انواع نوشیدنی با قهوه

قهوه با اولین کشت خود در اواسط قرن پانزدهم، بال‌های خود را در گوشه‌وکنار جهان گشوده است. این نوشیدنی جذاب کم‌کم در دل همه‌جا بازکرده تا جایی که بسیاری از ما برای شروع روز خود به همان قهوه صبحگاهی همیشگی نیاز داریم. این نوشیدنی به‌عنوان یکی از پرمصرف‌ترین نوشیدنی‌ها در سراسر جهان شناخته می‌شود. با ماده قهوه نوشیدنی‌هایی با تنوع بسیار زیاد را می‌توان تهیه کرد. در این مقاله ما ۱۵ نوشیدنی مختلف با قهوه را به شما آموزش خواهیم داد.

تاریخچه پیدایش قهوه

تاریخچه پیدایش قهوه

اینکه قهوه دقیقاً از چه زمانی و از چه کشوری به تمام دنیا صادر شد بحثی است که همه افراد روی آن اتفاق ‌نظر نداشته و روایت‌های مختلفی برای آن وجود دارد. بااین‌حال، گفته می‌شود که ریشه آن در آسیای خاورمیانه، به‌ویژه اتیوپی (در اواسط قرن ۱۵) است. طبق یک افسانه رایج، چوپان یک گله بز به نام کالدی (Kaldi) متوجه شد که جویدن یک توت خاص، بزهایش را پر از انرژی کرده و آن‌ها را تمام طول شب بیدار نگه می‌دارد. بنابراین، این نوشیدنی ابتدا در سرزمین اتیوپی کشف شد و کم‌کم به بهترین نوشیدنی جهان تبدیل شد. دراین‌خصوص می‌توانید مقاله دانه قهوه چیست؟ را بخوانید تا اطلاعات بیشتری در مورد این نوشیدنی جذاب و پرطرفدار کسب کنید.

قهوه در طول قرون ۱۶ تا ۱۷ به کشورهای اروپایی معرفی شد. نوشیدن قهوه تا پایان قرن هفدهم به دلیل نگرانی‌های مذهبی، سیاسی و پزشکی با رد و تأیید مواجه بود. بدین ترتیب سرزمین آفریقایی – عربی تنها تولیدکننده و صادرکننده این نوشیدنی شد. در قرن بیستم به دلیل شروع استعمار و همچنین ورود قهوه به کشورهای جهان سوم، باعث شد تولید قهوه بسیار بیشتر شود.

در نهایت، با ظهور قهوه‌خانه‌ها در سراسر جهان، نوشیدن قهوه تبدیل به یک نیاز روزمره برای مردم عادی شد. بر اساس گزارش GlobeNewswire، ارزش بازار قهوه در سراسر جهان ۱۰۱.۵۱ میلیارد پوند است. تخمین زده می‌شود این میزان تا سال ۲۰۲۷ به ۱۵۷.۵۵ میلیارد پوند برسد. اگر دوست دارید روش تهیه قهوه را یاد بگیرید پیشنهاد می‌شود مقاله قهوه چگونه تولید می‌شود را بخوانید.

مقایسه سبک‌های دم‌کردن قهوه

مقایسه سبک‌های دم‌کردن قهوه

همه قهوه‌ها به یک شکل دم نمی‌شوند. سبک‌های مختلف دم‌کردن می‌تواند باعث تغییر در طعم و قدرت نوشیدنی شود. در ادامه چند سبک محبوب و رایج دم‌کردن قهوه برای شما قرار داده می‌شود. با روش‌های گفته شده می‌توانید در قهوه خود تنوع ایجاد کرده و به روش‌های مختلف آن را دم کنید.

دریپ دم (Drip Brew)

قهوه آسیاب شده به سبد دستگاه اضافه شده و در دستگاه قهوه‌ساز اتوماتیک برای این سبک دم‌آوری قرار می‌گیرد.

پور اور (Pour Over)

این سبک دم‌کردن با ریختن آب جوش به‌آرامی در تفاله‌های قهوه درحالی‌که در یک سبد فیلتر قرار می‌گیرند، به دست می‌آید. سپس قهوه در یک فنجان چکه می‌کند و در نتیجه یک دم‌کردن قوی ایجاد می‌کند.

کلد دم (Cold Brew)

برای دم‌کردن سرد، قهوه درشت آسیاب شده را در آب با دمای اتاق قرار داده و اجازه می‌دهند برای مدت طولانی دم بکشد. این نوع دم‌کردن باعث می‌شود نوشیدنی تلخی کمتر و کافئین بیشتری داشته باشد. زمان دم‌کشیدن قهوه در این روش بیشتر از سایر روش‌هاست.

اسپرسو (Espresso)

دم‌کردن قهوه به روش اسپرسو به دستگاه اسپرسو یا کاپوچینو نیاز دارد. این دستگاه‌ها آب گرم تحت‌فشار را از فیلتری که حاوی دانه‌های قهوه آسیاب شده تیره است، عبور می‌دهند. آبی که از دانه‌های قهوه با فشار عبور می‌کند باعث می‌شود یک شات قهوه با غلظت بالا تولید شود. این روشی است که بیشتر برای پایه نوشیدنی‌های قهوه استفاده می‌شود. در واقع اگر می‌خواهید قهوه را دم‌کرده و سپس در انواع نوشیدنی استفاده کنید، بهتر است از این روش دم‌کردن قهوه استفاده کنید. مقاله انواع قهوه اسپرسو می‌تواند اطلاعات مفید بیشتری در این خصوص به شما بدهد.

ریسترتو (Ristretto)

این روش دقیقاً مانند دم‌کردن قهوه به روش اسپرسو است. فرایند آن دقیقاً همان است اما باید نصف حالت قبل آب مصرف شود. چرخه کوتاه‌تر دم‌ کردن، یک شات غلیظ‌تر و تیره‌تر از اسپرسو ایجاد می‌کند.

نوشیدنی‌های مختلف با قهوه

نوشیدنی‌های مختلف با قهوه

در ادامه انواع نوشیدنی با قهوه را به شما آموزش خواهیم داد؛ از قهوه ساده گرفته تا نوشیدنی‌های کمی پیچیده‌تر. پس با ما همراه باشید.

۱- اسپرسو ساده

این نوشیدنی در واقع همان اسپرسو است که با دستگاه اسپرسوساز تهیه می‌شود. برای تهیه این نوشیدنی شما به یک اونس قهوه نیاز دارید و باید آن را دم کنید.

۲- دبل اسپرسو

این نوشیدنی همان اسپرسو است؛ اما برای تهیه آن نیاز به دو اونس قهوه دارید. این نوشیدنی نسبت به اسپرسو ساده غلیظ‌تر بوده و طعم و عطر قوی‌تری هم دارد.

۳- قهوه چشم قرمز (Red Eye)

این قهوه معمولاً برای وعده صبح پیشنهاد می‌شود؛ زیرا بسیار قوی بوده و کافئین زیادی دارد. برای تهیه این قهوه نیاز به یک فنجان قهوه داغ و یک شات اسپرسو دارید. با ترکیب این دو، قهوه چشم قرمز به دست می‌آید. اگرچه این نوشیدنی کافئین بالایی دارد؛ اما نسخه‌های قوی‌تری از نوشیدنی با قهوه وجود دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی خواهیم کرد. اگر دوست دارید بیشتر با این نوشیدنی آشنا شوید می‌توانید مقاله قهوه چشم‌ قرمز چیست را بخوانید.

۴- قهوه چشم‌سیاه (black eye)

این نوشیدنی دقیقاً مانند قهوه چشم قرمز تهیه می‌شود با این تفاوت که به‌جای یک شات اسپرسو از دو شات اسپرسو استفاده می‌شود و به طبع دارای کافئین بیشتری است. مقاله قهوه چشم سیاه چیست در بلاگ عالیس اطلاعات خوبی در مورد این نوشیدنی به شما خواهد داد.

۵-کاپوچینو (Cappuccino)

این یکی از انواع نوشیدنی با قهوه‌ بوده که محبوب بسیاری از مردم است. از آن با “نوشیدنی صبحگاهی ایده‌آل” یاد می‌کنند. برای تهیه این نوشیدنی به شیر نیاز دارید. باید شیر را با هم‌زدن زیاد فوم دار کنید. برای این کار می‌توانید از فوم‌ ساز استفاده کنید. حالا یک‌سوم فنجان را با اسپرسو، یک‌سوم دیگر را با شیر و یک‌سوم بعدی را با فوم شیر پر کنید تا کاپوچینو تهیه شود.

۶- لاته (Latte)

لاته (Latte)

لاته ریشه خود را از سرزمین ایتالیا گرفته است. کلمه لاته در ایتالیا به معنای “قهوه شیر” است. این نوع قهوه نسخه بسیار خامه‌ای بوده و گفته می‌شود برای گردشگران آمریکایی در ایتالیا که فکر می‌کردند کاپوچینو برای کام آنها خیلی قوی است، سرو می‌شده است. در مورد این نوشیدنی بهتر است مقاله قهوه لاته چیست را بخوانید تا بیشتر با تاریخچه و ماهیت آن آشنا شوید. برای تهیه این نوشیدنی هم به اسپرسو، شیر و فوم شیر نیاز است؛ اما در این دستور مقدار شیر کمی بیشتر از کاپوچینو است. به همین دلیل تلخی قهوه کمتر شده و بافت خامه‌ای‌تری هم خواهد داشت. عطر و طعم متعادل این نوشیدنی باعث محبوبیت آن شده است. همچنین در بسیاری از کافه‌ها با تکنیک‌های خاصی روی این نوشیدنی اشکال زیبایی را خلق می‌کنند که به آن‌ها لته آرت گفته می‌شود.

۷- موکا (Mocha)

دانه قهوه موکا به دلیل داشتن رنگ سبز و زرد در مقایسه با سایر دانه‌های قهوه‌ای‌رنگ معروف است. این یک نوشیدنی گرم با طعم شکلاتی است که با لایه‌هایی از اسپرسو، شیر و شکلات درست می‌شود. طعم این قهوه نسبت به اسپرسو بهتر بوده و مزه شکلات باعث تعادل تلخی آن می‌شود. برای تهیه هرچه بهتر این نوشیدنی مقاله قهوه موکا چیست را بخوانید.

۸- آمریکانو (Americano)

این یک نوشیدنی با قهوه است که بسیار قوی بوده و ایتالیایی است. تاریخچه آن به جنگ جهانی دوم باز می‌گردد که سربازان آمریکایی در ایتالیا مستقر بودند. آن‌ها چیزی شبیه قهوه سیاهی که قبلاً می‌نوشیدند، می‌خواستند. این اقتباس به حدی مورد استقبال قرار گرفت که نام آن را “Americano” گذاشتند. این نوع قهوه حاوی یک شات اسپرسو است که در آب داغ رقیق شده است. اگر دوست دارید در مورد این نوشیدنی بیشتر بدانید، مقاله قهوه آمریکانو چیست را بخوانید.

۹- سیاه بلند (Long Black)

این قهوه دقیقاً مانند آمریکانو از ترکیب یک شات اسپرسو و آب داغ تهیه می‌شود؛ اما به‌جای اینکه اسپرسو را در آب داغ بریزند، آب را روی اسپرسو می‌ریزند. شاید به نظر عجیب بیاید؛ اما همین کار باعث ایجاد تفاوت در مزه و عطر نوشیدنی می‌شود و حتی شدت کافئین آن را هم تغییر می‌دهد!

۱۰- فلت وایت (Flat White)

این نوشیدنی دقیقاً مانند لاته تهیه می‌شود؛ ‌ اما تفاوت آن با لاته این است که روی آن فوم شیر نمی‌ریزند. در واقع به یک شات اسپرسو کمی شیر هم‌ زده اضافه می‌کنند و به‌این‌ترتیب فلت وایت تهیه می‌شود. در این نوشیدنی نسبت اسپرسو به شیر باید بیشتر باشد.

۱۱- ماکیاتو

ماکیاتو در اصل یک نوشیدنی با اسپرسو است که در ایتالیایی به معنای لکه‌دار است. این نوع قهوه مشابه کاپوچینو است. بااین‌حال، تفاوت آن با کاپوچینو در مقدار کمی کف شیر در بالای آن است که شدت آن را ملایم می‌کند.

۱۲- گالائو (Galao)

گالائو (Galao)

این نوشیدنی با قهوه که از پرتغال آمده، ارتباط نزدیکی با کاپوچینو و لاته دارد. این نوشیدنی نسخه پرتغالی لاته است. تنها تفاوت آن این است که دوبرابر شیر کف کرده استفاده می‌شود. به طور سنتی، برای ساخت گالائو، از ترکیب دو قهوه روبوستا و عربیکا استفاده می‌شود. علاوه بر این، شما می‌توانید شکر و عسل را باتوجه‌به میل خود به این نوشیدنی اضافه کنید. با این کار نوشیدنی شما غلیظ‌تر و مزه آن متعادل‌تر خواهد شد. در مورد ترکیب دو قهوه عربیکا و روبوستا برای تهیه این نوشیدنی پیشنهاد می‌شود، مقاله بهترین ترکیب قهوه عربیکا و روبوستا را بخوانید.

۱۳- کان پانا (Con Panna)

کان‌پانا یکی از انواع نوشیدنی‌ها با قهوه ‌است که منشأ ایتالیایی داشته و از کلمه خامه در زبان ایتالیایی گرفته‌ شده است. برای تهیه این نوشیدنی کافی است خامه را فرم داده و آن را روی یک شات اسپرسو بریزید. این نوشیدنی برای افرادی که طعم شیرین را در کنار مزه تلخ قهوه دوست‌ دارند عالی است. همچنین برای سرو در کنار انواع کیک برای عصرانه عالی است.

۱۴- آفوگاتو (Affogato)

این نوشیدنی که یکی از انواع نوشیدنی‌ها با قهوه‌ است را بسیاری از افراد به‌عنوان دسر هم می‌شناسند. آفوگاتو ترکیبی بی‌نظیر از یک پیمانه بستنی وانیلی و اسپرسو داغ است. می‌توانید آفوگاتو را با هر اسپرسویی که روی آن را شکلات یا کارامل ریخته‌اید، تهیه کنید.

۱۵- نوشیدنی قهوه ضدگلوله (Bulletproof)!

اسم این نوشیدنی که منشأ آمریکایی دارد، ممکن است عجیب به نظر برسد؛ ‌اما یک نوشیدنی بسیار خوشمزه، کرمی و کش‌دار است. این نوشیدنی از مخلوط‌کردن یک فنجان قهوه دم‌کرده با ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری روغن و یک قاشق غذاخوری کره بدون نمک به دست می‌آید تا کرم رنگ شود. این نوشیدنی چربی و کالری بالایی داشته و می‌تواند جایگزین وعده‌غذایی کم کربوهیدرات برای صبحانه باشد.

کلام آخر

قهوه از نوشیدنی‌های محبوب جهان است، به‌طوری‌که امروزه بسیاری از افراد اعتقاد دارند نمی‌توانند بدون آن روز خود را شروع کنند. نوشیدنی‌های مختلفی را با قهوه تهیه می‌کنند. در این مقاله دیدیم با کمی تفاوت در مقدار آب، اسپرسو، خامه و سایر مواد تشکیل‌دهنده، طعم، میزان کافئین و شدت قهوه را می‌توان به طور کامل تغییر داد. در این مقاله ۱۵ نوشیدنی با قهوه را به شما آموزش دادیم که امیدواریم از خواندن آن لذت برده باشید.

سؤالات متداول

اساس تمام نوشیدنی‌ها با قهوه چیست؟

نوشیدنی‌های مختلفی در سراسر جهان با قهوه تهیه می‌شود؛ اما تقریباً می‌توان گفت اساس همه آن‌ها اسپرسو است. شیر را هم می‌توان ماده‌ای اساسی در تهیه نوشیدنی‌ با قهوه دانست.

آیا می‌توان به نوشیدنی‌هایی که با قهوه تهیه می‌شوند شکر اضافه کرد؟

بله. این کار به ذائقه شما بستگی دارد؛ اما در حالت کلی بهتر است این کار را نکنید زیرا طعم نوشیدنی را تغییر خواهید داد. بهتر است طعم اصیل نوشیدنی را تجربه کنید.

برای کم‌کردن مزه تلخ قهوه چه شیرین‌کننده‌هایی پیشنهاد می‌شود؟

شیرین‌کننده‌هایی مانند شیر، عسل و شکر انواع مختلفی هستند که مردم برای شیرین‌تر شدن قهوه خود، به آن اضافه می‌کنند.

چند نوع دانه قهوه اصلی وجود دارد؟

۴ نوع قهوه اصلی عبارتند از عربیکا، روبوستا، اکسلسا و لیبریکا. هر ۴ نوع آن دارای مشخصات طعمی کاملاً متفاوتی هستند.

نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

alis