تفاوت شیک با اسموتی

در روزهای گرم تابستان، شیک و اسموتی نوشیدنی‌‌ محبوب بسیاری از مردم است. بسیاری از ما چه در کافه و چه در منزل نوشیدنی‌هایی را مصرف می‌کنیم که درمورد جزئیات آن اطلاعاتی نداریم. شیک و اسموتی را می‌توان جزو این دسته از نوشیدنی‌ها دانست! بسیاری از افراد این دو را با هم اشتباه می‌گیرند یا اصلاً نمی‌دانند چه موقع واژه شیک را به یک نوشیدنی اطلاق کنند و چه موقع واژه اسموتی را! در این مقاله از مجله عالیس همه چیز را درباره تفاوت‌‌‌های این دو نوشیدنی بررسی می‌کنیم.

تعریف شیک و اسموتی

تعریف شیک و اسموتی

 

(شیک shake) به معنای بستنی رقیق‌شده با مواد دلخواه است؛ بنابراین اصلی‌ترین ماده شیک، بستنی است. این نوشیدنی معمولاً با خامه تزئین می‌شود. اسموتی (Smoothie) را نوشیدنی‌ای از میوه و سبزیجات و ترکیب‌ آن‌ها می‌دانند. در این نوشیدنی معمولاً از بستنی استفاده نمی‌شود. حتی در انواع اسموتی شیر هم نمی‌ریزند؛ البته ممکن است برخی افراد به‌دلخواه خود در این نوشیدنی شیر هم استفاده کنند، اما در دستور اصلی تهیه انواع اسموتی‌ها، شیر دیده نمی‌شود. در ادامه با تفاوت‌های شیک و اسموتی بیشتر آشنا خواهیم شد.

غلظت نوشیدنی؛ اولین تفاوت شیک و اسموتی!

شیک معمولاً نوشیدنی غلیظ‌تری است؛ زیرا ترکیبات موجود در آن باعث شده که چنین بافتی پیدا کند. به‌خصوص اینکه شیک را معمولاً از میوه‌های فریزشده یا سبزیجات فریزشده همراه با انواع مغزها تهیه می‌کنند. همین موضوع در افزایش غلظت نوشیدنی اثر زیادی دارد. از طرفی در برخی از شیک‌ها از شیرین‌کننده‌های طبیعی مانند عسل هم استفاده می‌شود که خودبه‌خود غلظت نوشیدنی را افزایش می‌دهند. در اسموتی نمی‌توان چنین غلظتی را دید و معمولاً این نوشیدنی از سبزیجات و میوه تهیه می‌شود.

در مجله عالیس به طرز تهیه انواع اسموتی کامل و مفصل پرداخته‌ایم.

ظاهر نوشیدنی

شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که با دیدن ظاهر خوش‌رنگ و لعاب اسموتی دهانتان آب بیفتد! اسموتی‌ها معمولاً نوشیدنی‌های بسیار خوش‌رنگی هستند. علت این موضوع این است که این نوشیدنی از ترکیب میوه‌ها و سبزیجات مختلف تهیه شده و به همین دلیل از نظر رنگ و ظاهر بسیار زیبا خواهد بود. در مقابل شیک‌ها معمولاً رنگ‌های خنثی و متمایل به قهوه‌ای دارند. یکی از دلایل این موضوع استفاده از لبنیات، عسل، انواع مغزها و میوه‌های یخ‌زده است.

از خواص اسموتی برای سلامتی چیزی می‌دانید؟

سلامت نوشیدنی

سلامت نوشیدنی

از نظر سلامتی و میزان قند و کالری، قطعاً اسموتی سالم‌تر از شیک است. همانطور که احتمالاً تا اینجای مقاله هم متوجه‌ شده‌اید، اسموتی را می‌توان یک انتخاب بسیار مناسب برای افرادی دانست که رژیم‌ غذایی برای لاغری دارند. در مقابل، شیک یک گزینه عالی برای افرادی است که ورزشکار هستند یا نیاز به پروتئین بالا دارند. آن‌ها حتی می‌توانند پودر پروتئین یا پودرهای مخصوص بدنسازی خود را داخل شیک بریزند. باتوجه ‌به اینکه در شیک از خامه استفاده می‌شود، قطعاً کالری و چربی بیشتری خواهد داشت. از طرفی اسموتی ترکیب میوه و سبزیجات است و برای کسانی که رژیم گیاه‌خواری دارند و نمی‌توانند شیر مصرف کنند مناسب است. این افراد می‌توانند از شیر نارگیل به‌جای شیر عادی در انواع شیک استفاده کنند. اگر نمی‌دانید شیر نارگیل چیست و چگونه تهیه می‌شود مقاله مربوط به آن را بخوانید.

کلام آخر

از نوشیدنی‌های پرطرفدار در بین مردم به‌خصوص در فصل تابستان می‌توان به شیک و اسموتی اشاره کرد. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که به‌جای نوشیدنی‌های قندی، در گرمای تابستان یک نوشیدنی طبیعی و پرخاصیت میل کنند؛ اما خیلی‌ها با تفاوت‌های اصلی این دو نوشیدنی آشنا نیستند. در این مقاله به بیان این تفاوت‌ها پرداختیم. در حالت کلی هر دو نوشیدنی بسیار پرطرفدار هستند و افراد باتوجه ‌به ذائقه و وضعیت خود یکی از این دو را انتخاب می‌کنند. معمولاً انتخاب افرادی که فعالیت‌های سنگین روزانه دارند مانند ورزشکاران، انواع شیک است. این در حالی است که معمولاً افراد با رژیم لاغری معمولاً اسموتی را به‌عنوان یک میان‌وعده انتخاب خواهند کرد.

سؤالات متداول

آیا می‌توان در اسموتی، پودر پروتئین ریخت؟

معمولاً شیک‌ها برای اضافه‌کردن انواع پودرهای پروتئینی مناسب‌تر هستند. این موضوع به دلیل ترکیبات آن‌ها است. بسیاری از افرادی که ورزشکار هستند، پودرهای مخصوص خود را به شیک‌هایی که از لبنیات و میوه‌هایی مانند موز و انبه تهیه شده اضافه می‌کنند؛ اما این موضوع سلیقه‌ای است و درصورتی‌که افراد تمایل داشته باشند می‌توانند این پودرها را به اسموتی هم اضافه کنند.

آیا می‌توان در اسموتی عسل و دانه‌های مغزی ریخت؟

بله. می‌توانید در انواع اسموتی از این ترکیبات استفاده کنید؛ اما بهتر است بدانید که این کار چندان روال نیست. معمولاً در اسموتی‌ها از این ترکیبات استفاده نمی‌شود.

آیا می‌توان در انواع شیک از ماست به‌جای بستنی یا شیر استفاده کرد؟

بله. می‌توانید ماست را جایگزین دیگر مواد لبنی کنید اما بهتر است دقت داشته باشید که ماست حتماً سفت یا چکیده باشد، زیرا در غیر این‌ صورت اسموتی شما را رقیق و آبکی خواهد کرد. بهتر است قبل از اضافه‌کردن ماست به اسموتی آن را داخل یخچال یا فریزر قرار دهید تا به‌خوبی سرد شود.

 

 

نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

alis