خانه‌تکانی عید را از کجا شروع کنیم؟

احتمالاً خانه‌تکانی یکی از آن دغدغه‌های سخت و مهمی است که اکثر خانواده‌ها، خصوصاً خانم‌های خانه در روزهای نزدیک به عید دارند. به‌هرحال قرار است وارد سال نو شویم و بیشتر افراد ترجیح می‌دهند با حال نو، لباس نو، محیط زندگی تمیز و دلی سبک و شاد سالشان را نو کنند. به امید اینکه در سال آینده اتفاق‌های روشن و سفید‌تری منتظرشان باشد و یک‌بار دیگر زندگی به روی خوشش ورق بخورد. شما خانه‌تکانی عید را از کجا شروع می‌کنید؟ از اتاق‌ها؟ کمد‌ها و کابینت‌ها؟ یا اصلاً ترجیح می‌دهید کارها را از سخت به آسان بچینید و از همان اول سراغ غول مرحله آخر بروید؟

فرقی نمی‌کند چه روش و شروعی را انتخاب کنید، خانه‌تکانی کاری است که نمی‌شود از آن فرار کرد. حتی اگر فقط زندگی مستقل داشته باشید و فقط یک نفر در خانه زندگی کند. خانه‌تکانی و جنب‌وجوش آن حالتان را خوش و آماده برای پذیرش بهار می‌کند. حالا که نزدیک به روزهای آخر سال می‌شویم و خانه‌تکانی را باید انجام داد، این بار کنار ما بمانید تا به شما بگوییم خانه‌تکانی عید را از کجا شروع کنیم تا آسان‌تر و دلچسب‌تر بگذرد.

چرا باید خانه‌تکانی کرد؟

چرا باید خانه‌تکانی کرد؟

شاید وقتی به روزهای آخر سال و خانه‌تکانی برسید، همیشه به این فکر کنید که چرا باید خانه‌تکانی کرد؟! اصلاً واقعاً این کار ضرورت دارد و باید حتماً انجام شود یا فقط یک سنت قدیمی است؟ خب واقعیت این است که تمیزکردن و تمیز نگه‌داشتن محل زندگی بسیار مهم است. آخر سال و ابتدای سال و وسط سال هم نمی‌شناسند. حتی این موضوع امروز تا حدی جدی شده است که شرکت‌های خدماتی و گروه‌ها و افرادی برای نظافت منزل ایجاد شده است. پس این چیزی نیست که به‌راحتی بتوان از خیر آن گذشت!

وقتی به روزهای پایانی سال می‌رسیم، در همه‌جا و همه‌کس شور و شوق نوروزی را حس می‌کنید. همه تلاش می‌کنند تا کارهای خود را به پایان برسانند و تعطیلات نوروز را یا کنار خانواده بگذرانند یا استراحت کنند تا قوای تازه‌ای برای شروع یک سال کاری جدید داشته باشند. تمیزکردن خانه و محل زندگی هم یکی از همین کارهاست. معمولاً وقتی پای سفره هفت‌سین نشسته‌اید و منتظرید تا سال نو شود، وقتی نگاهی به اطراف می‌اندازید و خانه را می‌بینید، از تمیزی و مرتب بودنش کیف می‌کنید. ناخودآگاه لبخند رضایتی می‌زنید و با دل‌خوشی منتظر نو شدن سال می‌شوید. بله، خانه‌تکانی و زندگی در یک محیط تمیز و زیبا همین‌قدر در روحیه افراد اثر دارد.

شیرین‌های نوروزی یکی از مهم‌ترین بخش‌های نوروز و پای ثابت سفره هفت‌سین است. برای اینکه طرز تهیه کیک و شیرینی مخصوص عید نوروز را بیاموزید، مطلبی با همین عنوان بخوانید.

بهترین زمان برای شروع خانه‌تکانی

اینکه چه زمانی بهترین فرصت برای خانه‌تکانی است، به‌وقت و لیستی از سایر کارهای شما ربط دارد. برای مثال کارمند‌ها معمولاً به‌خاطر اینکه تا روزهای پایانی اسفند، حدود ۲۷ و اسفند مشغول به کار هستند، مجبورند خانه‌تکانی را به روزهای آخر موکول کنند یا از اول ماه، کم‌کم و به‌مرور خانه‌تکانی کنند تا نزدیک سال خانه تمیز و مرتب باشد. خانه‌دارها هم باتوجه ‌به زمانی که دارند، از همان اوایل اسفند تمیزکاری را شروع می‌کنند. در هر صورت بهترین پیشنهادی که برایتان داریم شروع کردن از همان اوایل اسفند است.

لیست کارهای خانه‌تکانی

لیست کارهای خانه‌تکانی

قبل از شروع خانه‌تکانی یک لیست کامل از همه مواد شوینده و لوازمی که برای تمیزکردن نیاز دارید، تهیه کنید تا نیاز نباشد وقت تمیزکاری مجبور شوید چندین بار به فروشگاه بروید و وسایل موردنظرتان را بخرید. حتی می‌توانید برای تمیزکردن خانه برنامه‌ریزی هم کنید و مشخص کنید ترجیح می‌دهید خانه‌تکانی را از کجا شروع کنید و کدام قسمت‌های خانه مهم‌تر هستند.

نظافت قسمت‌های مختلف معمولاً شامل این بخش‌ها است:

  • اتاق‌خواب
  • آشپزخانه
  • سالن پذیرایی و راهرو
  • سرویس‌های بهداشتی
  • بالکن، تراس و حیاط

چگونه خانه‌تکانی راحتی داشته باشیم؟

اولین کاری که باید انجام دهید، خلاص شدن از دست وسایل کهنه و قدیمی مختلفی است که سال‌ها آنها را نگه داشته‌اید. اگر این وسایل دیگر مثل روز اول نمی‌توانند برای شما کار کنند یا همواره باید آنها را تعمیر کرد، خب وقت آن رسیده تا این وسایل را دور بریزد و سراغ وسایل تازه و نو بروید. کاغذ‌ها و مجله‌های باطله، لباس‌هایی که کوچک شده‌اند یا سال‌هاست آنها را نپوشیده‌اید، ابزار و وسایل کهنه و حتی تزئیناتی را که دیگر مثل روز اول برایتان جذابیت ندارند، بهتر است کنار بگذارید و با وسایل جدید جایگزین کنید. هر چه وسایل غیرضروری را از محیط حذف کنید و فضا را خلوت‌تر کنید، خانه‌تکانی هم آسان‌تر می‌شود.

خانه‌تکانی را از کجا شروع کنیم؟

خانه‌تکانی را از کجا شروع کنیم؟

حالا که همه وسایل دورریختنی و اضافی را بیرون گذاشتید و خانه برای تمیزکاری خلوت شده است، نوبت خانه‌تکانی اصلی است. پیشنهاد می‌کنیم کار را از غول آخر شروع کنید! آشپزخانه معمولاً به‌خاطر گاز، مواد خوراکی و فعالیت روزانه پخت‌وپزی که در آن انجام می‌شود، نسبت به بقیه جاها کثیف‌تر است و زمان بیشتری می‌برد. خصوصاً اگر جاهای مثل گاز یا کابینت‌ها چربی جمع شده باشد که مجبورتان می‌کند بادقت و حوصله بیشتری کار کنید تا بتوانید همه محیط را تمیز و عاری از آلودگی کنید.

فراموش نکنید که وقتی با مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده کار می‌کنید، احتمال آزادکردن گازهای سمی وجود دارد. به‌هیچ‌وجه در محیط‌های بسته و بدون نفوذ از مواد ضدعفونی‌کننده استفاده نکنید و هر زمانی که از مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده را هم نیاز داشتید، حتماً با ماسک و دستکش از این مواد استفاده کنید. ایمنی و حفظ سلامت شما مهم‌ترین چیز است، اصلاً این موضوع را ساده نگیرید.

در قدم اول سراغ کابینت‌های بروید

تمیزکردن کف یا سرامیک آشپزخانه که بخش جداناپذیری از خانه‌تکانی است، اما قبل از این کار سراغ تمیزکردن کابینت‌ها و مرتب کردن بخش‌های داخلی کابینت بروید. به طور حتم ظرف‌هایی هستند که در طول این یک سال به‌خوبی تمیز نشده باشند یا خاک گرفته باشند و نیاز باشد تا تمیز و گردگیری شوند. همین‌طور که ظرف‌ها را بیرون می‌آورید و یک‌به‌یک می‌شویید و پاک می‌کنید، کابینت‌ها، بیرون و داخل آنها را هم با یک دستمال تمیز پاک کنید تا گرد و آلودگی را از روی آنها بردارید.

اگر جنس کابینت فلزی است، خب کار آسان است. یک دستمال تمیز یا اسفنج آغشته به مواد شوینده ملایم هم می‌تواند آلودگی‌ها را پاک کند. اگر جنس کابینت ام‌دی‌اف است، حتماً قبل از اینکه دستمال خیس به کابینت‌‌ها بزنید، با یک دستمال خشک آلودگی‌ها و گرد‌وخاک را از روی کابینت پاک کنید. بعد از آن مقداری شوینده ملایم، مثل شامپو فرش را در آب حل کنید و دستمال یا اسفنج را نم‌دار کنید و روی کابینت‌ها بکشید. به یاد داشته باشید که به‌هیچ‌وجه نه برای کابینت‌های فلزی و نه برای کابینت‌های ام‌دی‌اف از اسکاچ زبر یا سیم ظرف‌شویی استفاده نکنید. همچنین بعد از کشیدن دستمال خیس نم‌دار روی کابینت‌ها حتماً با یک دستمال خشک مجدد کابینت را خشک و تمیز کنید.

چربی‌زدایی گاز و فر را فراموش نکنید

چربی‌زدایی گاز و فر را فراموش نکنید

خب قطعاً هیچ جایی در آشپزخانه به‌اندازه هود، گاز و کابینت‌های مجاز گاز لکه چربی ندارند. خانه‌تکانی را بدون پاک‌‌کردن و تمیزکردن این قسمت از آشپزخانه نگذارید. برای از بین‌ بردن چربی‌ها می‌توانید از شوینده‌های قوی شیمیایی یا ترکیبات خانگی استفاده کنید. برای مثال سرکه سفید یکی از ترکیب‌های خانگی محبوبی است که برای از بین‌ بردن چربی‌ها استفاده می‌شود. سرکه سفید را با آب گرم مخلوط کرده، داخل یک بطری اسپری‌دار بریزد و روی لکه‌های چربی اسپری کنید. حدود 5 دقیقه زمان دهید تا سرکه چربی‌ها را در خودش حل کند و سپس محیط را تمیز کنید.
جوش شیرین هم یکی‌دیگر از ترکیبات خانگی است که به همان روش سرکه برای تمیزکردن چربی‌‌ها استفاده می‌شود. شوینده‌های شیمیایی هم که می‌توانید در بازار پیدا کنید. روی همه این شوینده‌ها، مناسب برای از بین ‌بردن چربی‌ها نوشته شده است.

شما برای شب عید چه غذایی درست می‌کنید؟ اگر قرار باشد به سنت همیشگی نوروز پایبند بمانید، خب بهترین کار رفتن سراغ ماهی پلو شب عید است، اما تجربه غذاهای جدید نباید چیز بدی باشد. برای اینکه به جواب این سوال برسید، مقاله برای عید چی بپزم را از دست ندهید.

یخچال هم به‌اندازه گاز جای مهمی است

یخچال هم ممکن است جایی باشد که به‌اندازه تمیزکردن گاز و هود از شما وقت بگیرد. شما ابتدا باید یخچال را از برق بیرون بکشید و اجازه دهید یک روز استراحت کند تا هم برفک‌های کمی که یخچال گرفته آب شود و هم اینکه تمیزکردن آن هم آسان‌تر باشد. البته اگر مواد خوراکی خراب‌شدنی دارید که خب یک روز زمان زیادی است و نهایت چند ساعت اجازه خاموش‌کردن یخچال را دارید. قبل از اینکه شروع به تمیزکردن بدنه یخچال کنید، فضای داخلی آن را مرتب کنید. داروهای فاسد، غذاهای مانده و خوراکی‌هایی که دیگر مصرف نمی‌کنید را بیرون بیاورید و محیط یخچال را تمیز و خلوت کنید. شما می‌توانید حتی لیستی از مواد ضروری مورد نیازتان هم تهیه کنید و پیش از سال نو بخرید. کشوها و طبقه‌های فریزر را بشویید و لکه‌های مواد غذایی را از روی آنها پاک کنید. بدنه یخچال را هم می‌توانید با یک دستمال نرم و شیشه‌شوی تمیز کنید.

وسایل آشپزخانه، جزئیات مهمی که باید تمیز کنید

هیچ‌وقت جزئیات را فراموش نکنید. سایر وسایل آشپزخانه مثل مایکروویو، ماشین لباسشویی، ماشین ظرف‌شویی، قفسه ادویه‌ها، و هر چیزی که در آشپزخانه وجود دارند هم بخشی از آن هستند که باید تمیز شوند.

آشپزخانه فقط یخچال و گاز و کابینت نیست، در اصل همه چیزهایی است که در آن گذاشته‌اید، در کنار دکوراسیون و چیدمان جذاب آن که مجموعه اتاقی از خانه به اسم آشپزخانه را می‌سازند. پس هم جزئیات را در نظر بگیرید و هم حواستان به چیدمان مناسب و رنگ‌بندی درست باشد.

بعد از آشپزخانه نوبت اتاق‌خواب می‌رسد

بعد از آشپزخانه نوبت اتاق‌خواب می‌رسد

خب، غول مرحله آخر را گذراندیم، وقت آن رسیده سراغ غول‌های مهربان‌تر برویم. اتاق‌ها به‌خصوص اتاق‌خواب‌ها به‌اندازه آشپزخانه شما را به دردسر نخواهد انداخت. اول ‌از همه سراغ کمدها بروید. برای شروع کمد‌ها را خالی کنید تا بتوانید در مورد هر لباس اضافه‌ای که دارید تصمیم بگیرید و بهتر و سریع‌تر داخل کمد‌ها را گردگیری کنید. برای لباس‌های بزرگی که جای زیادی می‌گیرند هم کیسه وکیوم بخرید تا حجم آنها کمتر شد و جای بیشتری داشته باشد.

تمیزکردن تختخواب هم که بسیار قابل حدس زدن و ساده است. ابتدا ملحفه‌های تشک، روبالش و ملحفه لحاف را جدا کنید و بشویید. اگر جا برای خشک‌کردن و شستن آن دارید که خب بهتر است خودتان بشویید، اگر کمبود جا دارید هم به یک خشک‌شویی خوب و مطمئن بسپارید تا کارتان را آسان‌تر کنند.

تختخواب را هم با یک دستمال تمیز و نمدار گردگیری کنید. نیازی نیست از شوینده‌های شیمیایی و قوی استفاده کنید، یک ترکیب سبک از صابون و آب نهایت چیزی است که برای تمیزکردن تختخواب نیاز دارید.

کف اتاق و قفسه‌ها و گوشه‌کنار اتاق را هم از قلم نیندازید. تمام قاب‌ها عکس‌ها، میز تحریر، میز توالت، پریز‌ها و باقی وسایل را بادقت تمیز کنید و گردوخاک آنها را بگیرید.

سرویس‌های بهداشتی هم مهم هستند

برای تمیزکردن سرویس‌های بهداشتی هم باتوجه ‌به جنس کف، دیوار، روشویی، وان و … مواد شوینده مناسب را انتخاب کنید. حوله‌های قدیمی و کهنه شده را دور بیندازید و حوله تمیز جایگزین کنید. بد نیست بدانید که همه حوله‌ها هم یک تاریخ انقضا و عمری دارند. حداکثر زمان مصرفی که برای حوله‌‌ها می‌گویند حدود ۳ سال است.

شست‌وشوی کف و دیوارها را فراموش نکنید

شست‌وشوی کف و دیوارها را فراموش نکنید

برای خانه‌تکانی بهتر است از دیوارها شروع کنید. یک اسفنج نرم یا دستمال نم‌دار برای تمیزکردن دیوارها کافی است. اگر روی دیوارها لک مدادرنگی یا خطی دیدی که با اسفنج و مواد شوینده تمیز نمی‌شد یا از رنگ همرنگ دیوار برای تمیزکردن آن استفاده کنید یا یک‌لایه خمیردندان روی آن بکشید و پس از یک دقیقه آن را تمیز کنید.

شستن پرده‌ها و فرش‌ها مهم است

در سال‌های قدیم که خانه‌ها مثل امروز آپارتمانی و شلوغ نبودند و هر خانه حیاطی داشت، تمیزکردن و شستن فرش‌ها یک سنت قدیمی و محبوب بود. یک تفریح قدیمی که اعضای خانواده دور هم جمع می‌شدند و فرش‌های خانه را برای ورود به سال جدید می‌شستند. امروزه شرایط مثل گذشته نیست و تقریباً اکثر خانه‌ها شستن فرش و پرده‌ها را به خشک‌شویی و قالی‌شویی می‌سپارند. اگر شما هم در یک آپارتمان زندگی می‌کنید که شرایط شستن فرش را ندارید، خب کارتان آسان است. فقط یک قالیشویی مطمئن پیدا کنید و فرش‌ها را به آن بسپارید. یک ترفند کلی برای درخشان کردن فرش‌ها استفاده از نشاسته ذرت است. کمی نشاسته روی فرش بپاشید و بگذارید یکی دو ساعت روی فرش بماند بعد با جاروبرقی فرش را جارو کنید.

پاک کردن شیشه‌ها و لوستر، مراحل آخر خانه‌تکانی است

پاک کردن شیشه‌ها و لوستر

تمیزکردن شیشه‌های و پنجره‌‌ها را برای روزهای آخر بگذارید. احتیاط را در هیچ یک از مراحل خانه‌تکانی نادیده نگیرید، اما شیشه تمیزکردن را بااحتیاط بیشتری انجام دهید. برای پاک‌کردن شیشه و برق انداختن آنها، می‌توانید از دستمال‌های بدون پرز استفاده کنید و از اسپری‌های شیشه‌شور کمک بگیرید. سطح شیشه‌ها را از بیرون داخل پاک کنید و در آخر برای درخشان شدن شیشه‌ها از کمی سرکه سفید استفاده کنید. سرکه را روی دستمالی بدون پرز اسپری کنید و روی شیشه‌ها بکشید.

پاک‌کردن لوستر را هم با گرفتن گردوخاک آنها شروع کنید. سپس پارچه آغشته به الکل را روی لوسترها و آویزها بکشید تا تمیز و درخشان شوند.

دسرهای مناسب شب عید را می‌شناسید؟ اگر نه پس وقت آن رسیده تا به مقاله طرز تهیه دسر مناسب شب عید سر بزنید.

تمیزکردن مبلمان را حتماً انجام دهید

مبلمان‌‌هایی که روکش چرم یا مخمل دارند را با یک برس پارچه‌ای تمیز کنید، اما مبلمان‌‌های چوبی کمی سخت‌تر هستند. برای تمیزکردن این مبلمان‌ها باید یک ترکیب محلول تمیزکننده خانگی درست کنید. این محلول شامل نصف قاشق چای‌خوری روغن زیتون و نصف پیمانه سرکه یا آبلیمو در یک بطری اسپری پلاستیکی ریخته و خوب مخلوط کنید. سپس کم‌کم این محلول را روی مبل بپاشید و به کمک یک‌پارچه تمیز از روی مبل پاک کنید.

رموز خانه‌تکانی

رموز خانه‌تکانی

قبل از شروع خانه تکانی برنامه‌ریزی کنید و لیست از کارهایی که باید انجام دهید، تهیه کنید و طبق آن جلو بروید. برنامه‌ریزی کمک می‌کند تا در زمان کار سردرگم نشوید و سریع‌تر پیش بروید. هر چیزی که در طول یک سال گذشته حتی یک‌بار هم استفاده نکردید، به این معنی است که آن‌قدرها هم به کارتان نمی‌آید، آنها را دور بریزید و محل زندگی را خلوت‌تر کنید. هر چه محیط خلوت‌تر و ساده‌تر باشد، هم زندگی در آن آسان‌تر است و هم تمیزکردنش کار سختی نمی‌شود.

کلام آخر

خانه‌تکانی قرار است یک کار لذت‌بخش و قشنگ برای آمادگی بهار باشد، پس این کار را سخت نگیرید و تبدیل به یک کار طاقت‌فرسا نکنید. روزهایی که مشغول خانه‌تکانی هستید، از کنار هم بودن اعضای خانواده لذت ببرید، همکاری داشته باشید و با هم تمام کارها را انجام دهید تا همه چیز به‌خوبی و آسانی بگذرد.

سؤالات متداول:

خانه‌تکانی عید را از کجا شروع کنیم؟

پیشنهاد می‌کنیم کار را از غول آخر شروع کنید! آشپزخانه معمولاً به‌خاطر گاز، مواد خوراکی و فعالیت روزانه پخت‌وپزی که در آن انجام می‌شود، نسبت به بقیه جاها کثیف‌تر است و زمان بیشتری می‌برد. خصوصاً اگر جاهای مثل گاز یا کابینت‌ها چربی جمع شده باشد که مجبورتان می‌کند بادقت و حوصله بیشتری کار کنید تا بتوانید همه محیط را تمیز و عاری از آلودگی کنید.

برای تمیزکردن کابینت‌ها ام‌دی‌اف از چه محلولی استفاده کنیم؟

اگر جنس کابینت ام‌دی‌اف است، حتماً قبل از اینکه دستمال خیس به کابینت‌‌ها بزنید، با یک دستمال خشک آلودگی‌ها و گرد‌وخاک را از روی کابینت پاک کنید. بعد از آن مقداری شوینده ملایم، مثل شامپو فرش را در آب حل کنید و دستمال یا اسفنج را نم‌دار کنید و روی کابینت‌ها بکشید. به یاد داشته باشید که به‌هیچ‌وجه نه برای کابینت‌های فلزی و نه برای کابینت‌های ام‌دی‌اف از اسکاچ زبر یا سیم ظرف‌شویی استفاده نکنید.

لوسترها را چطور تمیز کنیم؟

پاک‌کردن لوستر را با گرفتن گردوخاک آنها شروع کنید. سپس پارچه آغشته به الکل را روی لوسترها و آویزها بکشید تا تمیز و درخشان شوند.

 

 

 

alis