چرا آب دریا نوشیدنی نیست؟

تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که چرا آب دریا نوشیدنی نیست؟ دریا و ساحل یکی از جاذبه‌های طبیعی گردشگری در سراسر دنیاست و بسیاری از مردم تعطیلات خود را در کنار دریا می‌گذرانند. هنگامی که روی ماسه‌های داغ ساحل دراز کشیده‌اید، ممکن است به این مسئله فکر کنید که اگر آب دریا قابل آشامیدن بود عملا مشکل کم‌آبی در جهان هیچ‌وقت بروز پیدا نمی‌کرد. در این مقاله از عالیس قصد داریم تا با علل آشامیدنی نبودن آب دریا بیشتر آشنا شویم.

عوارض نوشیدن آب دریا

عوارض نوشیدن آب دریا

به‌طورکلی آشامیدن آب دریا خطرات و عوارضی را برای بدن به همراه دارد. حتما در نظر داشته باشید که اگر قصد دارید در دریا شنا کنید، مواظب باشید که حجم زیادی آب دریا وارد معده‌تان نشود. در ادامه دلایل آشامیدنی نبودن آب دریا را بررسی می‌کنیم.

 مضرات نوشیدن آب دریا

یکی از مضرات نوشیدن آب شور دریا وجود میکروارگانیسم‌ها و موجودات زنده مثل پلانکتون‌ها، کرم‌ها، تخم ماهی و نوزاد حشرات در آب است. ورود سهوی این موجودات زنده به درون معده می‌تواند باعث ایجاد مشکلات خاصی در بدن شود. البته بیشتر این موجودات وقتی از محیط طبیعی خود جدا می‌شوند، می‌میرند. اما به‌هرحال احتمال زنده ماندن و آسیب‌زدن برخی از آن‌ها همچنان وجود دارد.

همانطور که می‌دانید، آب یکی از ضروریات مهم در زندگی است که متخصصان تغذیه همیشه به خوردن به اندازه‌ی آن توصیه می‌کنند. از فواید نوشیدن آب برای بدن می‌توان به دفع سموم بدن و رفع دردهای مفصلی اشاره کرد.

شوری آب دریا

شوری آب دریا

شوری بیش از اندازه یکی دیگر از دلایلی است که باعث می‌شود آب دریا غیر قابل آشامیدن باشد. قسمتی از نمک موجود در آب دریا از طریق فعالیت‌های آتشفشانی زیرآبی وارد آن می‌شود، اما قسمت اعظم این نمک مربوط به فرسایش پوسته زمین یا خاک است. املاح معدنی خاک در آب باران حل شده و از طریق رودخانه‌ها به دریاها منتقل می‌شوند. زمانی که بر اثر تابش نور خورشید قسمتی از آب دریا بخار می‌شود، نمکی که در آن وجود دارد باقی می‌ماند و این امر باعث می‌شود که غلظت نمک موجود در آب افزایش یابد.

به‌طورکلی بیش از ۳.۵ درصد حجم کل آب‌های کره زمین از نمک تشکیل شده است. برای نوشیدن آب دریا ابتدا باید آن را تصفیه کرد. با استفاده از روش تبخیر و چگالش مجدد، امکان شیرین کردن آب دریا وجود دارد. اما به دلیل هزینه‌های بالای این روش، در ابعاد بزرگ و شهری مورداستفاده قرار نمی‌گیرد. در حال حاضر آب‌شیرین‌کن‌های کوچک خورشیدی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برای تصفیه آب دریا در ابعاد بزرگ و شهری، بهترین راهکار استفاده از انرژی خورشیدی است. استفاده از انرژی‌های فسیلی برای تصفیه آب دریا توجیه منطقی نداشته و مورداستفاده قرار نمی‌گیرد.

زمانی بعضی کشورهای دنیا از یخ‌های قطب جنوب به‌عنوان منبع آب شیرین استفاده می‌کردند. البته این روش خیلی زود منسوخ شد، چون این کار باعث بالا آمدن سطح آب دریاها و به‌هم‌ریختگی در اکوسیستم می‌شد. از طرفی نوشیدن آب‌شور دریا باعث کم‌آبی بدن نیز می‌شود. در صورت نوشیدن آب دریا، بدن مجبور خواهد بود آب بیشتری نسبت به مقدار نوشیده شده را به‌صورت ادرار دفع کند تا نمک اضافی دریافت‌شده دفع شود. به‌این‌ترتیب تشنگی بدن رفع نشده و فرد تشنه‌تر از قبل باقی می‌ماند.

بسیاری از نوشیدنی‌ها به رفع تشنگی و کمبود آب بدن کمک می‌کنند. در مقاله بهترین نوشیدنی برای کمبود آب بدن گزینه‌های مناسبی را معرفی کرده‌ایم.

مسمومیت با آب دریا

مسمومیت با آب دریا

نوشیدن آب دریا به دلیل موارد گفته شده می‌تواند باعث مسمومیت و بیماری شود. در این حالت فرد دچار حالت تهوع، استفراغ، معده درد و اسهال می‌شود. در موارد شدید‌تر ممکن است فرد دچار تشنج و اختلال در سیستم قلبی و عروقی نیز بشود. اگر پس از شنا و آشامیدن سهوی آب دریاها، دچار حالت‌های فوق شدید حتما به یک پزشک مراجعه کرده و شرایط را برای او توضیح دهید. پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید با نوشیدن یک دمنوش، حال عمومی خود را بهتر کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر دراین‌خصوص می‌توانید مقاله دمنوش مناسب تشنج را مطالعه کنید.

البته وقوع مسمومیت با آب دریا بسیار نادر بوده و در موارد بسیار کمی رخ می‌دهد. اما به‌هرحال اگر دچار این عوارض شدید و در طول ۲۴ ساعت بهبودی در حال عمومی شما ایجاد نشد، حتما با پزشک مشورت کنید.

پس دیگر نیازی به یادآوری نیست که نوشیدن آب دریا برای بدن مضر است و بهتر است آب آشامیدنی یا آب معدنی بنوشید.

کلام آخر

در این مقاله از عالیس تلاش کردیم تا پاسخی به سوال چرا آب دریا نوشیدنی نیست بدهیم. دانستیم که آب دریا حاوی جانوران ریز زنده و میکروارگانیسم‌های مضر برای بدن است. علاوه‌برآن به دلیل فعالیت‌های آتشفشانی و تحلیل رفتن خاک، آب دریا بسیار شور بوده و شیرین کردن آن هنوز توجیه اقتصادی ندارد. با انتخاب آب آشامیدنی مناسب می‌توانید سلامت خود و خانواده خود را تضمین کرده و از بیماری‌های ناشی از آب‌های آلوده در امان بمانید.

سوالات متداول:

چرا آب دریا را نمی‌توان خورد؟

دلیل آن وجود موجودات زنده و شوری بیش از اندازه آب دریاها است.

چرا آب دریا شور است؟

املاح معدنی خاک در آب باران حل شده و از طریق رودخانه‌ها به دریاها منتقل می‌شوند. زمانی که بر اثر تابش نور خورشید قسمتی از آب دریا بخار می‌شود نمکی که در آن وجود دارد، باقی می‌ماند و این امر باعث می‌شود که غلظت نمک موجود در آب افزایش یابد.

چرا اقدامی برای شیرین کردن آب دریا نمی‌شود؟

هنوز تکنولوژی بشر به حدی نرسیده که بتواند سیستمی طراحی کند که شیرین کردن آب دریا در حجم گسترده توجیه منطقی و اقتصادی داشته باشد.

مهم‌ترین علائم مسمومیت با آب دریا چیست؟

حالت تهوع، اسهال، معده درد و استفراغ از مهم‌ترین علائم مسمومیت با آب دریا هستند.

 

alis