورید. در قوری، چای سبز و زعفران را به همراه دو لیوان آب جوش بریزید. مقدار شکری که می‌پسندید را هم به مواد اضافه کنید. چای زعفران مراکشی باید 5 دقیقه دم بکشد. حالا چای را درون استکان‌های کمرباریک سرو کنید.

طرز تهیه چای زعفران کیسه‌ای

طرز تهیه چای زعفران کیسه‌ای

ممکن است دلتان بخواهد چای کیسه‌ای درست کنید و هر کجا که می‌روید همراه خودتان داشته باشید و با یک لیوان آب جوش بتوانید، یک لیوان چای زعفران فوق‌العاده نوش جان کنید.

مواد لازم برای چای زعفران کیسه‌ای:

چای سیاه 1 قاشق غذاخوری
زعفران سابیده نوک قاشق چای‌خوری
تنظیف یا پارچه موسلین به مقدار لازم
نخ به مقدار لازم

ابتدا پارچه موسلین را به صورت دو تا مربع 4 در 4 برش می‌دهیم. سپس دو تا مربع را روی هم می‌گذاریم و چای و زعفران را درون آن می‌ریزیم. حالا باید کیسه خود را جمع کنیم و با نخ ببندیم. به همین راحتی چای کیسه‌ای ما حاضر است. هر کجا آب جوش داشتید، می‌توانید کیسه چای را درون آب جوش بگذارید و منتظر بمانید تا دم بکشد.

بیشتر بخوانید: انواع چای گیاهی

طرز تهیه چای زعفران بدون چای سیاه

برای درست کردن چای زعفران بدون چای سیاه یا در واقع دمنوش زعفران، به مواد اولیه زیادی احتیاج نداریم.

زعفران نوک قاشق چای‌خوری
گل سرخ چند عدد غنچه
هل 1 عدد

برای دم کردن زعفران از یک لیوان آب جوش استفاده می‌کنیم. زعفران، گل سرخ و هل سابیده را درون آب جوش می‌ریزیم و در ظرف را می‌بندیم تا دم بکشد. بعد از 10 دقیقه، چای زعفران آماده است. می‌توانید به جای گل سرخ یا گل محمدی، از گلاب استفاده کنید. دمنوش زعفران را با نبات یا عسل نوش جان کنید.

اگر از عطر و بوی هل خوشتان می‌آید، طرز تهیه دمنوش هل را بخوانید.

طرز تهیه چای زعفران و زنجبیل

طرز تهیه چای زعفران و زنجبیل

زنجبیل با آن عطر تند و بوی خوش، می‌تواند لذت نوشیدن چای زعفران را دوچندان کند.

مواد لازم برای چای زعفران و زنجبیل:

زنجبیل تازه یک تکه
زعفران چند رشته

ابتدا آب را به جوش بیاورید. سپس زنجبیل را رنده بزنید و زعفران را بسابید. حالا آب جوش را به روی مواد بریزید و بگذارید 10 دقیقه‌ای دم بکشد. پس از اینکه دمنوش­تان کمی از دما افتاد، می‌توانید به آن عسل اضافه کنید یا با نبات میل کنید.

برای تهیه یک چای دیگر با طعم و عطر تند و خوشمزه طرز تهیه چای نعناع فلفلی را ببینید.

فواید چای زعفران

زعفران فواید پرشماری برای سلامتی بدن ما دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که زعفران با کمک به بهبود عملکرد مغز، به افزایش سطح خلق و خو و بهبود بیماری‌هایی نظیر افسردگی کمک می‌کند. همین طور از بیماری‌های مثل آلزایمر جلوگیری می‌کند. برای بهبود وضعیت خواب نیز کمک­‌کننده است. سلامتی قلب و دستگاه گردش خون، دستگاه گوارش و ریه‌ها را ارتقا می‌دهد و از بیماری‌هایی نظیر سرماخوردی جلوگیری می‌کند. خاصیت ضد سرطان افسردگی و کمک به بهبود بیمار‌های سرطانی هم از دیگر فواید زعفران است.

اگر به زیبایی پوست خود اهمیت می‌دهید، چای زعفران نوش جان کنید و اگر استحکام استخوان‌هایتان برایتان مهم است، خوردن چای زعفران را در برنامه غذایی‌تان قرار دهید. زعفران برای بیماری‌هایی نظیر روماتیسم و کمر درد هم خوب است و به بهبود بینایی نیز کمک می‌کند. از دیگر فواید چای زعفران می‌توان به قاعده‌آور بودن آن اشاره کرد و برای کسانی که می‌خواهند پریود شوند بسیار مفید است. فوایدی بیشتر از این می‌خواهید؟ پس زعفران را به همراه چای سیاه، هل، گلاب و گیاهان دارویی دیگر نوش جان کنید که فواید آن چند برابر شود.

اگر دردهای مزمن بدنی دارید، مقاله برای درد بدن چه دمنوشی مناسب است را حتما بخوانید.

مضرات چای زعفران

مضرات چای زعفران

چای زعفران اگر به اندازه و اصولی مصرف شود، عوارضی ندارد. مضرات چای زعفران وقتی بروز می‌کند که از زعفران بسیار زیاد استفاده کنید. به طور کلی در هر ماه هر فرد مجاز است که ۳ گرم زعفران مصرف کند. مصرف بیشتر از ۳ گرم زعفران در ماه، می‌تواند منجر به بروز عواض زیادی شود. حتی مصرف بیش از 12 گرم زعفران، مثل یک سم مهلک می‌تواند انسان را از پا در بیاورد. از عوارض و مضرات چای زعفران می‌توان به حالت تهوع، استفراغ، خشکی دهان، ضربان شدید قلب، اضطراب، سرگیجه، سردرد، معده درد، بی‌حالی، زردی پوست، خون دماغ و… اشاره کرد. یکی از مهم‌ترین عوارض مصرف زیاد چای زعفران، امکان سقط جین در زنان باردار است. در گذشته زنانی که قصد سقط جنین داشتند، با خوردن مقادیر زیاد زعفران، اقدام به این کار می‌‌کردند. پزشکان طب سنتی، مصرف زعفران در دوران بارداری را ممنوع می‌دانند. اگر بیماری خاصی مثل بیماری‌های قلبی عروقی دارید نیز، در مصرف زعفران از پزشک خود مجوز بگیرید.

بیشتر بخوانید: مضرات چای سیاه

کلام آخر

در این مطلب، به طرز تهیه چای زعفران به شکل‌های مختلف اشاره کردیم. واقعیت این است که تهیه چای زعفران بسیار ساده است و شما می‌توانید با اضافه کردن هر نوع گیاه خوش‌عطر و بو به طعم آن تنوع دهید. می‌توانید فقط چند رشته زعفران در چای سیاه خود بریزید تا طعم آن متفاوت‌تر و کیفیت آن بهتر باشد و می‌توانید فقط با اضافه کردن زعفران به آب جوش، چای زعفران داشته باشید. با توجه به فواید چای زعفران که بسیار زیاد است و مضرات چای زعفران که اگر به اندازه مصرف کنید، می‌توانید مصرف چای زعفران را در برنامه روزانه‌تان قرار دهید

مخصوصا اگر اول صبح چای زعفران بخورید، انرژی و نشاط زیادی برای شروع کارها پیدا می‌کنید. چای زعفران برای عصرانه هم می‌تواند انرژی کافی برای ادامه روز را در اختیارتان قرار بدهد. چای زعفران می‌تواند برای بسیاری از افراد جایگزین قهوه باشد یا باعث بشود که مصرف بی‌رویه قهوه را کنار بگذارند. شما از چای زعفران به صورت روزانه استفاده می‌کنید؟ دوست دارید به چای زعفرانتان چه افزودنی‌هایی اضافه کنید؟

سوالات متداول

طرز تهیه چای زعفران برای پریودی چگونه است؟

چای زعفران برای پریود شدن بسیار موثر است. اگر پریودتان عقب افتاده است و می‌خواهید با یک نوشیدنی به آن کمک کنید، می‌توانید چای زعفران را به همراه گیاهان دارویی گرم دیگر مثل زنجبیل، هل و دارچین دم کنید و با نبات نوش جان کنید. بهتر است مقدار زعفران را در طرز تهیه چای زعفران برای پریود شدن خیلی بیشتر نکنید اما دفعات خوردن این چای را در طول روز افزایش دهید و 2 تا 3 بار نوش جان کنید. توجه کنید که مقدار زعفران مصرفی بالاتر از حد بی‌خطر نرود. کسانی که برای تنظیم زمان پریود از چای زعفران استفاده می کنند، باید نوشیدن چای زعفران را از حدود 10 روز قبل از زمانی که می‌خواهند پریود شوند، آغاز کنند. روزی 2 تا 3 استکان چای زعفران برای این منظور مناسب است.

طرز تهیه چای زعفران برای افسردگی چگونه است؟

همان طور که در بخش فواید چای زعفران عنوان شد، یکی از بهترین داروهای ضدافسردگی گیاهی زعفران است. زعفران حتی می‌تواند با داروهای مرسوم افسردگی رقابت کند. در طرز تهیه چای زعفران برای افسردگی به همان روش طرز تهیه چای زعفران با هل و گلاب یا طرز تهیه چای زعفران بدون چای سیاه عمل می‌کنیم. گلاب هم مثل زعفران نشاط آور است و می‌تواند در چای زعفران، به بهبود بیمار درگیر با افسردگی کمک کند.

آیا می‌توان به طرز تهیه چای زعفران مواد دیگری اضافه کرد؟

حتما می‌شود به طرز تهیه چای زعفران مواد دیگری اضافه کرد. با توجه به ذائقه و علاقه‌تان و خواصی که می‌خواهید چای زعفران داشته باشد، می‌توانید گیاهان دارویی دیگری مثل هل، گلاب، دارچین، زنجبیل، به‌لیمو، بابونه، گل گاوزبان، لیمو عمانی و… اضافه و نوش جان کنید.

طرز تهیه چای زعفران با نبات چگونه است؟

برای تهیه چای زعفران با نبات، هم می‌توانید کمی نبات را درون قوری بیندازید تا به همراه چای و زعفران در آب جوش بماند و حل شود، هم می‌توانید در هنگام سرو، یک شاخه نبات در کنار استکان یا لیوانی که چای را سرو می‌کنید، قرار بدهید تا هر کس خواست چای زعفران خود را با نبات شیرین کند.

چگونه چای زعفران را تزئین کنیم؟

برای تزئین چای زعفران، می‌توانید از یک عدد گل سرخ برای روی هر استکان استفاده کنید. همین طور سینی‌تان را با گل سرخ، نبات، انواع شیرینی‌های سنتی و یا گل خشک تزئین کنید تا هنگام سرو، هم چای زعفران لذتبخش باشد هم نگاه کردن به سینی‌ سرو.

نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

alis