بهترین قهوه روبوستا برای کدام کشور است؟

نمی‌دانیم که تا به حال به قهوه‌فروشی رفته‌اید تا قهوه روبوستا بخرید یا نه؟ اما احتمالا بار اولی که رفته باشید یا بروید، متعجب خواهید شد. این اتفاق به دلیل دیدن انبوه اسامی قهوه روبوستا از کشورهای مختلف پدید خواهد آمد. زیرا معمولا این‌طور در بین عموم مشهور است که قهوه عربیکا قهوه‌ای مهم و حرفه‌ای است، اما قهوه روبوستا یک قهوه عادی و درجه دو محسوب می‌شود! این طرز تفکر کاملا غلط است.

اتفاقا قهوه روبوستا نیز به اندازه قهوه عربیکا مهم است. زیرا بسیاری از قهوه‌های خوب با ترکیب قهوه روبوستا و عربیکا درست می‌شوند. ثانیا قهوه روبوستا خواصی دارد که با خواص قهوه عربیکا متفاوت است. بنابراین هر چیزی به جای خود! خیلی‌ها هستند که دوست دارند صرفا انرژی زیادی از نوشیدن قهوه کسب کنند و از طعم تلخ و قوی قهوه خوششان می‌آید. این افراد از قهوه 100 درصد روبوستا لذت می‌برند و بیشتر دنبال قهوه روبوستا هستند تا قهوه عربیکا!

حالا که با اهمیت قهوه روبوستا آشنا شدید، این سوال پیش می‌آید که بهترین قهوه روبوستا چیست؟ برای پاسخ به این سوال، باید با کشورهای تولیدکننده قهوه روبوستا آشنا شویم. پس ابتدا با ویژگی‌ها و خواص دانه‌های قهوه روبوستا آشنا می‌شویم. سپس به دنبال این سوال می‌گردیم که بهترین قهوه روبوستا برای کدام کشور است؟ پس اگر به قهوه روبوستا علاقه دارید، حتما تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

قهوه روبوستا چیست؟

قهوه روبوستا چیست؟

ابتدا بگذارید راجع به این صحبت کنیم که قهوه روبوستا چیست؟ البته اگر دنبال مطالعه این متن آمده‌اید، یعنی به طور تخصصی دنیای قهوه را دنبال می‌کنید و بعید است که ندانید قهوه روبوستا چیست! اما به طور کل، قهوه روبوستا از میوه (یا گیلاس) گیاهی به نام Coffea canephora تولید می‌شود.

روبوستا از نظر اصالت به مناطقی همچون نواحی مرکزی و غربی صحرای آفریقای جنوبی بازمی‌گردد. 40 درصد مصرف قهوه دنیا به قهوه روبوستا تعلق دارد. بنابراین قهوه روبوستا دومین قهوه مهم دنیا (پس از قهوه عربیکا) به شمار می‌آید. البته اگر نیاز به اطلاعات بیشتر دارید، ما به صورت کاملا مفصل به ارائه توضیحاتی درباره چیستی قهوه روبوستا پرداخته‌ایم. بنابراین مطالعه مطلب قهوه روبوستا چیست؟ را از دست ندهید.

ویژگی‌های قهوه روبوستا

دانه قهوه روبوستا به طور معمول از عطر و طعمی تلخ برخوردار است. چربی و قند این قهوه نسبت به قهوه عربیکا کمتر است. یکی از دلایل جالب بودن قهوه روبوستا این است که درختان روبوستا بازدهی بالاتری نسبت به درختان قهوه عربیکا دارند و کمتر دچار آفت می‌شوند. به همین دلیل، قیمت قهوه روبوستا نسبت به عربیکا ارزان‌تر است. بنابراین فکر نکنید که ارزانی قهوه روبوستا به دلیل بی‌کیفیت بودن آن است. بلکه تنها صرفه اقتصادی بیشتری برای تولیدکنندگان روبوستا و کشاورزان دارد.

به همین دلیل است که می‌شود قهوه روبوستا ارزان را با قهوه عربیکا گران ترکیب کرد تا هم از خواص عربیکا برخوردار شویم و هم از خواص قهوه روبوستا! البته ما پیش‌تر در یک مطلب مجزا تحت عنوان بهترین ترکیب قهوه عربیکا و روبوستا به این موضوع پرداخته‌ایم.

کافئین قهوه روبوستا

اگر به دنبال این هستید تا با نوشیدن قهوه به میزان بالایی از کافئین برسید، اتفاقا جای درستی آمده‌اید. باید برای کافئین بالا بین انواع قهوه روبوستا بگردید. هر دانه قهوه روبوستا معمولا دو برابر قهوه عربیکا از کافئین برخوردار است.

البته ما در مطلبی دیگر به مبحث کافئین و قهوه پرداخته‌ایم. می‌توانید این موضوع را در مطلب کدام قهوه کافئین بیشتری دارد؟ مطالعه کنید.

ویژگی‌های دانه قهوه روبوستا

همان‌طور که در بخش‌های بالا هم گفتیم، دانه قهوه روبوستا دارای مقادیر چربی و قند کمتری نسبت به سایر دانه‌های قهوه است. به همین دلیل است که طعم میوه‌ای عربیکا را نمی‌توانید در قهوه روبوستا پیدا کنید و به جایش تلخی قهوه روبوستا مشهور شده است.

البته که همین مساله می‌تواند یک مزیت هم باشد. برای مثال افرادی که به مصرف چربی، قند و کربوهیدرات حساسیت دارند یا بیمار هستند، راحت‌تر می‌توانند قهوه روبوستا را مصرف کنند و نگران این ویژگی‌ها که در قهوه عربیکا وجود دارد نباشند. گرچه که به طور کل قهوه سیاه می‌تواند برای لاغر شدن هم مناسب باشد. به همین دلیل مطالعه مطلب طرز تهیه قهوه سیاه برای لاغری را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

ظاهر دانه روبوستا

اما اگر بخواهیم به عنوان یک مخاطب عام قهوه، روبوستا بخریم، چگونه ظاهر آن را تشخیص دهیم؟ ویژگی‌های ظاهری روبوستا عبارت است از:

 • عطر: دانه قهوه روبوستا، عطر ملایم و کمی دارد.
 • خط وسط دانه: صاف است و بدون انحنای خاص.
 • شکل دانه قهوه روبوستا: گرد و دایره‌ای مانند.
 • اندازه دانه قهوه روبوستا: کوچک و به خصوص کوچک‌تر از قهوه عربیکا

خواص قهوه روبوستا

خواص قهوه روبوستا

خواص قهوه روبوستا بیشتر به میزان کافئین بالای آن مربوط است. مهم‌ترین خواص این قهوه در سطور زیر خلاصه می‌شوند:

 • هوشیاری و سطح تمرکز شما با دریافت کافئین قهوه روبوستا بالا خواهد رفت.
 • کافئین موجود در قهوه روبوستا باعث تحریک سیستم عصبی می‌شود. بنابراین ممکن است چربی‌سوزی بدن شما را بالاتر ببرد.
 • عملکرد فیزیکی شما با مصرف قهوه روبوستا بهتر خواهد شد. این کار با افزایش نرخ متابولیسم بدن شما رخ خواهد داد.

البته با وجود تمام این تفاصیل در نوشیدن قهوه جانب اعتدال را رعایت کنید. اما خواص قهوه به این سه مورد منتهی نخواهند شد. خواص عجیبی در این نوشیدنی وجود دارد. برای مثال ما پیشتر در مطلبی مجزا به خواص قهوه برای پوست و مو پرداخته‌ایم. مطالعه آن مطلب نیز خالی از لطف به نظر نمی‌رسد.

حالا دیگر به نظر کافی است. بایستی سراغ بهترین کشورهای تولیدکننده قهوه روبوستا برویم و ببینیم که بهترین قهوه روبوستا برای کدام کشور است؟ با ما همراه باشید.

بهترین کشورهای تولیدکننده قهوه روبوستا

کشورهای متعددی در دنیا به تولید قهوه روبوستا مشغول هستند، زیرا این قهوه تطبیق‌پذیری بالاتری نسبت به قهوه عربیکا دارد. همچنین درمورد سود بالا و صرفه اقتصادی کشت و تولید قهوه روبوستا هم صحبت کردیم. اما باز هم کیفیت برخی از تولیدکنندگان قهوه روبوستا، نسبت به سایرین متفاوت است. در ادامه قهوه روبوستا سه کشور برتر را مقایسه می‌کنیم تا خودتان ببینید که طبق سلیقه شخصی، بهترین قهوه روبوستا برای کدام کشور است؟

قهوه روبوستا برزیل

برزیل با آن حجم وسیع و مساحت زیاد جنگل‌ها و زمین‌های کشاورزی، بزرگ‌ترین تولیدکننده قهوه روبوستا در دنیا به شمار می‌آید. البته تولید کشور برزیل به قهوه روبوستا منحصر نمی‌شود. این کشور به تولید دانه قهوه عربیکا نیز اقدام می‌کند. ویژگی خاص قهوه روبوستا برزیل این است که با دستگاه‌های مکانیکی و به روز و صنعتی برای جداسازی گیلاس قهوه از درختان قهوه استفاده می‌شود.

البته اگر به طور کلی به فرآیند تولید قهوه علاقه دارید، می‌توانید مطلب پیشین ما تحت عنوان قهوه چگونه تولید می‌شود؟ را مطالعه کنید. اما ویژگی‌های اصلی قهوه روبوستا برزیل شامل موارد زیر خواهد بود:

 • محدوده ارتفاع درختان: 400 تا 1600 متر بالای سطح آب آزاد
 • زمان برداشت: در ماه سپتامبر یا می
 • میزان کافئین: بالا
 • طعم‌های غالب قهوه روبوستا برزیلی: شکلاتی، ادویه‌ای و کمی هم شیرین.

این قهوه‌ها معمولا در شهرهایی اعم از میناس گرایس، اسپیرو سانتو، سائوپائولو، باهیا، راندونیا، پارانا و… تولید شده و می‌شوند.

قهوه روبوستا اندونزی

حالا برای فهمیدن اینکه بهترین قهوه روبوستا برای کدام کشور است؟ باید خیلی از برزیل دور شویم و به آسیا بیاییم. کشور آسیایی اندونزی، یکی از برترین قهوه‌های روبوستا دنیا را تولید می‌کند. چندی از پرفروش‌ترین قهوه‌های روبوستا دنیا متعلق به این کشور هستند. ضمنا اندونزی نیز مانند برزیل، هر دو نوع قهوه مشهور دنیا را تولید کرده و می‌کند.

تولید قهوه در کشور اندونزی یک کار قدیمی است. این کار از قرن هجدهم میلادی آغاز شده است. جایی که مردمان اندونزی فهمیدند که آب و هوای این کشور برای کشت قهوه مناسب است. مهم‌ترین ویژگی‌های قهوه روبوستا اندونزی عبارت است از:

 • قهوه روبوستا اندونزی سنگین است و بدنه سنگین و اسیدیته پایین دارد.
 • قهوه روبوستا اندونزی طعمی کاکائو مانند و نزدیک به مرکبات دارد.
 • این قهوه به عنوان قهوه تک‌خاستگاهی شهرت دارد و مصرف می‌شود.

قهوه روبوستا اندونزی بیشتر در جزایری همچون سوماترا، جاوا، سولاوسی، و پاپوا در این کشور تولید و عرضه شده و می‌شود.

قهوه روبوستا ویتنام

قهوه روبوستا ویتنام

تولیدکننده قهوه روبوستا دیگری که در دنیا مشهور است، کشور آسیایی ویتنام است. شهرت قهوه روبوستا ویتنام دقیقا بالعکس شهرت قهوه روبوستا برزیل است. درواقع اگر برزیلی‌ها قهوه خوبی را به دلیل استفاده از روش‌های مدرن و صنعتی دارند، ویتنامی‌ها شهرت‌شان به خاطر حفظ اصالت قهوه به دلیل کاشت و داشت و برداشت قهوه به روش سنتی است.

قهوه بیشتر در جنوب ویتنام کشت می‌شود. مهم‌ترین ویژگی قهوه روبوستا ویتنام این است که اسیدیته پایین و طعم بسیار تلخی را دارد.

قیمت قهوه روبوستا

در بین تمام گزینه‌هایی که نام بردیم، انواع قهوه روبوستا وجود دارند. پس طبیعی است که قیمت‌های مختلفی را در بازار، حتی برای قهوه‌هایی از کشورهای یکسان پیدا کنید. معمولا قیمت قهوه روبوستا به عواملی همچون:

 • کیفیت دانه قهوه روبوستا
 • زنجیره تامین قهوه
 • نحوه رست کردن (برشته سازی قهوه)
 • نوع بسته‌بندی
 • نام محصولات تجاری و برندینگ

بستگی خواهد داشت. ضمنا اگر توضیحات ما برایتان کافی و قانع‌کننده نبوده است، می‌توانید برای درک بهتر موضوع، مطلب دانه قهوه چیست؟  را مطالعه کنید که قطعا خالی از لطف نخواهد بود.

کلام آخر

امیدواریم که مطالعه مطلب حاضر توانسته باشد به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که از نظر شما، بهترین قهوه روبوستا برای کدام کشور است؟ به این دلیل می‌گوییم از نظر شما، چون که واقعا در این مساله سلیقه دخیل است. نمی‌شود حکم قطعی داد که کدام کشور، تولیدکننده قهوه روبوستا بهتری است، زیرا ذائقه شما تعیین کننده است که از کدام قهوه لذت بیشتری می‌برید و از کدام قهوه لذت کمتری. پس با جستجو بین قهوه‌های اصیل و حرفه‌ای تصمیم خود را بگیرید. این کار را می‌توانید با چشیدن انواع قهوه‌ها از کشورهای حرفه‌ای انجام دهید. پس پیشاپیش نوش جان و گوارای وجود!

سوالات متداول

تولیدکنندگان قهوه روبوستا کدام هستند؟

برزیل،‌ ویتنام و اندونزی. اما غیر از این ۳ کشور، کشورهایی همچون هند، اوگاندا، مالزی، تایلند، ساحل عاج و… نیز در زمینه تولید قهوه روبوستا مشهور هستند.

چه نوشیدنی‌هایی را می‌شود با قهوه روبوستا بهتر درست کرد؟

نوشیدنی قهوه اسپرسو را می‌توانید با دانه قهوه روبوستا درست کنید. بنابراین با توجه به اینکه قهوه اسپرسو یک قهوه پایه به شمار می‌آید، تمام متعلقات آن، اعم از نوشیدنی‌های قهوه لاته، کاپوچینو، قهوه موکا، کارامل ماکیاتو و… را نیز می‌توانید با دانه قهوه روبوستا تهیه کنید. تنها نکته این‌جاست که شما از چه طعمی خوشتان می‌آید؟ درواقع اگر هرکدام از این نوشیدنی‌ها را با کافئین بالا، طعم تلخ قوی و بدون ترشی دوست دارید، سراغ استفاده از قهوه روبوستا بروید.

دلیل ارزان‌تر بودن قهوه روبوستا نسبت به قهوه عربیکا چیست؟

این به دلیل بی‌کیفیتی قهوه روبوستا نیست. جدای از دلایل بسیار، درخت قهوه روبوستا بعد از 2 سال میوه می‌دهد و قهوه عربیکا بعد از 4 سال!

نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نظرات

حسن عشق روبوستا دارم بهترین قهوه برای اسپرسو
سارا سلام...مطلب مفید وجالبی بود...واگر چند برند فعال در این زمینه هم معرفی میشد بد نبود
نادررضا پایه ور عالی بود مطالبتان. ممنون🌹🌹🌹
نظرات بیشتر
alis