چرا آب هویج زود خراب می‌شود؟

آب‌هویج با طعم شیرین و رنگ نارنجی می‌تواند به شما کمک کند میزان نیاز سبزی‌هایی را که برای سلامت بدن خود باید مصرف کنید، پاسخ دهید. معمولاً توصیه می‌شود بین 2 تا 3 فنجان آب سبزی‌ها یا خود سبزی‌ها در روز مصرف شود. نوشیدن آب‌هویج می‌تواند به شما در رفع این نیاز ضروری بدن کمک کند. درحالی‌که آب‌هویج سرشار از مواد مغذی است، نگهداری طولانی‌مدت، حتی در یخچال، می‌تواند باعث ازدست‌دادن مقداری از ارزش غذایی آن شود. در این مطلب قرار است با شما درباره آب‌هویج، شرایط نگه‌داری آن و زمان نگهداری این آبمیوه طبیعی و پرفایده صحبت کنیم. همراه ما بمانید.

نگهداری آب هویج برای مدت طولانی

نگهداری آب هویج برای مدت طولانی

برای دریافت بیشترین ارزش غذایی از آب‌هویج، بهتر است آن را در خانه و به‌صورت تازه درست کنید. همچنین بسیار ضروری است که به‌سرعت آن را بنوشید. نصف فنجان آب‌هویج در هر وعده ۵۲ کالری، نیم گرم پروتئین، کمتر از نیم گرم چربی و بیش از ۶ گرم قند دارد. درحالی‌که هویج به طور طبیعی سرشار از فیبر غذایی است، فیبر در طول فرآیند آب‌گیری حذف می‌شود. هویج منبع خوبی از ویتامین‌های ضروری است و به‌ویژه سرشار از ویتامین A، E و K است. همچنین هویج منبع خوبی از پتاسیم و کلسیم هم به‌حساب می‌آید. اگر فرصت یا امکان گرفتن آب‌هویج خانگی را هم نداشتید، آب‌هویج آماده را تهیه کنید. البته در نظر داشته باشید که بهتر است از آبمیوه‌هایی استفاده کنید که مواد نگه‌دارنده ندارند و زمان مصرف آنها هم کوتاه است.

آب‌هویج یکی از آب‌میوه‌های طبیعی بسیار مفیدی است که مصرف آن برای بدن ضروری است. خواص آب هویج را بخوانید تا اطلاعات بیشتری دراین‌باره کسب کنید.

چرا آب هویج ژله‎ای می شود؟

چرا آب هویج ژله‌ای می شود؟

مطمئناً متوجه شده‌اید که بعد از گرفتن آب‌هویج و گذشتن مدت‌زمان کوتاهی، آب‌هویج دچار تغییراتی می‌شود و طعم شیرین و خوشمزه خود را از دست می‌دهد. به نظر شما چه دلایلی عامل این اتفاق و خرابی آب‌هویج است؟ در ادامه چند مورد از اتفاق‌هایی که روی آب‌هویج تأثیر می‌گذارد و باعث خرابی و ژله‌ای شدن آن می‌شود را با شما در میان گذاشته‌ایم.

·        قرارگرفتن در معرض هوا

برخی از ویتامین‌های موجود در آب‌هویج به هوا حساس هستند و در صورت قرارگرفتن در معرض هوا برای مدت طولانی، از بین می‌روند. ویتامین‌های A،E  و C به هوا حساس هستند، به این معنی که هر چه آب‌هویج طولانی‌تر در معرض واکنش با هوا باقی بماند، احتمال کاهش میزان این مواد مغذی در آب‌هویج بیشتر می‌شود. فرآیند آب‌گیری، این مواد مغذی را در معرض هوا قرار می‌دهد. حتی اگر آب‌هویج در یخچال بماند، بازهم در معرض اکسیژن ظرف قرار می‌گیرد و وقتی آن را از یخچال بیرون می‌آورید تا بنوشید، مقداری از ویتامین‌های آن ازدست‌رفته است.

·        قرارگرفتن در معرض نور

قرارگرفتن در معرض نور همچنین می‌تواند حضور برخی ویتامین‌ها را در این آبمیوه کاهش دهد. ویتامین‌های آ، ای، کا، ب6 و ث همگی به نور حساس هستند. ریبوفلاوین در آب‌هویج هم یکی دیگر از مواد مغذی مایعی است که در آب‌هویج وجود دارد و نسبت به نور حساس است. وقتی در یخچال بسته می‌شود، محیط یخچال تاریک می‌ماند و در نتیجه نوری به ظرف آبمیوه نمی‌رسد تا ویتامین‌های آن را تحت‌تأثیر قرار دهد. با نگهداری آب‌هویج برای مدتی در یک ظرف شفاف، هر بار که در یخچال باز می‌شود، آن را در معرض نور قرار می‌دهد و به طور بالقوه ویتامین‌های ضروری آن را از بین می‌برد.

طرز تهیه شیر هویج را می‌دانید؟ مطلبی با همین عنوان بخوانید تا با این نوشیدنی خوشمزه آشنا شوید.

·        قرارگرفتن در معرض گرما

آب‌هویج تازه تهیه شده نسبت به آب‌هویج تجاری مواد مغذی بیشتری را حفظ می‌کند. آب‌هویج تجاری پاستوریزه است، به این معنی که در معرض سطوح بالایی از گرما قرار می‌گیرد که می‌تواند ویتامین‌های حساس به گرما را از بین ببرد. ویتامین A، فولات، تیامین و ویتامین C همگی در آب‌هویج وجود دارند و در صورت قرارگرفتن در معرض حرارت بالا از بین می‌روند. تهیه آب‌هویج در خانه، قرارگرفتن در معرض گرما را کاهش می‌دهد و این مواد مغذی را بیشتر حفظ می‌کند. بااین‌حال، استفاده از آبمیوه‌گیری برای تهیه مقادیر زیادی آبمیوه می‌تواند باعث گرم‌شدن دستگاه در حین آب گرفتن شود. همچنین منجر به ازدست‌دادن مواد مغذی خواهد شد. برای حفظ بهینه مواد مغذی، هویج‌‌ها را به یکباره با هم آب‌گیری نکنید و فرصت دهید تا دستگاه خنک شود.

زمان مصرف آب هویج

زمان مصرف آب هویج

اگر در ظرف دربسته یا شیشه آب در یخچال نگهداری شود، ماندگاری آب‌هویج تازه خانگی تقریباً ۴۸ ساعت است. با‌این‌حال، غذاهای فاسدشدنی که قرار است در یخچال نگهداری شوند، مانند آبمیوه، فقط می‌توانند به مدت 2 ساعت در دمای اتاق باقی بمانند.

نوشیدن بیش از حد آب‌هویج می‌تواند منجر به کاروتنمی شود. کاروتنمی یک وضعیت موقتی است که در آن پوست به دلیل بتاکاروتن بیش از حد در خون، رنگ زردی به خود می‌گیرد. برای اینکه بتوانید از تمام مواد مغذی و ویژگی‌های مثبت آب‌هویج استفاده کنید، حداکثر نصف لیوان آب‌هویج به‌صورت روزانه بنوشید.

ترکیب هویج با دیگر سبزی‌ها و میوه‌‌ها، نوشیدنی‌های بسیار مقوی و مفید برای سلامت بدن انسان می‌سازد. خواص آب کرفس و هویج را بخوانید تا درباره این نوشیدنی ترکیبی اطلاعات بیشتری داشته باشید.

کلام آخر

در این مطلب از مجله عالیس با شما درباره آب‌هویج، خواص آن، شرایط گرفتن آب‌هویج و زمان مصرف این آبمیوه خوشمزه و خانگی صحبت کردیم. همان‌طور که گفتیم آب‌هویج به‌خاطر قرارگرفتن در معرض هوا، نور و گرما ممکن است مواد مغذی خود را از دست بدهد. به همین دلیل بسیار مهم است که آب‌هویج خانگی مصرف کنید. مدت نگه‌داری آب‌هویج در یخچال ۴۸ ساعت و در دمای اتاق، حدود 2 ساعت است. شما چه تجربه‌ای از مصرف آب‌هویج دارید؟ آیا روش‌هایی را می‌شناسید که با استفاده از آنها بتوان زمان نگه‌داری آب‌هویج را بیشتر کرد؟ تجربیات خود را با ما در بخش دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید.

سؤالات متداول

ارزش غذایی آب‌هویج چیست؟

نصف فنجان آب‌هویج در هر وعده 52 کالری، نیم گرم پروتئین، کمتر از نیم گرم چربی و بیش از 6 گرم قند دارد. البته فیبر در طول فرآیند آب‌گیری حذف می‌شود. هویج منبع خوبی از ویتامین‌های ضروری است و به‌ویژه سرشار از ویتامین آ، ای و کا است. هویج منبع خوبی از پتاسیم و کلسیم هم است.

قرارگرفتن در معرض نور چه تأثیری روی آب‌هویج دارد؟

قرارگرفتن در معرض نور همچنین می‌تواند حضور برخی ویتامین‌ها را در این آبمیوه کاهش دهد. ویتامین‌های آ، ای، کا، ب6 و ث همگی به نور حساس هستند. ریبوفلاوین در آب‌هویج هم یکی دیگر از مواد مغذی مایعی است که در آب‌هویج وجود دارد و نسبت به نور حساس است.

زمان مصرف آب‌هویج چه زمانی است؟

اگر در ظرف دربسته یا شیشه آب در یخچال نگهداری شود، ماندگاری آب‌هویج تازه خانگی تقریباً ۴۸ ساعت است. با ‌این‌ حال غذاهای فاسدشدنی که قرار است در یخچال نگهداری شوند، مانند آبمیوه، فقط می‌توانند به مدت 2 ساعت در دمای اتاق باقی بمانند.

 

alis