میزان قند نوشیدنی ها

بسیاری از نوشیدنی‌هایی که حتی فکرش را نمی‌کنید هم قند دارند. شاید وقتی صحبت از نوشیدنی قنددار می‌شود، اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد نوشابه باشد. درست است نوشابه قند زیادی دارد؛ اما سایر نوشیدنی‌ها چطور؟ مصرف بیش از اندازه روزانه قند، می‌تواند پیامدهای زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. به همین دلیل بسیار اهمیت دارد که شما با میزان قند انواع نوشیدنی‌ها و خوراکی‌هایی که در طول روز مصرف می‌کنید آشنایی داشته باشید. در این مقاله برخی از مهم‌ترین نوشیدنی‌ها که حاوی قند هستند با میزان دقیق قند آن‌ها به شما معرفی خواهیم کرد. مقاله بهترین نوشیدنی برای دیابتی‌ها را نیز حتما بخوانید.

میزان قند موجود در دوغ

میزان قند موجود در دوغ

شاید برایتان جالب باشد اما دوغ هم قند دارد. دوغ‌های کم‌چرب نسبت به دوغ‌های پرچرب قند بیشتری دارند! از خواندن این مطلب تعجب می کنید؛ اما باید بدانید در فراورده‌های لبنی کم‌چرب از شکر بیشتری به‌منظور طعم‌دهی استفاده می‌شود. اگر می خواهید از یک برند تولیدکننده خوب و مطمئن دوغ تهیه کنید، ما به شما دوغ های عالیس را پیشنهاد می کنیم. این دوغ ها قند ندارند و شما با خیال راحت می توانید آنها را نوش جان کنید.

با مطالعه مقاله دوغ را با چه غذاهایی بخوریم؟ دید بهتری نسبت به این نوشیدنی پیدا می‌کنید.

میزان قند موجود در انواع آبمیوه

میزان قند موجود در انواع آبمیوه

شاید فکر کنید قند موجود در انواع آبمیوه کم است؛ اما اصلاً این‌طور نیست. میوه‌ها دارای قندهای طبیعی مانند فروکتوز و گلوکز هستند. اگرچه نوع قند میوه با شکر یا قند متفاوت است؛ اما حتی همین قند میوه‌ هم اگر بیش از حد مصرف شود ضررهای خاص خود را دارد. طبیعتاً آبمیوه در کنار خواص بسیار زیادی که دارد، قند بسیار بالایی دارد. اگر قرار است آبمیوه بنوشید بهتر است از انواع آبمیوه‌های شرکتی که قند آن‌ها کمتر است استفاده کنید. این موضوع به‌خصوص در افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت دارند مهم است. اگر دچار دیابت هستید حتماً مقاله چه آبمیوه‌ای برای دیابت خوب است؟ را بخوانید. در میان آبمیوه‌ها آب سیب بیش از بقیه حاوی قند است. در هر ۱۰۰گرم آب سیب طبیعی حدودا ۱۰گرم شکر وجود دارد. در هر ۱۰۰گرم توت‌فرنگی چیزی در حدود 5گرم قند وجود دارد. در هر ۱۰۰گرم تمشک حدودا ۴.۵گرم قند وجود دارد که این هم نسبتا بالاست. کم‌قندترین میوه و آبمیوه را می‌توان لیموترش دانست. هر ۱۰۰گرم لیموترش حدودا یک گرم قند دارد که به نسبت سایر میوه‌ها بسیار کمتر است. جدول زیر میوه‌های مختلف و میزان قند آن‌ها را نشان می‌دهد. که با توجه‌ به آن شما می‌توانید مطلع شوید کدام میوه‌ها و بالطبع آبمیوه‌ها قند بیشتری دارند.

میوه میزان قند در هر 100 گرم
هندوانه 6 گرم
طالبی 8 گرم
شلیل 8 گرم
پرتقال 8 گرم (اگر ترش باشد این میزان کمتر است)
انگور 16 گرم
انبه 14 گرم
نارگیل 6 گرم
آناناس 10 گرم
پشن فروت 11 گرم
لیمو شیرین 9 گرم

میزان قند موجود در نوشابه

میزان قند موجود در نوشابه

نوشابه از نوشیدنی‌هایی محسوب می‌شود که قند زیادی دارند. قند موجود در هر یک قوطی نوشابه چیزی در حدود ۱۰ حبه قند است. حالا تصور کنید ۱۰ حبه قند را همراه غذا خورده‌اید! با این‌ حال خوردن نوشابه همراه با غذا همیشه انتخاب بسیاری از افراد است؛ ‌اما بهتر است کم‌کم مصرف آن را به حداقل برسانید تا بدن سالم‌تری داشته باشید. می‌توانید نوشیدنی‌های دیگری مانند ماءالشعیر درا جایگزین آن کنید. دراین‌خصوص خواندن مقاله قند ماءالشعیر بیشتر است یا نوشابه؟ خالی از لطف نیست.

کلام آخر

بسیاری از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها قند پنهان دارند. یعنی شما ممکن است فکر کنید نوشیدنی‌ای که مصرف می‌کنید سالم و بدون قند است؛ درحالی‌که میزان زیادی قند داشته باشد. بی‌توجهی به این مسئله در اولین قدم باعث چاقی و به دنبال آن سایر بیماری‌های ناشی از اضافه می‌شود. شما اگر در طول روز، میزان زیادی غذا بخورید سیر خواهید شد؛ اما با نوشیدن مایعات قندی، احساس سیری طولانی‌مدت نخواهید داشت و همچنین قند زیادی هم وارد بدن خود کرده‌اید. از طرفی معمولاً افراد در کنار خوردن نوشیدنی‌های شیرین، غذای خود را کمتر نمی‌کنند که آن را جبران کنند. به همین دلیل باید حتماً به میزان قند موجود در نوشیدنی‌های روزمره خود دقت کنید.

سؤالات متداول

میزان مصرف مطلوب قند در طول روز چقدر است؟

پاسخ این سؤال برای افراد مختلف، متفاوت است. شرایط بدنی و بیماری‌ها می‌توانند در این موضوع اثرگذار باشند و بهتر است حتماً از پزشک خود بخواهید باتوجه ‌به شرایط بدنی شما میزانی را برای مصرف قند تعیین کند؛ اما در حالت کلی هر فرد سالم مجاز است در طول روز ۴ واحد قند مصرف کند.

حداکثر میزان مصرف قند در یک روز چقدر است؟‌

مردان نباید بیش از ۹ قاشق چایخوری (۳۶ گرم یا ۱۵۰ کالری) شکر را در طول روز مصرف کنند. برای زنان، این مقدار کمتر است؛ یعنی چیزی در حدود ۶ قاشق چایخوری (۲۵ گرم یا ۱۰۰ کالری) در روز.

آیا آب قند دارد؟

خیر.

نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

alis