قهوه لاته چیست؟

بسیار بعید است که تحت هر شرایطی تا به حال اسم قهوه لاته را نشنیده باشید! اما آیا می‌دانید که محتویات قهوه لاته چیست؟ اگر که نمی‌دانید و قهوه لاته را تا به حال تجربه نکرده‌اید، احتمال دارد که بعد از مطالعه همین مطلب وسوسه شوید سراغ خریدن یا طرز تهیه قهوه لاته بروید! این یکی از عشق‌های از راه دور است که در یک نظر اتفاق می‌افتند!

بسیاری از نظرسنجی‌ها به طور قاطع، قهوه لاته را محبوب‌ترین نوشیدنی با پایه قهوه در دنیا معرفی می‌کنند. بسیاری هم گرچه لاته را به عنوان محبوب‌ترین نوشیدنی قهوه دنیا نمی‌دانند، اما این نکته را رد نمی‌کنند که لاته بسیار محبوب است و جزو 5 نوشیدنی برتر قهوه! درواقع بعید است که این نوشیدنی قهوه را درست کنید و برای هرکسی که سرو کنید، به ذائقه‌اش نسازد یا از آن بدش بیاید. خصوصا اگر قهوه‌خور باشد! زیرا شما با نوشیدن کافه لاته نه تنها کافئین مورد نظر بدن و عطر قهوه را حس خواهید کرد، بلکه از طعم خامه‌ای شیر و فوم شیر که با قهوه ترکیب شده لذت فراوانی خواهید برد.

بنابراین اگر به دنیای قهوه علاقه‌مند هستید، با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید. قرار است مروری کامل بر قهوه لاته داشته باشیم. ازجمله اینکه قهوه لاته چیست؟ طرز تهیه قهوه لاته چگونه است؟ انواع قهوه لاته چیست؟ و تفاوت لاته با کاپوچینو چیست؟

کافه لاته یعنی چه؟

کافه لاته یعنی چه؟

حالا بیایید کمی از نظر لغوی ببینیم که کافه لاته به چه معناست؟ البته این نوشیدنی با نام‌های مختلفی، اعم از قهوه لاته، قهوه لته، کافه لته و… نیز شناخته می‌شود. خصوصا در کشور ما ایران که انواع و اقسام تلفظ‌ها از اسامی خارجی معمول است!

اما تلفظ اصلی قهوه لاته چیست؟ درواقع اگر دنبال این هستید که این قهوه جذاب را درست صدا بزنید، باید به آن بگویید کافه لاته! برای مثال اگر به رسم کافه‌های ایران به کافه ایتالیایی بروید و بگویید لاته می‌خواهید، صرفا برایتان یک لیوان شیر می‌آورند! پس باید کلمه کامل کافه لاته را به زبان بیاورید؛ زیرا کافه لاته کلمه‌ای خاص در زبان ایتالیایی محسوب می‌شود.

درواقع Caffe latte کلمه‌ای ایتالیایی است که از دو کلمه جدای caffe به معنای قهوه و latte به معنای شیر تشکیل شده است. پس درواقع کافه لاته در زبان ایتالیایی به معنای شیر قهوه است. نوشیدنی جذابی که بارها رسپی‌های متفاوتی از آن را برایتان آموزش داده‌ایم. برای مثال طرز تهیه شیر قهوه با شیرجوش را می‌توانید مطالعه کنید.

اما اگر تخصصی‌تر نگاه کنیم، قهوه لاته به معنای عام شیر قهوه نیست! بلکه یک نوع شیر قهوه خاص به شمار می‌آید. شیر قهوه‌ای که دستور تهیه‌اش را در ادامه و در بخش طرز تهیه قهوه لاته برایتان آموزشش خواهیم داد. اما اجازه دهید که فعلا نگاهی به تاریخچه پیدایش قهوه لاته داشته باشیم.

تاریخچه قهوه لاته

قهوه لاته یا همان کافه لاته خودمان با وجود اینکه اسمی ایتالیایی دارد و برچسب ایتالیایی را یدک می‌کشد، مانند بسیاری از غذاها و نوشیدنی‌ها، منبع دقیقی در تاریخچه خود ندارد. نقل است که اکثر کشورها و تمدن‌های اروپایی در فرهنگ نوشیدنی خود، از قرن‌ها پیش قهوه و شیر را مخلوط کرده و شیر قهوه می‌نوشیدند. در تاریخ نوشیدنی کشورهایی همچون ایتالیا، اسپانیا، اتریش، فرانسه، آلمان و… به این موضوع اشاره شده است. اما اینکه تاریخچه دقیق قهوه لاته چیست؟ هیچ­گاه معلوم نشده است.

با این حال، قهوه لاته مدرن که ترکیبی از فوم شیر و قهوه اسپرسو محسوب می‌شود، یک نوشیدنی آمریکایی به حساب می‌آید. این نوشیدنی گرم اولین بار در سال‌های میانی دهه 1980 میلادی در سیاتل عرضه شد. تنها چند سال نیاز بود تا در دهه 1990، تقریبا کل ایالات متحده آمریکا جذب کافه لاته شدند. داستان بعد از آن هم که دیگر برایتان قابل حدس است. آمریکایی‌ها با هوش اقتصادی و تجاری خود، دستگاه‌های بخار شیر و اسپرسو را به کل جهان عرضه کردند تا همه بتوانند کافه لاته تهیه کرده و نوش جان کنند!

راستی اگر به آشنایی با سایر نوشیدنی‌های آمریکایی علاقه‌مند هستید، مطلب نوشیدنی‌های معروف آمریکا را از دست ندهید که بسیار خواندنی است! اما حالا بهتر است که دیگر کم کم سراغ طرز تهیه قهوه لاته برویم. با ما همراه باشید.

طرز تهیه قهوه لاته با اسپرسوساز

طرز تهیه قهوه لاته، اگر که یک اسپرسوساز داشته باشید، کار ساده‌ای به نظر می‌رسد. مواد اولیه لازم عبارت است از: دو لیوان شیر و یک­سوم پیمانه قهوه آسیاب شده اسپرسو.

مراحل طرز تهیه قهوه لاته با اسپرسوساز به این شکل خواهد بود:

 • ابتدا به مقدار کافی در پرتافیلتر اسپرسوساز، پودر قهوه بریزید.
 • سطح قهوه را به خوبی صاف کرده و رویش را بکوبید تا باعث شود که قهوه خوب به عمل بیاید. فیلتر را به دستگاه ببندید و منتظر چراغ آماده به کار اسپرسو شوید.
 • بعد از روشن شدن چراغ، فنجان خود را زیر دستگاه اسپرسو قرار دهید تا اسپرسو به آرامی درون فنجان شما بریزد.
 • شیر را درون پیچر بریزید و دستگاه را روی حالت بخار قرار دهید. دکمه بخار را بعد از آمادگی دستگاه بزنید تا حجم شیرتان را دو برابر کند. دقت داشته باشید که بخار بیش از حد باعث بدمزه شدن نهایی لاته شما خواهد شد. پس جانب اعتدال را رعایت کنید.
 • بعد از اتمام بخاردهی، شیر حجم گرفته و قهوه را با هم ترکیب کنید. طرز تهیه قهوه لاته با دستگاه اسپرسو به همین راحتی خواهد بود.
 • ضمنا اگر به نوشیدنی‌های سرد با پایه اسپرسو علاقه دارید، می‌توانید آیس لاته بنوشید. پس نگاهی هم به مطلب طرز تهیه آیس لته بیندازید.

طرز تهیه قهوه لاته بدون دستگاه اسپرسو

تصور نکنید که اگر اسپرسوساز ندارید، باید از نعمت نوشیدن قهوه لاته در خانه محروم شوید! در این بخش قرار است که طرز تهیه قهوه لاته بدون دستگاه اسپرسو را به شما آموزش دهیم. کافی است که صرفا یا موکاپات و یا فرنچ پرس داشته باشید. در این‌صورت مراحل زیر را با همان مواد اولیه سابق طی کنید. دقت داشته باشید که نسبت شیر به قهوه در هرگونه دستور کافه لاته، ۳ به ۱ خواهد بود!

 • قبل از هرکاری با استفاده از فرنچ پرس خود، یک قهوه غلیظ با یک سوم پیمانه قهوه تهیه کنید. یک مطلب مناسب برای راهنمایی شما هم مطلب چگونه در خانه قهوه اسپرسو درست کنیم؟ خواهد بود.
 • حالا بایستی کف شیر یا همان شیر فوم دار را تهیه کنیم. برای این کار، شیر را درون شیرجوش بریزید و روی حرارت گاز قرار دهید تا به دمای 60 درجه سانتی گراد برسد. اگر که دماسنج ندارید، وقتی اولین حباب‌ها را مشاهده کردید، یعنی شیر به دمای 60 درجه رسیده است. ضمنا بهتر است که از شیر پرچرب استفاده کنید.
 • حالا باید شیر داغ را کف دار کنیم. برای این منظور، شیر را درون یک ظرف دردار ریخته و تا نصف ظرف را از شیر پر کنید. سپس در ظرف را خیلی محکم ببندید و آن‌قدر از چپ و راست به شدت تکانش دهید تا شیر به حجم دوبرابری برسد.
 • در ظرف را بردارید و ظرف را داخل مایکروویو قرار دهید. 30 ثانیه به آن حرارت بدهید. این کار باعث می‌شود که حجم کف بالای شیر ثابت بماند.
 • قهوه‌ای که دم کرده بودید را داخل فنجانی که دوست دارید بریزید.
 • حالا شیر را داخل فنجان بریزید و با یک قاشق مانع شوید که فوم درون قهوه بریزد.
 • وقتی تمام شیر ریخته شد، با همان قاشق، فوم را بالای قهوه قرار دهید.
 • تبریک؛ به همین سادگی بدون اسپرسوساز، قهوه لاته درست کردید!

لاته آرت چیست؟

لاته آرت چیست؟

شاید در کل قسمت‌های بالا که راجع به طرز تهیه قهوه لاته صحبت می‌کردیم، انتظار داشتید در آخر چیزی راجع به تزئین قهوه لاته بگوییم. اما واقعا تزئین جالب قهوه لاته چیست؟ چیزی که در تمام کافی شاپ‌ها در بالای کافه لاته می‌بینید، لاته آرت latte art نامیده می‌شود.

قاعده کلی‌ای راجع به اینکه چگونه لاته آرت درست کنیم وجود ندارد. اما باید بدانید که این طرح و نقش‌های جذاب، حاصل ریخته شدن آرام آرام شیر در لای قهوه اسپرسو هستند. باید بارها تمرین کنید تا بتوانید طرح و نقشی معین و معنادار از ریختن شیر در قهوه ایجاد کنید. اما تکنیک‌های زیر نیز کمک‌کننده خواهند بود:

 • باید بلافاصله بعد از کفی کردن شیر به اجرای لاته آرت بپردازید.
 • بهتر است که از ماگ یا فنجانی با دهانه گشاد برای لاته آرت استفاده کنید.
 • دهانه پارچ را هنگام ریختن در فاصله 6 تا 10 سانتی متر از فنجان قرار دهید.
 • ابتدای ریختن، یک سوم شیر را بریزید و جریان را عقب و جلو کنید تا رنگ روشنی بر روی قهوه لاته ایجاد شود.
 • فنجان را به سمت خودتان بگیرید و پارچ را با سرعتی ثابت حرکت دهید تا طرح و نقش دلخواه شما ایجاد شود.
 • ساده‌ترین طرح و نقش برای شروع یادگیری، گل یا قلب خواهد بود. اما به مرور می‌توانید با دیدن کلیپ‌های اینترنتی سراغ ایجاد طرح‌های سخت‌تر هم بروید. یا اینکه خودتان طرح ابتکاری جدیدی خلق کنید.

انواع قهوه لاته

لاته با وجود اینکه خودش حاصل ترکیب قهوه پایه با افزودنی دیگر است، اما امروزه روز خودش هم به یک نوشیدنی پایه تبدیل شده است. این به دلیل قابلیت ترکیب‌پذیری دو عنصر اصلی لاته، یعنی شیر و قهوه اسپرسو است. امروزه انواع قهوه در کافی شاپ‌ها سرو می‌شوند که چندی از مشهورترین آن‌ها عبارت است از:

 • چای لاته: برای تهیه این نوشیدنی، چای کیسه‌ای و چندین نوع ادویه که بیشتر در گرام ماسالا یافت می‌شوند با قهوه لاته ترکیب خواهند شد.
 • لاته وانیلی: در لاته وانیلی از وانیل به عنوان طعم‌دهنده اضافه و همچنین شکر استفاده می‌شود. البته شما می‌توانید از انواع سیروپ‌ها یا مواد معطر برای اضافه شدن به قهوه لاته خود استفاده کنید.
 • لاته کاراملی: یکی دیگر از لاته‌های طعم‌دار شده مشهور دنیا، لاته کاراملی است. همان‌طور که از اسمش هم مشخص است، ترکیب قهوه لاته و کارامل است.

تفاوت لاته و کاپوچینو

بسیاری از مردم، حتی بعد از سال‌ها رفتن به کافه و نوشیدن انواع لاته و کاپوچینو، باز هم سر در نمی‌آورند که بالاخره تفاوت قهوه لاته و کاپوچینو در چیست؟ بسیاری از آن‌ها نیز حق دارند. چون واقعا لاته و کاپوچینو شبیه هم هستند. باید گفت که کاپوچینو از لاته، نوشیدنی قدیمی‌تری به حساب می‌آید. قبل از ابداع لاته، این کاپوچینو بود که کل بازار نوشیدنی قهوه با شیر را در قبضه خود داشت.

اما با آمدن لاته، برخی لاته را انتخاب کردند و برخی سر کاپوچینو باقی ماندند. کاپوچینو و لاته درواقع خواهر و برادر دنیای قهوه هستند که تفاوت‌های جزئی زیر را دارند:

 • روی کاپوچینو با دارچین یا پودر کاکائو تزئین می‌شود، درحالی که روی قهوه لاته همیشه لاته آرت وجود دارد.
 • کاپوچینو نوشیدنی کم‌حجم‌تری محسوب می‌شود. این نوشیدنی 220 سی سی حجم دارد. در حالی که لاته 300 سی سی حجم دارد.
 • کاپوچینو فوم دارتر از قهوه لاته است. زیرا در هردو این نوشیدنی‌ها از ترکیب شیر، فوم شیر و قهوه استفاده می‌شود. اما در کاپوچینو، نسبت هر یک از ۳ جزء، یک سوم است. درحالی که در لاته، نسبت شیر از دو جزء دیگر، یعنی اسپرسو و فوم، بیشتر است.
 • در پایان اگر باز هم سوالی دارید، کافی است که سراغ مطلب پیشین ما تحت عنوان تفاوت اسپرسو، کاپوچینو و لاته بروید.

کلام آخر

امیدواریم که از مطالعه مطلب حاضر لذت برده باشید و بهتر از قبل بدانید که قهوه لاته چیست؟ این نوشیدنی جذاب را می‌توانید در یک کافه سفارش داده یا در خانه تهیه کنید. اما حتما در کنار آن از یک برش کیک یا ترکیب شکلات و کوکی استفاده کنید. طعم بی‌نظیر قهوه و کیک، می‌تواند خستگی یک روز سخت کاری را از تن شما بیرون کند. پس پیشاپیش نوش جان و گوارای وجودتان!

سوالات متداول

آیا با پودر قهوه فوری می‌شود قهوه لاته درست کرد؟

بله. به روش دوم پیش بروید. اما توجه داشته باشید که پودر قهوه فوری را در مقدار کمی آب جوش حل کنید تا قهوه غلیظی تحویل بگیرید.

غیر از کاپوچینو، نوشیدنی شبیه به قهوه لاته چیست؟

موکاچینو یکی دیگر از نوشیدنی‌هایی است که شباهت زیادی به قهوه لاته دارد. این نوشیدنی تقریبا معادل قهوه لاته به علاوه سس شکلات خواهد بود.

برای تهیه قهوه لاته از شیر کم‌چرب استفاده کنیم یا شیر پرچرب؟

این مساله سلیقه‌ای است. بنا به ذائقه خود از هر دو نوع شیر می‌توانید استفاده نمایید.

نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

alis