آب ‌معدنی چیست؟

آب معدنی‌های طبیعی که از زمین خارج می‌شوند، از چندین لایه سنگ عبور می‌کنند و حاوی عناصر معدنی این سنگ‌ها هستند. بسته به منبع آب، بعضی از این مواد معدنی حل شده ممکن است برای سلامتی مفید یا مضر باشند. از این رو، آب معدنی براساس منابع، به لحاظ محتوا و کیفیت متفاوت است.

هنگامی که این آب معدنی‌ها در بطری عرضه می‌شوند، کیفیت، دوباره بر اساس روش بسته‌بندی و نحوه ذخیره آن تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

به منظور روشن شدن بیشتر این مسئله، با ما در ادامه این مقاله همراه باشید. در این مقاله یاد خواهید گرفت چطور بر اساس برچسب روی بطری، محصول خوب را شناسایی کنید.

آب معدنی چیست؟

تعریف آب معدنی بر اساس سازمان غذا و داروی امریکا:

آب معدنی هر گونه آب طبیعی است که حاوی حداقل ۲۵۰ واحد در میلیون، کل ماده جامد محلول (TDS) باشد. این معیار باید از طریق آزمایش آزمایشگاهی تأیید شود که در آن یک لیتر از آب، در دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد تبخیر می‌شود و باید باقی مانده‌ای از مواد معدنی و نمک در آن به جای بماند.

آب معدنی چیست؟

تا ۲۴۹ میلی گرم در لیتر به عنوان “آب چشمه” طبقه بندی می‌شود.(آب معدنی عالیس با (TDS:۲۲۰) جزو این دسته قرار دارد.)

از ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی گرم در لیتر، آب با محتوای مواد معدنی کم یا آب معدنی سبک در نظر گرفته می‌شود. بالاتر از ۵۰۰ میلی گرم در لیتر محتوای معدنی طبیعی یا بالا محسوب می‌شود. این آب معدنی باید از منبع آب زیرزمینی حفاظت شده از نظر جغرافیایی و فیزیکی باشد. این آب می‌تواند یا صاف یا درخشان باشد. هیچ مواد معدنی به این آب اضافه نمی‌شود.

در کشورهای دیگر، این استانداردها ممکن است متفاوت باشند و اصطلاح “آب معدنی” می‌تواند آب با TDS پایین‌تر باشد. بنابراین هنگام سفر به خارج، به کیفیت آب بطری، دقت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر برچسب روی محصول را بخوانید.

آیا نوشیدن آب معدنی برای سلامتی فوایدی به همراه دارد؟

نوشیدن آب معدنی برای سلامتی

نوشیدن آب معدنی فواید بسیاری خواهد داشت و مهمترین دلیل داشتن این فواید محتوای مواد معدنی در آب به دلیل خواص درمانی آن‌ها می‌باشد.

از آنجا که بدن ما می‌تواند برخلاف مواد غذایی، مواد معدنی را به راحتی از آب جذب کند، با نوشیدن آب، مواد معدنی بیشتری بدست خواهید آورد.

در این مقاله به برخی از فواید سلامتی آب معدنی خواهیم پرداخت.

خواص آب معدنی

خواص آب معدنی

1-خواص سم زدایی:

آب معدنی کمک می‌کند تا بدن هرگونه ماده‌ای که احتمالاً مضر است را سم‌زدایی کند.

بهترین زمان برای بهره گیری از این فرآیند این است که اولین چیزی که در صبح با معده خالی می‌نوشید، آب معدنی باشد. با یک لیوان شروع کنید و به تدریج به دو لیوان برسانید.

2-فاقد کالری:

در آب معدنی هیچ کالری وجود ندارد، بنابراین نیازی نیست در مورد مسائل اضافه وزن نگران باشید.

3-الکترولیت‌ها را جایگزین می‌کند:

عرق ما آب است که مقدار متفاوتی مواد معدنی حل شده مانند کلرید، سدیم، کلسیم، آهن، پتاسیم و غیره را به همراه دارد. هنگامی که عرق می‌کنیم، از حرارت بدن، آب بدن و این الکترولیت‌ها خلاص می‌شویم.

نوشیدن آب معدنی کمک می‌کند تا آنچه را که از دست داده‌اید دوباره جایگزین کنید و الکترولیت‌ها را در بدن متعادل کنید.

4-منبع کلسیم:

برای افرادی که از عدم تحمل لاکتوز رنج می‌برند، نوشیدن آب معدنی بخشی از مصرف کلسیم آنها را به همراه خواهد داشت.

برای اطلاعات بیشتر به گزارش سازمان بهداشت جهانی (که در ادامه ارائه شده است) مراجعه کنید.

5-کاهش کلسترول:

ممکن است برای شما تعجب برانگیز باشد، اما بر اساس مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۰۴ توسط مجله تغذیه، نوشیدن آب معدنی می‌تواند کلسترول بد (LDL) را کاهش و کلسترول خوب (HDL) را افزایش دهد.

این مطالعه نتیجه گیری کرد که این مزیت ممکن است به دلیل محتوای سدیم موجود در آب معدنی باشد.

6-هیدراتاسیون موثرتر:

بر اساس مطالعات انجام شده، (توسط اس. ویلیامز، ان.کروگر، ام. دیویدس، دی. کروس و ام. کرشنر در سال ۲۰۰۷)، مصرف آب معدنی (در مقایسه با آب شیر)، از اثرات آبرسانی بهتری برای پوست برخوردار است.

نوشیدن آب معدنی، به خصوص آب معدنی با TDS پایین و شفاف، انگیزه شما را برای نوشیدن بیشتر آب بیشتر خواهد کرد چرا که طعم آن بهتر از آب شیر است.

بنابراین بدن را هیدراته نگه دارید و حداقل هشت لیوان در روز آب بنوشید. حتی اگر فعالیت بدنی دارید، یا در روزهای آفتابی گرم بیرون از منزل هستید، باید بیشتر آب بنوشید.

7-از زوال شناختی مرتبط با آلزایمر جلوگیری می‌کند:

براساس گزارش روزنامه Daily Mail بریتانیا، نوشیدن یک لیتر آب معدنی غنی از سیلیکون به صورت روزانه می‌تواند زوال شناختی در آلزایمر را کاهش دهد. این کار با حذف آلومینیوم نوروتوکسین از بدن انجام می‌شود.

این روزنامه به نقل از پژوهش انجام شده در دانشگاه Keele در Staffordshire انگلستان این ادعا را بیان کرده است.

نام تجاری آبی که در این تحقیق مورد استفاده قرار گرفت «اسپریتزر» از مالزی بود که دارای سطح بالایی از سیلیکون است.

8-فواید حمام آب گرم یا SPA:

آب‌های گرم طبیعی، آب‌های معدنی گرم با غلظت بالا سولفات، کلسیم و کلرید هستند. این آب‌ها برای بهبود مشکلات پوستی و حرکتی مانند آرتروز استفاده می‌شوند.

این مواد معدنی با کاهش التهاب و تورم عضلات و مفاصل عمل می‌کنند و بدین ترتیب باعث کاهش درد می‌شوند.

با این حال، این آب به علت سطح بسیار بالای سولفات برای نوشیدن مناسب نیست.

کلمه “SPA” که با حمام آب گرم همراه است، یک عبارت لاتین “Salus Per Aquam” است که به معنی “سلامت از طریق آب” می‌باشد.

9-مواد معدنی خوب:

آب معدنی، حاوی مواد معدنی زیر است که برای سلامتی شما مفید هستند. همچنین مواد معدنی وجود دارند که ممکن است مضر باشند. در بخش بعدی به مواد معدنی مضر هم خواهیم پرداخت.

 • منیزیم: به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند، بدن و ماهیچه‌های شما را شل کرده و فشار خون را پایین می‌آورد.
 • کلرید و بی کربنات‌ها: سیستم گوارش را متعادل می‌کنند.
 • آهن: به رسیدن اکسیژن به سیستم خون کمک می‌کند.
 • سولفات: بدن را پاکسازی و سم زدایی می‌کند.
 • کلسیم: استخوان‌ها و دندان‌ها را تقویت می‌کند.

اگر چه مواد معدنی دیگری در آب معدنی وجود دارد، موارد ذکر شده در بالا معمولاً در تمام برندها وجود دارند. تفاوت میزان این مواد معدنی موجب می‌شود هر نام تجاری طعم خاص خود را داشته باشد.

10-کمک به بهبود بازسازی خون:

یکی از وظایف آب، کمک به بدن برای تجدید خون شما است و این اتفاق هر ۱۵ روز یکبار رخ می‌دهد. بنابراین، اگر مقدار زیادی آب با کیفیت بهتر بنوشید، مواد سمی موجود در بدن از بین می‌رود و خون با ویژگی‌های بهتر دوباره فراهم می‌آید.

به طور کلی، بیشتر آب معدنی‌هایی که با کیفیت بالا هستند برای این روند مفید خواهند بود.

11-تقویت عملکرد ورزشکاران:

طی مطالعه‌ای توسط محققان دانشگاه مونتانا، مشخص شد افرادی که آب معدنی مصرف می‌کنند، مایعات بدن را با سرعت بیشتری نسبت به کسانی که آب معدنی نمی‌نوشند، از دست می‌دهند. این ویژگی به عملکرد قلبی عروقی بهتر تبدیل می‌شود. از این رو، در طول تمرین بدنی، بیشتر انرژی خواهید داشت و سریعتر نیروی شما تجدید می‌شود.

12-مفید برای مو:

بله برای مو، آب معدنی برای موها مفید است. دفعه بعد موهای خود را بشویید، سپس آنها را با آب معدنی آبکشی کنید. طبق روال همیشگی با آب شیر و با شامپو موی خود را بشویید، سپس با آب معدنی موها را آبکشی کنید. به مدت دو هفته این کار را امتحان کنید، سپس متوجه نتایج قابل توجهی خواهید شد. آب معدنی آب سخت را شستشو می‌دهد و سطح PH پوست سر و مو را متعادل می‌کند.

همانطور که در مقاله روزنامه “Daily Mail” گزارش شده است، با این کار موهای سالم‌تر و شفاف‌تر خواهید داشت.

می‌توانید موهای خود را با آب معدنی اسپری کنید و یا آب معدنی را با اسپری موی مورد علاقه خود ترکیب کنید سپس خشک کنید.

چرا برخی دیگر در مورد فواید سلامتی آب معدنی اختلاف نظر دارند؟

فواید سلامتی آب معدنی

دلایلی برای اینکه چرا آب معدنی برای نوشیدن سالم نیست، عبارتند از:

 1. مواد معدنی مضری نیز نظیر سدیم، گوگرد و نیترات (در برخی از برندهای آب معدنی) در کنار مواد معدنی ضروری مفید مانند کلسیم، منیزیم و پتاسیم وجود دارند.
 2. مواد معدنی خوب می‌تواند با داشتن یک رژیم سالم و متعادل و یا با مصرف مکمل‌ها دریافت شود. بدن ما به مواد معدنی تنها در مقادیر پایین نیاز دارد، بنابراین لازم نیست آب معدنی برای دریافت مواد معدنی مصرف شود.
 3. نوشیدنی‌های داخل بطری، از جمله آب معدنی بطری سالم نیستند. مواد شیمیایی موجود در بطری‌های پلاستیکی می‌توانند در آب آزاد شوند، به ویژه اگر در یک روز آفتابی گرم در داخل خودرو باشند.
 4. هزینه آب بطری در مقایسه با آب شیر بیشتر است.

در پاسخ به نظرات فوق، برنامه‌های اقدامی شما شامل موارد زیر هستند:

 • پیش از خرید، برچسب محصول را بخوانید تا محتوای آن را ببینید. به طور کلی، بسیاری از برندها مقدار معقولی از مواد معدنی مفید دارند.
 • فقط آب معدنی بطری‌هایی که جدیداً تولید شده‌اند را خریداری کنید تا احتمال ورود هرگونه مواد شیمیایی به آب کاهش یابد.
 • آب معدنی داخل بطری را در معرض نور مستقیم خورشید یا گرما قرار ندهید، مثلاً در داخل اتومبیل‌هایی که در روز آفتابی گرم پارک می‌شوند.

تاثیر نوشیدن آب معدنی روی دفع سنگ کلیه و چگونی آن را به صورت دقیق در یک مقاله گردآوری کرده ایم.

چگونه می‌توان از روی برچسب، آب معدنی خوب را تشخیص داد؟

قبل از خرید آب معدنی برچسب روی بطری را بخوانید و با درک مطالب آن، انتخاب سالمی داشته باشید.

خرید آب معدنی

موارد زیر را بررسی کنید:

 • سدیم: اگر رژیم غذایی شما از نظر سدیم پنهان، بالا باشد و شما رژیم غذایی خود را با آب معدنی که سدیم آن نیز زیاد است ترکیب کنید، ممکن است از حد توصیه شده سدیم فراتر روید. این مسئله در صورتی که از فشار خون بالا رنج می‌برید، برای شما مضر است.
 • نیترات: آب معدنی با محتوای نیترات بالا ممکن است برای زنان باردار و نوزادان زیر شش ماه مضر باشد. این دسته از افراد، بهتر است از برندهایی که دارای محتوای نیترات هستند اجتناب کنند. حداکثر سطح آلایندگی (MCL) برای نیترات ۴۵ میلی‌گرم/لیتر است. برای نیتروژن ۱۰ میلی‌گرم/لیتر و برای نیتریت، ۱ میلی‌گرم/لیتر است (خوشبختانه میزان این مواد معدنی در آب معدنی عالیس بسیار پایین‌تر و بدین صورت می‌باشد: نیترات ۸ میلی‌گرم/لیتر، نیتریت ۰٫۰۰۸ میلی‌گرم/لیتر، و نیتروژن در آب معدنی عالیس وجود ندارد.)
 • آلومینیوم: اگر چه اثرات آلومینیوم هنوز نامشخص است، به ویژه در مورد بیماری آلزایمر، بهتر است از برندهای تجاری که دارای این ماده معدنی هستند اجتناب شود (آب معدنی عالیس فاقد آلومینیوم است.)
 • سولفات‌ها: به دلیل اینکه سولفات‌ها در اکثر آب های زیرزمینی وجود دارند، تقریباً تمام برندهای تجاری حاوی این ماده معدنی هستند. سولفات‌ها برای سم‌زدایی کبد، کمک به هضم و بهبود سلامت پوست با افزایش گردش خون شناخته شده‌اند. همچنین هر گونه گرفتگی عضلانی را کاهش می‌دهند. اما اگر بیش از ۲۵۰-۵۰۰ میلی‌گرم در لیتر مصرف شود، نه تنها طعم آب را تلخ‌تر می‌کند، بلکه به عنوان یک ملین نیز عمل می‌کند. بنابراین به خصوص اگر همیشه در حال دوندگی هستید، آب معدنی با سولفات بالا ایده خوبی به شمار نمی رود (سولفات در آب معدنی عالیس نیز پایین و به میزان ۴۵ میلی‌گرم/لیتر است.)

بررسی اطلاعات دیگر روی برچسب

بررسی اطلاعات دیگر آب معدنی از روی برچسب

برخی از آب معدنی‌های داخل بطری ممکن است به صورت تقطیری باشند یا آب شیرینی باشند که در طول مرحله بسته بندی در بطری مواد معدنی به آنها اضافه شده است. بنابراین، برچسب را بخوانید تا بدانید که آیا شما آب معدنی طبیعی خریداری می‌کنید یا خیر. همچنین برچسب را برای موارد زیر بررسی کنید:

 • اسیدیته (pH): آب معدنی باید خنثی باشد و سطح pH  هفت یا کمی بالاتر داشته باشد. PH پایین‌تر از ۷ به معنای آب اسیدی و بالاتر از ۷، قلیایی است.
 • کل مواد جامد محلول (TDS): طبق سازمان غذا و داروی امریکا، TDS باید حداقل ۲۵۰ میلی گرم در لیتر باشد.
 • سایر عناصر معدنی که ممکن است در آب موجود باشند، در زیر فهرست شده است. برخی از این‌ها برای سلامتی شما مفید هستند، در حالی که بعضی از آنها مفید نیستند. به دلایل تجاری هیچ یک از تولیدکنندگان آب معدنی، آب معدنی که دارای مواد معدنی مضر باشد را برای مصرف انسان بسته بندی نمی‌کنند!
 • هر گونه ادعا مربوط به ارزش غذایی.
 • هر گونه اطلاعات در خصوص تماس با تولید کننده.
 • نوع آب، منبع آن و نحوه پردازش آن.

اگر به موردی مشکوک هستید، با تولید کننده تماس بگیرید و از آخرین نتایج آزمایشات آن‌ها پرس و جو نمایید.

شاید مقاله دلایل آلرژی و حساسیت به آب معدنی نیز برای شما مفید باشد.

مواد معدنی که ممکن است در آب معدنی وجود داشته باشد:

 • آلومینیوم (AL)
 • آرسنیک (AS)
 • بورن دی اکسید (BO2-)
 • بروم (Br-)
 • کلسیم (Ca ++)
 • کلرید (Cl-)
 • کبالت (Co)
 • کاربوندیوکسیدها (CO2)
 • کروم (Cr-)
 • مس (Cu ++)
 • فلوراید (F-)
 • ژرمانیوم (Ge)
 • هیدروژن کربنات (HCO3-)
 • ید (I)
 • آهن (Fe ++)
 • لیتیوم (Li+)
 • منیزیم (Mg ++)
 • منگنز (Mn +)
 • نیترات (NO3-)
 • پتاسیم (K +)
 • روبیدیوم (Rb)
 • سیلیکا (SiO2)
 • سدیم (Na +)
 • استرانتیوم (Sr ++)
 • سولفات (SO4-)
 • روی (Zn ++)

انواع آب معدنی

انواع آب معدنی

آب معدنی در دو نوع تهیه می‌شود که یک نوع آن آب معدنی ساده است و نوع دیگر آن آب معدنی غنی شده با اکسیژن است. هر دو نوع آب‌معدنی‌ها در اندازه‌های مختلف بر اساس نیاز مخاطبان تهیه می‌شوند و به بازار ارائه می‌شوند.

چرا نوشیدن آب اهمیت دارد؟

حدود ۷۰ درصد از بدن ما از آب پر شده است، اما این رقم در افراد مختلف متفاوت است.

اندام‌های مختلف بدن ما نیز حاوی آب هستند.

 • ۷۰٪ از مغز ما آب است.
 • ریه‌های ما ۹۰٪ آب هستند.
 • خون ۸۳٪ آب است.
 • بافت ماهیچه‌ای ما ۷۵٪ آب است.

اهمیت نوشیدن آب معدنی

هر روز ما آب بدن را از طریق عرق و دیگر راه‌های دفعی بدن از دست می‌دهیم. به طور متوسط، ما باید روزانه حدود ۵ پاینت آب را جایگزین کنیم. از این رو مهم است که دوباره آب را جایگزین کنیم زیرا آب کارهای زیر را برعهده دارد:

 • حمل اکسیژن و تغذیه به سلول‌های بدن
 • کمک به حمایت مفاصل
 • کمک به حرکات روده
 • کمک به تنظیم دمای بدن
 • کاهش احتمال ابتلا به عفونت‌های دستگاه ادراری
 • کمک به حفظ عملکرد خوب کلیه
 • تنظیم فشار خون و جلوگیری از کاهش فشار خون به سطوح تهدید کننده زندگی
 • جلوگیری از تشکیل لخته خون و دفاع در برابر لخته شدن خون
 • کمک به مرطوب نگه داشتن پوست و جلوگیری از خشک شدن پوست
 • کاهش احتمال ابتلا به سردردهای مکرر

بدین ترتیب، نوشیدن مقدار مناسب آب با کیفیت خوب، بدن ما را در شرایط عملکردی خوبی نگه می‌دارد.

در حال حاضر شما می دانید چرا باید هیدراته بمانید و چرا نوشیدن مقدار زیاد آب شما را سالم نگه می‌دارد.

با فواید سلامتی بسیار زیاد آب، نوشیدن آب معدنی طبیعی برای جایگزین کردن آب از دست رفته ایده خوبی به شمار می‌رود.

آب معدنی گازدار چیست؟ و آب معدنی گازدار چگونه تهیه می‌شود؟ برای پاسخ به این پرسش ها به مقاله آب معدنی گازدار بروید.

نقش آب معدنی در سلامت نوزاد

ممکن است این سوال برای مادران ایجاد شود که آیا آب معدنی برای نوزاد شما خوب است؟ آب معدنی جوشیده برای نوزاد 6 ماهه هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. فقط مقادیر خیلی کمی از آب معدنی را به او بدهید و هیچ وقت آب را جایگزین یک وعده شیر نکنید.

نقش آب معدنی در سلامت نوزاد

پس از دو سالگی کودک، نوشیدن کمی آب معدنی معمولی برای نوزاد مشکلی ایجاد نخواهد کرد، زیرا کلیه‌های او برای دفع مواد معدنی تا آن زمان به اندازۀ کافی رشد کرده است.

قیمت آب معدنی

قیمت آب معدنی تقریبا در تمام برندها با اختلاف خیلی کم شبیه هم هستند. در واقع دسته‌بندی قیمت‌ها به سایز آب معدنی بستگی دارد. بعضی از کارخانه‌های تولید آب معدنی، در سه سایز آب معدنی کوچک یا تکی، متوسط یا آب‌ معدنی استوانه‌ای و آب معدنی بزرگ یا خانواده، محصولات خود را به بازار ارائه کرده‌اند و بعضی دیگر تنها در دو سایز کوچک و خانواده (بزرگ) محصولات خود را تولید می‌کنند.

قیمت و سایز آب معدنی

اگر می‌خواهید درباره آب معدنی بیشتر بدانید به مقاله‌ی خرید و مشخصات انواع آب معدنی سر بزنید.

کلام آخر

به یاد داشته باشید که تمام برندها یکسان نیستند. آب معدنی از منابع مختلفی به دست می‌آید و به همین ترتیب طعم و مزه و محتوای مواد معدنی یکسانی ندارد.

قبل از خرید هر گونه آب معدنی، لطفاً برچسب روی بطری را برای بررسی منابع و محتوای آن بخوانید.

انتخاب نام تجاری مناسب، فواید سلامتی برای شما به ارمغان می‌آورد.

نوشیدن آب

هیدراته بمانید و از نوشیدن آب لذت ببرید.

نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

alis