نوشیدنی محلی شیراز

شیراز شهر طرب و شور است. شهری که فرهنگ بومی آن میان گردشگران یکی از محبوب‌ترین فرهنگ‌های ایرانی به‌حساب می‌آید. موقعیت جغرافیایی، آب و هوا و سنت‌ها در شیراز باعث شده تا عادات و مواد غذایی مورداستفاده در این منطقه بسیار جذاب و پرطرفدار باشد. حقیقت این است که اغلب افراد با شنیدن نام شیراز، عطر بهار نارنج را استشمام می‌کنند. به همین دلیل طبیعی است که نوشیدنی‌های مرسوم در این منطقه، اغلب عطری عالی و منحصربه‌فرد داشته باشند.

بااین حال بسیاری از ما، بعد از سفر به شیراز از میان خوراکی‌های سنتی تنها به فالوده شیرازی پناه می‌بریم. پیشنهاد ما به شما این است که برای چشیدن طعم‌های جدید و بهشتی، سری به کافه‌های سنتی شیراز بزنید و از آن‌ها بخواهید تا بهترین نوشیدنی محلی شیراز را برای شما سرو کنند. در ادامه تعدادی از نوشیدنی‌های شهر شیراز را بشناسید.

شربت بهارنارنج و لیمو

شربت بهارنارنج و لیمو

طبیعی است که اولین و مهم‌ترین نوشیدنی محلی شهر شیراز، نشانی از هویت این شهر داشته باشد. هویت شیراز و باغ‌های بهار نارنج به یکدیگر گره خورده و به همین دلیل است که مصرف بهارنارنج در خوراکی‌ها و غذاهای شیراز گریز ناپذیر است. شربت بهار نارنج را می‌توان یکی از بهترین شربت‌های سنتی شیراز دانست. طعمی که شیرین و پر از عطر است و یکی از بهترین انتخاب‌های گردشگران به ویژه در ماه‌های تابستان به‌حساب می‌آید.

شربت بهار نارنج از عرق بهار نارنج، آب خنک و کمی شکر تهیه می‌شود. بااین‌حال، با اضافه کردن مقداری آب لیموترش و البته کمی رنده پوست لیمو می‌توانید عطر و طعمی ملس و دلچسب بسازید. برای تهیه شربت بهار نارنج شیرازی باید حتماً از آب لیموی تازه استفاده کنید چراکه طعم آبلیموی قدیمی می‌تواند بر کیفیت نهایی شربت تأثیرگذار باشد. اگر قصد دارید در شیراز و هوای دلچسب و بی‌نظیرش این شربت را امتحان کنید حتماً سری به کافه‌های شهر بزنید.

لیموترش می‌تواند یک افزودنی مناسب برای نوشیدنی‌های خنک و گوارا باشد. شربت آبلیمو مجلسی یکی از انواع شربت با لیموترش است که می‌توانید طرز تهیه آن را مرحله به مرحله در مجله عالیس بخوانید.

شربت بیدمشک

بیدمشک یکی از گیاهان خوش عطر و طعم است که فرآورده‌های مختلف آن در سراسر ایران طرفداران خود را دارد. عرق بیدمشک در روزهای گرم تابستان یک شربت گوارا و دلچسب در شهر شیراز به حساب می‌آید. این شربت با طبع گرم خود یک همنشین عالی در کنار فالوده شیرازی نیز شمرده می‌شود.

علاوه بر این، اگر به کافه‌های سنتی شهر قدم بگذارید، می‌توانید یک نوشیدنی از ترکیب سایر مزه‌ها با بیدمشک را سفارش دهید. محبوب‌ترین شربت سنتی شیراز با بیدمشک، شربت بیدمشک نسترن است. تنها شنیدن نام این نوشیدنی کافی است تا عطر بی‌مثال آن را استشمام کنید؛ بنابراین اگر از علاقه‌مندان به نوشیدنی‌های سنتی هستید، هرگز شربت بیدمشک را در شهر شیراز از دست ندهید.

شربت بیدمشک یک نوشیدنی برای مهمانی‌های رسمی است؛ نوشیدنی که می‌تواند در کنار شربت‌های دیگر شکلی متفاوت به سینی پذیرایی شما ببخشد. اگر دغدغه پذیرایی از مهمانان با نوشیدنی‌های درجه یک را دارید، آبمیوه گازدار تشریفاتی عالیس بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

کاسنی شاتره

کاسنی شاتره

یکی از گیاهان محلی و مهمی که در شیراز می‌روید و عطر بی‌نظیری نیز دارد، شاتره است. شاتره به دلیل طبع خاصش در بعضی مناطق ایران با عطری متفاوت و کیفیتی بالا‌تر می‌روید و خاک و آب و هوای منطقه فارس نیز یکی از بهترین میزبانان برای این گیاه است.

به همین دلیل است که شاتره در شهر شیراز کاربرد فراوانی دارد و در سبد غذایی خانواده‌ها به شکل‌های متفاوتی می‌توان آن را یافت. عرق شاتره یکی از محبوب‌ترین عرق‌های گیاهی و سنتی است که با کمک آن می‌توان یک لیست محبوب از نوشیدنی محلی شیراز را تهیه کرد.

از آنجایی که طعم و طبع شاتره با کاسنی متعادل می‌شود، شربت کاسنی شاتره به یک نوشیدنی سنتی استان فارس و به ویژه شیراز تبدیل شده است. این شربت برای پذیرایی از مهمانان در روزهای گرم تابستان بهترین انتخاب است. همچنین در کافه‌ها و شربت‌خانه‌های شیراز می‌توانید این نوشیدنی خنک و گوارا را سفارش دهید.

شربت زعفران و گلاب

ساده‌ترین و خوشمزه‌ترین شربت سنتی ایرانی، شربت زعفران است. این شربت در هر نقطه از ایران سرو می‌شود و افراد با هر سلیقه و ذائقه‌ای به آن علاقه دارند. شهر شیراز نیز مهد نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های نشاط‌‌‌آور است و به همین دلیل شربت زعفران یکی از اصلی‌ترین نوشیدنی‌های محلی شیراز به‌ویژه در مراسم‌های رسمی به‌حساب می‌آید.

برای اینکه شربت زعفران عطر و طعمی خاص و منحصربه‌فرد داشته باشد، از مقداری گلاب نیز در تهیه آن استفاده می‌کنند.

دمنوش شیرازی

محال است این وسعت از گیاهان سنتی و خوش‌عطر و طعم در شیراز وجود داشته باشد و دمنوشی با طعم منحصربه‌فرد از آن‌ها به دست نیاید. دمنوش شیرازی با محبوب‌ترین گیاه شیرازی یعنی بهار نارنج تهیه می‌شود. علاوه بر بهارنارنج می‌توانید به سلیقه خود طعم‌های دیگری را نیز به آن اضافه کنید. پیشنهاد ما این است که همراه با این گیاه خوش‌عطر شیرازی، از هل، دارچین و گل‌محمدی نیز هنگام دم کردن بهارنارنج استفاده کنید.

این دمنوش آرامش‌بخش است و با عطر بی‌نظیرش می‌تواند یک نوشیدنی عالی برای شب‌های شیراز باشد. مطالعه مقاله نوشیدنی‌های خواب‌آور به شما برای بهترخوابیدن کمک می‌کند.

شربت گل سرخ سنتی

گل سرخ یا گل محمدی یکی از گیاهانی است که نمونه اصیل و باکیفیت آن در ۱۴ شهر ایران می‌روید. یکی از این شهرها، شیراز است. اسانس، عرق و شربت گل محمدی از محبوب‌ترین فراورده‌های این گیاه هستند که در شیراز می‌توانید به فراوانی به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

شربت گل سرخ سنتی شیراز از اسانس گل سرخ، شکر و آب تهیه می‌شود و عطری ملایم و بی‌نظیر دارد. این شربت در کافه‌های سنتی شیراز محبوبیت زیادی دارد و می‌توان آن را بهترین نوشیدنی محلی شیراز نیز دانست. اگر از افرادی هستید که طعم زیاد شیرینی خوشایند ذائقه شما نیست، شربت گل سرخ سنتی شیراز انتخاب مناسبی برای شما است.

این شربت به دلیل طعم متعادل و خواص بی‌شمارش برای کودکان نیز توصیه می‌شود. در مطلب بهترین و بدترین نوشیدنی‌ها برای کودکان با لیستی از نوشیدنی‌های مناسب برای بچه‌ها آشنا شوید.

قهوه هسته خرما

قهوه هسته خرما

قهوه هسته خرما یکی از نوشیدنی‌های محبوب و سنتی در سراسر ایران به ویژه مناطق جنوبی و غربی کشور است. این قهوه علاوه بر طعم بی‌نظیر، خواص فوق‌العاده‌ای نیز دارد. قهوه هسته خرما اگرچه از نوشیدنی‌های سنتی شیراز نیست، اما در این شهر طرفداران زیادی دارد و یکی از نوشیدنی‌های گرم رایج و محبوب به‌حساب می‌آید. نوشیدن قهوه هسته خرما بعد از غذا می‌تواند فرایند هضم را بهبود ببخشد.

قهوه هسته خرما را می‌توانید در اغلب فروشگاه‌های شهر شیراز پیدا کنید. اگر از طرفداران این سبک نوشیدنی در هنگام مسافرت هستید نیز می‌توانید طرز تهیه بهترین قهوه در حین مسافرت را بخوانید.

کلام آخر

در این مطلب مجموعه‌ای از بهترین نوشیدنی محلی شیراز را به شما معرفی کردیم. چشیدن طعم این نوشیدنی‌های سنتی می‌تواند عطر و بوی طراوت را در سفر به شیراز برای شما فراهم کند. پیشنهاد ما به شما این است که از چشیدن طعم این نوشیدنی‌ها غافل نشوید.

سؤالات متداول:

آیا شیراز نوشیدنی محلی دارد؟

همه مناطق ایران با توجه به فرهنگ بومی و عادات غذایی، لیستی از نوشیدنی‌های محلی را به گردشگران ارائه می‌کنند. شیراز نیز شهری با نوشیدنی‌های سنتی خوش‌عطر است.

بهترین نوشیدنی سنتی شیراز چیست؟

از آنجایی که شیراز شهر بهار نارنج است، بهترین نوشیدنی محلی شیراز با فرآورده‌های بهار نارنج تهیه می‌شود. شربت بهار نارنج و دمنوش بهار نارنج از جمله این نوشیدنی‌ها هستند.

بهترین نوشیدنی محلی شیراز برای پذیرایی از مهمان چیست؟

برای پذیرایی در مهمانی رسمی می‌توانید از نوشیدنی‌هایی مانند شربت بیدمشک نسترن و شربت گل سرخ شیرازی استفاده کنید.

alis