نوشیدنی مفید برای روزه داران مبتلا به سنگ کلیه

سبک زندگی افراد جامعه متفاوت است و ما امروزه بیشتر کارهای خود را بدون تحرک انجام می‎دهیم. از طرفی کم تحرکی و تحرک نداشتن برای افرادی‌که سنگ کلیه دارند، اصلا مناسب نیست و باعث تشدید آن می‎شود. کم‌تحرکی در ماه رمضان بیشتر از هر زمانی دیده می‎شود.

در واقع شما در ماه رمضان انرژی لازم برای تحرک داشتن ندارید و تحرک نداشتن مشکلات جسمانی بسیاری به‎‌وجود می‎آورد. اگر سنگ کلیه دارید و در ماه رمضان به سر می‎برید، حتما با این مشکلات روبه‌رو شدید.

برای رفع این مشکلات شما باید به سراغ نوشیدنی‌های مفید برای دفع سنگ کلیه بروید. در این مقاله قصد داریم درباره‎ی نوشیدنی مفید برای روزه داران مبتلا به سنگ کلیه صحبت کنیم. همراه ما باشید.

چه نوشیدنی برای دفع سنگ کلیه خوب است؟

نوشیدنی برای دفع سنگ کلیه

بر اساس مطالعات محققان انگلیسی، افراد روزه‌دار باید از مصرف مواد غذایی که عطش‌آور هستند؛ همانند سرخ‌کردنی‌ها، غذاهای شیرین صنعتی، غذاهای شور و تند همانند پیتزا، دوری کنند.

در واقع وعده‌ی مناسب برای سحر، آش و انواع سوپ و غذاهای خورشتی هستند که در تامین آب بدن، نقش دارند. همچنین در فاصله افطار تا سحر می‎توان با خوردن انواع نوشیدنی مفید برای از بین بردن سنگ کلیه، کمبود آب بدن را جبران کنید. شربت سکنجبین، آب و انواع آبمیوه‌ها جزو نوشیدنی‎های مفید برای روزه داران مبتلا به سنگ کلیه هستند.

در مقاله‎ی بهترین نوشیدنی برای کلیه به‎طور کامل درباره‎ی نوشیدنی‎های مناسب برای دفع سنگ کلیه، صحبت کردیم.

بهترین نوشیدنی برای روزه‌داران مبتلا به سنگ کلیه

خوردن سکنجبین به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک بسیاری می‎کند.

بهتر است قبل از هر تصمیمی با پزشک خود مشورت کنید اما بر اساس برخی تحقیقات، روزه‎داری ضرری برای افراد مبتلا به سنگ کلیه ندارد و این افراد تنها باید برنامه نوشیدنی و غذایی خود را اصلاح کنند.

افرادی‌که سنگ کلیه دارند، بهتر است در وعده‌ی سحر یا افطار به همراه غذای خود، روغن زیتون بخورند. خوردن آب جوش و عسل هم جزو درمان‌های فوری سنگ کلیه به‎حساب می‎آید.

اگر در فصل زمستان به سر می‎برید، می‎‌توانید به سراغ خوردن بهترین دمنوش‎ برای کلیه بروید.

در ادامه به معرفی این نوشیدنی‌‎ها کامل می‌پردازیم.

آب

آب

یکی از روش‎های ساده برای دفع سنگ کلیه، خوردن کافی آب در طول روز است. متخصصان برای افراد سالم، خوردن 8 لیوان آب را توصیه می‎کنند. بنابراین افراد مبتلا به سنگ کلیه باید بیشتر از این مقدار آب بخورند تا سنگ‌های کلیه دفع شوند. همچنین خوردن به اندازه آب از ورود املاح اضافه و مضر به بدن جلوگیری می‎کند.

در ادامه می‎توانید به مقاله‌ی تاثیر آب معدنی بر دفع سنگ کلیه سر بزنید و درباره‎ی اهمیت مصرف آب معدنی بیشتر بدانید.

نوشیدنی‌های مفید

سموم موجود در بدن عامل اصلی تشکیل سنگ‎های کلیه است. باید شما مرتب نوشیدنی‌هایی بخورید که خاصیت سم‌زدایی داشته باشند.

آب انار، کرفس، هویج، سیب، آناناس و آلو‌ورا جزو نوشیدنی‌های مفید برای درمان سنگ کلیه هستند و در پاکسازی سموم از بدن نقش مهمی دارند.

ماء الشعیر

ماء الشعیر

اگر می‎خواهید سنگ‎های کلیه شما سریع دفع شوند، خوردن ماء‎الشعیر را در برنامه نوشیدنی خود قرار دهید. اگر از این نوشیدنی به اندازه بخورید، هیچ مشکلی در سلامتی شما به‎وجود نمی‎آید، اما مصرف زیاد ماء‎الشعیر باعث چاقی و اضافه ‎وزن می‎شود.

در مقاله‎ی بهترین ماء‎الشعیر برای سنگ کلیه درباره‎ی این نوشیدنی به‎طور مفصل صحبت کردیم.

نوشیدنی‌های اسیدی

مصرف نوشیدنی‌های اسیدی به شکستن سنگ‌های کلیه کمک بسیاری می‎کند. به همین دلیل متخصصان خوردن این نوشیدنی‎ها در ماه رمضان را برای افراد روزه‌دار بسیار توصیه می‎کنند. اگر سنگ کلیه دارید، خوردن آب پرتقال، لیمو و گریپ‌فروت را جدی بگیرید.

کلام آخر

همانطور که در این مقاله خواندید، در صورت تایید پزشک، روزه گرفتن برای افراد مبتلا به سنگ کلیه مضر نیست. این افراد تنها باید برنامه نوشیدنی و غذایی خود را اصلاح کنند. از خوردن غذاهای عطش‌آور در سحر پیشگیری کنید و به سراغ خوردن انواع سوپ، آش یا غذاهای خورشتی بروید.

در کنار خوردن غذای مناسب در ماه رمضان، لازم است به اندازه کافی نوشیدنی سالم بخورید تا بدن شما آمادگی دفع سموم را داشته باشد.

سوالات متداول:

چه وعده‌ی غذایی برای سحر مناسب است؟

آش، انواع سوپ و غذاهای خورشتی جزو غذاهای مناسب برای سحر هستند و باعث تامین درصدی از آب بدن می‎شوند.

آیا روزه گرفتن برای افراد مبتلا به سنگ کلیه مضر است؟

بهتر است قبل از هر تصمیمی با پزشک خود مشورت کنید اما بر اساس برخی تحقیقات، روزه گرفتن برای افراد مبتلا به سنگ کلیه مضر نیست. این افراد تنها باید برنامه نوشیدنی و غذایی خود را اصلاح کنند.

نوشیدنی‎های مفید برای سنگ کلیه کدامند؟

آب، سکنجبین و انواع آبمیوه‌ها در پاکسازی سموم از بدن نقش مهمی دارند.

alis