طرز تهیه شیره خرمالو

در فرهنگ غذایی ما ایرانی‌ها، انواع شیره‌ها جایگاه خاصی دارند. شیره خرما و شیره انگور از جمله مقوی‌ترین خوراکی‌ها در فرهنگ غذایی ایران به شمار می‌روند و صدالبته که کاربری‌های بسیار زیادی نیز دارند. هرچند که شیره خرما و انگور معروف‌ترین شیره‌های ایرانی هستند، ولی آیا تابه‌حال چیزی درباره شیره خرمالو هم شنیده‌اید؟

در این مقاله از مجله عالیس، می‌خواهیم طرز تهیه شیره خرمالو را در کنار یکدیگر یاد بگیریم. درست‌کردن این شیره شباهت بسیاری به طرز تهیه دیگر شیره‌ها دارد و به همان اندازه نیز آسان است؛ در این میان تنها چیزی که اهمیت دارد، میزان صبر و حوصله شماست، زیرا پخت شیره خرمالو اندکی طولانی و وقت‌گیر است.

مواد لازم در طرز تهیه شیره خرمالو

مواد لازم در طرز تهیه شیره خرمالو

تهیه این خوراکی برای شما بسیار ارزان و اقتصادی تمام خواهد شد؛ در طرز تهیه شیره خرمالو شما تنها به مقدار مشخصی از خرمالو و آب نیاز دارید. با فرارسیدن فصل پاییز، می‌توانید بهترین خرمالوی فصل را تهیه کرده و سپس به کمک آن شیره یا دوشاب خرمالو تهیه کنید. اگر دوست دارید روش درست‌کردن انواع شیره را یاد بگیرید، توصیه می‌کنیم که نگاهی به مجله عالیس بیندازید و طرز تهیه شیر توت را از آنجا مطالعه کنید.

چنان که گفتیم، در طرز تهیه شیره خرمالو باید مواد اولیه زیر را حاضر کنید:

خرمالو تازه و رسیده 5 کیلوگرم (یا بیشتر)
آب به میزان کافی

این مقدار از مواد اولیه در طرز تهیه شیره خرمالو که مشاهده کردید، در نهایت حدود 1 شیشه مربا شیره به شما خواهد داد. اگر دوست دارید که مقدار شیره بیشتری درست کنید، به‌ طبع باید میزان مواد اولیه را نیز افزایش دهید. اگر می‌خواهید برای بار اول دوشاب خرمالو درست کنید، توصیه ما این است که از حدود 3 کیلوگرم خرمالو استفاده کنید.

روش تهیه شیره خرمالو

همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم، طرز تهیه شیره خرمالو ساده است، اما به مقدار زیادی صبر و حوصله نیاز دارد؛ زیرا زمان زیادی طول می‌کشد که این شیره به غلظت مناسب و دلخواه ما برسد. شما برای آماده‌سازی مواد اولیه این شیره حدود 10 تا 20 دقیقه و برای پخت آن به چیزی حدود 10 ساعت زمان نیاز خواهید داشت؛ هراندازه که مقدار خرمالوهای شما بیشتر باشد، پخت شیره نیز طولانی‌تر خواهد شد.

در کنار شیره یا همان دوشاب خرمالو، ما به شما توصیه می‌کنیم که طرز تهیه شیره انگور را نیز از مجله عالیس مطالعه کنید؛ این شیره خواص بسیار و کاربردهای فراوانی دارد.

در طرز تهیه شیره خرمالو باید مطابق با مراحل زیر عمل کنید:

قبل از هر چیز، خرمالوها را به‌خوبی بشویید و سپس ساقه و کلاهک سبزرنگ آن‌ها را از سرشان جدا کنید. سپس بگذارید خرمالوها خشک شوند؛ البته به یاد داشته باشید که این کار الزامی نیست. حال قابلمه‌ای مناسب برای پخت خرمالو انتخاب کنید. اندازه قابلمه به حجم خرمالوهای شما بستگی دارد؛ بعد از پر کردن قابلمه، حدود  از آن باید خالی بماند.

حال مقداری آب داخل قابلمه خرمالوها بریزید. حواستان باشد که مقدار این آب زیاد نباشد، اصلاً هرچقدر که کمتر هم باشد، بهتر خواهد بود. قابلمه را روی حرارت متوسط قرار دهید و اجازه دهید که آب جوش بیاید. بعدازاین جوش آمد، اجازه دهید تا حدود 30 دقیقه بجوشد. وقتی خرمالوها به‌خوبی نرم شدند، آن‌ها را از روی حرارت بردارید.

اجازه دهید محتویات قابلمه تا حدی از حرارت بیفتد، سپس به کمک گوشت‌کوب یا هر چیز دیگری که برایتان راحت‌تر است، خرمالوها را لِه کنید. اکنون یک پارچه صافی روی قابلمه‌ای دیگر قرار دهید، خرمالوها را آرام‌آرام روی پارچه صافی بریزید. با یک کفگیر چوبی خرمالوها را روی پارچه صافی فشار دهید که از آن رد شده و داخل قابلمه بریزند.

بعد از اینکه تمام خرمالو‌ها را از صافی رد کردید، ۴ طرف پارچه صافی را گرفته و آن را جمع کنید، سپس آن را طوری ببندید که پوره خرمالوی داخل آن بیرون نریزد. حال پارچه صافی را تا جایی که قدرت دارید فشار دهید تا عصاره خرمالو به طور کامل تخلیه شود. در نهایت هم اجاره دهید که پارچه حدود یکی دو ساعت روی قابلمه به‌صورت آویزان باقی بماند.

اکنون که عصاره خرمالو به طور کامل از آن خارج شده است، وقت آن رسیده که آن را بجوشانید. قابلمه را روی حرارت متوسط قرار دهید و اجازه دهید که تا زمان جوش‌آمدن روی همین حرارت باقی بماند. با مشاهده اولین حباب‌های جوشیدن، شعله را روی کمترین میزان تنظیم کنید.

حواستان هم باشد که در مدت پخت، اصلاً میزان حرارت را تغییر ندهید. در زمان پخت، در قابلمه باید در تمام مدت باز باشد. برای اینکه شیره خرمالو شما ته نگیرد، هر چند دقیقه یک‌بار آن را هم بزنید. تا زمانی که به غلظت مناسب برسید، زیر قابلمه باید روشن باشد؛ این کار ممکن است چندین ساعت طول بکشد. به یاد داشته باشید که غلظت شیره خرمالو بعد از سردشدن بیشتر خواهد شد، پس اجازه ندهید که بیش از حد روی حرارت غلیظ شود.

پس از اینکه پخت تمام شد، اجازه دهید که دمای شیره خرمالو تا حدی کاهش پیدا کند. بعد از آن می‌توانید شیره را داخل شیشه یا ظرف موردنظر خود بریزید. به یاد داشته باشید که شیشه‌ها باید کاملاً تمیز و خشک باشند. اکنون طرز تهیه شیره خرمالو به پایان رسیده است و این خوراکی آماده سرو است؛ نوش جان!

نکات مهم در طرز تهیه شیره خرمالو

اکنون به طور کامل طرز تهیه دوشاب خرمالو را در کنار یکدیگر یاد گرفته‌ایم. آشپزی ایرانی هزاران فوت‌وفن دارد و هر دستور تهیه، هزاران راهکار برای بهترشدن. اگر دوست دارید که شیره خرمالو باکیفیت‌تر و خوشمزه‌تری داشته باشید، بد نیست نکاتی را که در ادامه ذکر می‌کنیم به یاد بسپارید. از این شیره و شیره‌های دیگر می‌توانید در طرز تهیه معجون مخصوص استفاده کنید؛ طرز تهیه معجون با شیره انگور را می‌توانید در مجله عالیس بخوانید.

  • توجه کنید که خرمالوهای شما حتماً باید رسیده و پخته باشند؛ استفاده از خرمالوی کال، می‌تواند باعث گس ‌شدن مزه شیره و حتی کپک‌زدن آن شود.
  • توصیه می‌شود که پوست خرمالو را از آن جدا کرده و سپس شیره تهیه کنید، با این کار مزه و رنگ شیره شما بهتر خواهد شد.
  • شما می‌توانید از خرمالو جنگلی شمالی نیز برای تهیه این شیره استفاده کنید. این خرمالو نیازی به پوست کندن ندارد.
  • بهتر است که جنس صافی شما از نخ یا متقال باشد تا عصاره خرمالو به بهترین شکل از آن عبور کند.
  • به یاد داشته باشید که پوره خرمالو اصلاً نباید وارد شیره و عصاره آن شود، زیرا ممکن است باعث ایجاد کپک در شیره شود.
  • نیازی نیست که به شیره خرمالو شکر اضافه کنید، بعد از اینکه پخت تمام شود، خواهید دید که این شیره چقدر شیرین است.

کلام آخر

در این مقاله از مجله عالیس طرز تهیه شیره خرمالو را در کنار هم یاد گرفتیم. شیره خرمالو خواص بسیاری دارد و می‌توان از آن در انواع دسرهای ایرانی استفاده کرد. این شیره را می‌توان در عرض یک روز حاضر کرد و سپس آن را در وعده‌های مختلف نوش جان کرد. امیدواریم که این مطلب به‌اندازه کافی شما را برای تهیه این شیره وسوسه کرده باشد!

سؤالات متداول

کاربرد شیره خرمالو چیست؟

از شیره خرمالو می‌توان به‌جای انواع شیرین‌کننده‌ها استفاده کرد. در طرزتهیه انواع کیک و حلوا نیز می‌توان آن را به کار برد.

بهترین روش نگهداری از شیره خرمالو چیست؟

شیره خرمالو را باید در ظرف‌های شیشه‌ای و دربسته نگهداری کرد. همچنین محل نگهداری آن نیز باید خنک و خشک باشد.

خواص شیره خرمالو چیست؟

مصرف روزانه این شیره می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند، می‌تواند از ابتلا به بیماری‌های قلبی جلوگیری کند و همچنین رشد موها را تقویت کند.

نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

alis