بهترین و بدترین نوشیدنی‌ها برای کودکان

والدین همیشه تلاش می‎کنند تا انواع نوشیدنی و مواد غذایی سالم به فرزندان خود بدهند تا سلامتی آن‌ها به خطر نیفتد و دچار مشکل نشوند. کودکان زیر 6 ماه، حتما باید فقط شیر مادر بخورند. کودکانی که 6 تا 12 ماه دارند، می‎توانند در طول روز، در کنار شیر مادر، آب هم بخورند. ما در این مقاله قصد داریم، درباره‎‍‌ی بهترین و بدترین نوشیدنی‎ها برای کودکان بالای یک سال صحبت کنیم. همراه ما باشید.

نوشیدنی‎های مفید برای کودکان

ابتدا نوشیدنی‎هایی را که خوردن آن‎ها برای سلامت کودکان مفید هستند، برای شما آوردیم.

آب سالم

آب سالم

یکی از نوشیدنی‎های بسیار ضروری که به تنظیم دمای بدن و آبرسانی به سلول‌های بدن کمک بسیاری می‎کند، آب است. این نوشیدنی کالری و قند اضافی ندارد و هیچ آسیبی به سلامت کودک نمی‎رساند.

آب طعم‌دار

آب طعم‌دار انواع شیرین‌کننده و شکر مصنوعی دارد که بدن کودک به آن نیاز ندارد. منظور از آب طعم‌دار نوشیدنی‎های متنوعی هستند که با آب تهیه می‎شوند. ممکن است این نوشیدنی‌ها همانند آبمیوه فواید بسیاری داشته باشند و یا حتی مواد مضری همانند کافئین داشته باشند.

اگر تمایل دارید به فرزند خود آبمیوه بدهید، به شما پیشنهاد می‎کنیم که آب میوه گرفته شده را با آب خالص مخلوط کنید. اگر هم تمایل دارید که آبمیوه آماده خریداری کنید، به شما توصیه می‎کنیم که از کیفیت آبمیوه مطمئن شوید. بهتر است به سراغ تهیه آبمیوه‎هایی بروید که 100 درصد طبیعی باشند و مواد نگهدارنده نداشته باشند.

شیر مادر

بعضی از مادران، به کودکان بالای دو سال خود هم شیر می‌دهند که هیچ مانعی برای شیردهی آن‌ها وجود ندارد. شیر مادر منبع ویتامین‌ها و پروتئین‌ها است که برای سلامت بدن کودک بسیار مهم است.

شیر گاو

شیر گاو یکی از نوشیدنی‌‎های کاملی است که منبع کلسیم و ویتامین دی است. این نوشیدنی سرشار از پروتئین مفید و برای کودکان بالای یک سال مناسب است. بهتر است به کودکان خود شیر کامل یا پرچرب بدهید. در طول روز، بیشتر از 3 لیوان شیر ندهید، به علت آن‎که سیر می‌شوند و غذاهای خود را کامل نمی‌‎خورند.

اگر تمایل دارید درباره‎ی بهترین شیر برای کودکان بدانید، به مقاله‎ی بهترین شیر برای کودکان مراجعه کنید.

شیر بدون لاکتوز

شیر بدون لاکتوز

شیرهای بدون لاکتوز، ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن کودک را دارد. تنها تفاوت این شیر با شیر معمولی، کمتر بودن شیرینی آن است.

در ادامه می‌توانید به مقاله‎ی باید و نبایدهای شیر برای کودکان سر بزنید.

دوغ

همه محصولات لبنی از شیر تهیه می‎شوند و برای بدن کودک بسیار ضروری هستند، البته دوغ به اندازه شیر کلسیم ندارد. دوغ مواد معدنی و ویتامین‌‎های مورد نیاز بدن کودک را دارد و از ورود باکتری‌های مضر به بدن کودک جلوگیری می‎کند. مصرف محصولات لبنی شیرین که قند و شکر دارند، برای سلامت بدن کودک مناسب نیستند.

شیر سویا

یکی از بهترین جایگزین‌ها برای شیر مادر، شیر سویا است. شیر سویا منبع ویتامین دی و کلسیم است و چربی اشباع شده ندارد، به جای آن سرشار از اسیدچرب مفید امگا 3 است.

اگر می‌خواهید درباره‎ی شیر سویا بیشتر بدانید، به مقاله‎ی همه چیز درباره‎ شیر سویا سر بزنید.

شیر بادام

شیر بادام جایگزین خوبی برای شیر گاو است. این شیر ویتامین کمتری نسبت به شیر گاو دارد، اما برای کودکان زیر 2 سال بسیار مفید است. اگر تمایل دارید، شیر بادام آماده تهیه کنید، توجه کنید که شیر بادام، ویتامین دی، کلسیم و ویتامین ب 12 داشته باشد.

شیرنارگیل

شیرنارگیل

پروتئین و ویتامین‌های موجود در شیر نارگیل کمتر از شیر گاو است، اما جایگزین مناسبی برای شیر گاو است. بهتر است کودکان زیر 2 سال شیر نارگیل کم‌چرب مصرف نکنند و شیر نارگیل کامل میل کنند.

آب میوه

اگر فرزندان شما میل به خوردن میوه ندارند، به سراغ تهیه آبمیوه بروید، در غیر این‎صورت خود میوه را به فرزندان خود بدهید. آبمیوه‌ها فیبر و مواد معدنی خود میوه را ندارند. در طول روز بیش از یک لیوان به کودک خود، آبمیوه ندهید. خوردن زیاد آبمیوه، معده را پر می‎کند و اجازه نمی‎دهد که کودک غذای خود را کامل بخورد.

لیموناد خانگی

اگر لیموناد را خودتان تهیه کنید، لیموناد شما منبع ویتامین سی خواهد بود و برای بدن کودک بسیار مفید است. در حالی‎که لیموناد‌های آماده سرشار از قند و شکر مصنوعی هستند و به شما توصیه می‎کنیم که لیموناد آماده به کودک خود ندهید.

نوشیدنی‎های مضر برای کودکان

در ادامه، نوشیدنی‎هایی را که مصرف آن‎ها به سلامت کودک آسیب می‎زنند، به شما معرفی می‎کنیم.

نوشابه و نوشابه رژیمی

نوشابه و نوشابه رژیمی

همانطورکه می‌‎دانید، نوشابه خوشمزه است، اما ارزش غذایی ندارد. این نوشیدنی مملو از قندهای مصنوعی و برای سلامت بدن مضر است. بهتر است به کودک خود نوشابه ندهید.

چای سبز و چای سیاه

چای منبع آنتی‌‎اکسیدان است و برای سلامت بدن کودک مفید است، اما کافئین موجود در چای برای سلامت بدن کودک مناسب نیست. برای آن‌که کافئین موجود در چای به بدن کودک آسیب وارد نکند، در طول روز بیشتر از 1/4 لیوان چای به کودک خود ندهید. حتی شما می‎توانید چای را با شیر مخلوط کنید و سپس به کودک خود بدهید تا کافئین موجود در چای تاثیر منفی بر روی بدن کودک نگذارد.

دمنوش های گیاهی

دمنوش‌های گیاهی ارزش غذایی ندارند و بیشتر خواص درمانی دارند که مصرف آن برای کودکان اصلا توصیه نمی‎شود. در واقع این نوشیدنی تاثیر منفی بر روی بدن می‎گذارد و حتی باعث مسومیت کودک می‎شود و دستگاه گوارش او آسیب جدی می‎بیند.

نوشیدنی انرژی‌زا

نوشیدنی انرژی‌زا

نوشیدنی‎های انرژی‎زا هیچ ارزش غذایی ندارند و سرشار از کافئین و شیرین‌کننده‌های مصنوعی هستند که برای کودکان بسیار ضرر دارند.

کلام آخر

والدین همیشه نگران سلامتی کودکان خود هستند، به همین دلیل برای انتخاب نوشیدنی حساسیت لازم را به‎خرج می‌دهند. اگر کودک شما حساسیت خاصی دارد، حتما پیش از مصرف هر نوع نوشیدنی با پزشک او مشورت کنید و طبق توصیه‌ی او برنامه نوشیدنی کودک خود را تنظیم کنید. در مصرف نوشیدنی‌هایی که معرفی کردیم، تعادل را حفظ کنید و به هنگام تهیه، حواستان به کیفیت و سالم بودن نوشیدنی باشد.

سوالات متداول:

نوشیدنی‌‎های مفید برای سلامت بدن کودکان کدامند؟

نوشیدنی‎های مفید برای کودکان عبارتند از: آب سالم، آب طعم‌دار، شیر مادر، شیر گاو، شیر بدون لاکتوز، دوغ، شیر سویا، شیر بادام، شیر نارگیل، آب میوه و لیموناد خانگی.

آیا چای برای کودکان مفید است؟

خیر، کافئین موجود در چای برای سلامت بدن کودک مناسب نیست. برای آن‌که کافئین موجود در چای به بدن کودک آسیب وارد نکند، در طول روز بیشتر از 1/4 لیوان چای به کودک خود ندهید.

از چه سنی کودکان می‌توانند نوشیدنی‎های مختلف به جز شیر مادر بخورند؟

کودکان زیر 6 ماه، حتما باید فقط شیر مادر بخورند. کودکانی که 6 تا 12 ماه دارند، می‎توانند در طول روز، در کنار شیر مادر، آب هم بخورند و کودکان بالای یک‌سال می‌توانند نوشیدنی‎‎های متنوع بخورند.

 

alis