طرز تهیه نوشیدنی رنگین کمانی

ایران یکی از کشورهایی است که در فصل گرما، آفتابی سوزان و گرمایی طاقت‌فرسا دارد. به خصوص در نقاط نزدیک به کویری کشور ما، با شروع فصل گرم سال، باید انواع و اقسام ترفندها را به کار بست تا بشود کمی با گرما مقابله کرد. غیر از سایه‌بان زدن و علم کردن کولر و پوشیدن لباس‌های راحت‌تر و خنک، یک کار معمول دیگر هم وجود دارد؛ نوشیدن انواع شربت و اسموتی و نوشیدنی سرد.

درست کردن شربت خیلی کار سختی نیست. به خصوص امروزه با این حجم از سیروپ آماده و شهد و یا وسایلی همچون همزن و مخلوط‌کن، هرکسی می‌تواند یخ و آب و شهد و میوه را قاطی کرده و به شما نوشیدنی سرد تحویل بدهد! اما در این رقابت ظاهرا ساده، برد با چه کسی است؟ با کسی که یک نوشیدنی به شما تحویل بدهد و هنگام نوشیدن شربتش، چیزی غیر از حس معمول چشایی و لامسه (گلو)، حس بینایی‌تان را هم قلقلک دهد! حالا فکر کنید که یک نوشیدنی برایتان سرو می‌شود و شما می‌بینید که تمام رنگ‌های رنگین کمان جلویتان قرار گرفته است؟ چه حسی خواهید داشت؟ آیا دوست دارید تا طرز تهیه نوشیدنی رنگین کمانی را به شما آموزش دهیم؟

بازی با حواس دیگر، همیشه در مرحله سرو و تزئین (اصطلاحا دیزاین) نوشیدنی‌ها کار مهمی بوده است. زیرا خود نوشیدنی معمولا در کنار غذا یا قبل از غذا، قرار است عطش شما را رفع کرده و اشتهای شما را بالا ببرد. اما اگر بدون دیزاین کردن، خود نوشیدنی یک دیزاین محسوب شود، شما بدون گارنیش و… یک هیچ جلو خواهید بود!

حالا اگر مشتاق هستید که یک نوشیدنی این شکلی یاد بگیرید، تا انتهای مطلب حاضر با ما همراه باشید. قرار است که طرز تهیه نوشیدنی رنگین کمانی را به شما آموزش دهیم.

نوشیدنی رنگین کمانی چیست؟

نوشیدنی رنگین کمانی چیست؟

نوشیدنی رنگین کمانی یک نوشیدنی عجیب و غریب نیست که از فضا آمده باشد. بنابراین طرز تهیه نوشیدنی رنگین کمانی نیز یک کار پیچیده و فضایی نخواهد بود. برای اینکه بیش از این در ابهام باقی نمانید، همین اول بگوییم که نوشیدنی رنگین کمانی، درواقع از ترکیب شربت گل پنیرک با چند ماده مختلف تهیه می‌شود. پس می‌شود بدون دغدغه این نوشیدنی جذاب را آماده کنید. زیرا رنگ و وارنگ بودن آن، برخلاف اکثر نوشیدنی‌های کافه‌ای، حاصل رنگ مصنوعی نیست. اتفاقا نوشیدنی رنگین کمانی یک نوشیدنی سنتی محسوب می‌شود که خواص زیادی را هم داراست. البته ما قبلا در مطلبی مجزا تحت عنوان طرز تهیه شربت با گل پنیرک، به اجزای این نوشیدنی پرداخته‌ایم. اما فعلا بیایید تا کمی با خود گل پنیرک آشنا شویم.

گل پنیرک چیست؟

همان‌طور که احتمالا فهمیده‌اید، طرز تهیه نوشیدنی رنگین کمانی به شربت گل پنیرک وابسته است. شربت گل پنیرک به نام‌های شربت کهکشانی، شربت رنگین کمانی و شربت هفت رنگ معروف شده است، زیرا می‌شود به راحتی با ترکیب گل پنیرک و موادی ساده، رنگ‌های متفاوت و زیبایی را تولید کرد. اما خود گل پنیرک چیست؟

نمی‌دانیم اسمش را شنیده‌اید یا نه، اما گل پنیرک را به راحتی می‌توانید از عطاری محل گیر بیاورید. این گل، یکی از انواع دسته گل خطمی محسوب می‌شود و گل خطمی هم که احتمالا خوراک مادربزرگتان باشد و می‌توانید خیلی راحت اطلاعاتش را از ایشان بپرسید. کلا خیلی از گل‌ها را می‌شود به صورت دمنوش مصرف کرد و یا سیروپ‌شان را به صورت شربت نوشید. ما قبلا هم انواع دیگری از این گل‌ها را برای مثال در مطلب دمنوش چای ترش و چای گل محمدی به شما معرفی کرده بودیم. این دسته از گل‌ها جدای از طعم و عطر خوب، معمولا مصارف و خواص دارویی نیز دارند.

گل پنیرک هم یکی از این گل‌هاست که از نظر علمی در گونه Malvaceae قرار می‌گیرد. البته گل پنیرک برخلاف گل سرخ یا گل محمدی، عطر و طعم خاصی ندارد، اما رنگ‌دهی خوب و خواص زیادی دارد. به همین دلیل از گل پنیرک در ترکیب با مواد دیگر استفاده می‌شود تا هم رنگ‌های متفاوتی از آن گرفته شود و هم عطر و طعم به آن اضافه شود. این گل در نقاط مختلفی از دنیا، اعم از آسیا، اروپا و آفریقا یافت می‌شود.

حالا بیایید تا کمی راجع به خواص شگفت‌انگیز این نوشیدنی هم صحبت کنیم و سپس سراغ طرز تهیه نوشیدنی رنگین کمانی برویم.

خواص نوشیدنی رنگین کمانی (نوشیدنی با گل پنیرک)

گیاهان دارویی، احتمالا اولین درمان طبیعی‌ای بوده‌اند که انسان در تاریخ از آن‌ها استفاده کرده است. یکی از قدیمی‌ترین این گیاهان، گل پنیرک است که سابقه‌ای که به پهنای تاریخ دارد. از این گل در طب سنتی و تاریخ چندهزار ساله ایران همیشه بهره برده شده است. مهم‌ترین ویژگی گل پنیرک، خاصیت آن در ترمیم سریع زخم و التیام دادن به پوست است. ویژگی‌ای که باعث شده این گیاه، لقب چسب طبیعی بدن را به خودش اختصاص بدهد. اما خواص دیگر این گل که طبعا خواص نوشیدنی رنگین کمانی نیز هستند، عبارت است از:

  • گل پنیرک سرشار از آنتی اکسیدان است و به همین دلیل یک داروی پیشگیرانه و مبارزه با سرطان محسوب می‌شود. همچنین به دلیل وجود آنتی اکسیدان، سیستم ایمنی بدن را هم مقاوم‌تر کرده و با بیماری‌های دیگر نیز مبارزه خواهد کرد.
  • نوشیدنی رنگین کمانی برعکس خیلی از نوشیدنی‌ها می‌تواند برای کبد شما مفید هم باشد، زیرا خواص ضدمیکروبی مخصوصی برای محافظت از کبد را داراست.
  • مواد مغذی و ویتامین‌ها و مواد معدنی درون گل پنیرک فراوان هستند. برای مثال این گیاه از ویتامین‌های آ، بی، سی، ای، اسیدهای چرب ضروری بدن، فیبر، کلسیم، سلنیوم، پتاسیم، منیزیم، روی و… بهره برده است.
  • این نوشیدنی همچنین می‌تواند یک آرام‌بخش طبیعی برای شما باشد؛ خصوصا برای اندام ادراری، گوارشی و تنفسی شما. محافظت و آرام‌بخشی این نوشیدنی از مجاری تنفسی با افزایش خلط‌آوری و کاهش درد گلو خواهد بود. همچنین این نوشیدنی جذاب، محافظت از اندام ادراری شما را با افزایش ادرار و دفع درد و سنگ احتمالی کلیه یا مثانه انجام خواهد داد.
  • گل پنیرک اگر با چای دم شود، می‌تواند یک ملین طبیعی باشد. یعنی از یبوست جلوگیری کرده یا آن را درمان کند.
  • مهم‌ترین خاصیت گل پنیرک که به درد طرز تهیه نوشیدنی رنگین کمانی می‌خورد، خاصیت رفع عطش و کمک به خنک کردن و پایین آوردن دمای بدن است.

این‌ها تازه گوشه‌ای از خواص نوشیدنی رنگین کمانی بودند. البته ما قبلا راجع به نوشیدنی‌های پرخاصیت دیگری نیز در مجله عالیس صحبت کرده بودیم. برای مثال می‌توانید مطالب خواص عرق کاسنی و یا خواص دمنوش گل گاو زبان را مطالعه کنید.

دستور تهیه نوشیدنی رنگین کمانی

بالاخره نوبت طرز تهیه نوشیدنی رنگین کمانی شد. اما اجازه دهید تا ابتدا توضیحی درمورد خود نوشیدنی رنگین کمانی بدهیم. زیرا دستور تهیه این نوشیدنی خیلی سخت نیست. نوشیدنی رنگین کمانی حاصل تولید 6 رنگ از شربت گل پنیرک است. ما به صورت جدا جدا همه این رنگ‌ها را تولید می‌کنیم. سپس شما می‌توانید به دو صورت این نوشیدنی را رنگین کمانی سرو کنید. یا اینکه هر رنگ را داخل یک لیوان ریخته و برای مهمانان ببرید. یا اینکه به طرزی که خواهیم گفت، در هر لیوان از ۶ رنگ بریزید. البته انتظار یک رنگین کمان خط‌کشی شده در لیوان‌ها نداشته باشید، زیرا قرار نیست که از مواد مصنوعی کافه‌ها استفاده کنیم. بنابراین طیفی رنگی ایجاد خواهد شد که در موقع مقتضی برایتان توضیح خواهیم داد. مواد اولیه لازم برای نوشیدنی رنگین کمانی عبارت است از:

گل پنیرک ۳ قاشق غذاخوری
آب سرد نصف لیوان دسته دار فرانسوی
عرق بیدمشک، عرق نعنا، بهار نارنج، زعفران، تخم شربتی و گلاب به میزان دلخواه شما

راستی اگر به نوشیدنی‌های دیگری با این عرق‌های گیاهی علاقمند هستید، می‌توانید مطلب عرقیات با طبع سرد را بخوانید؛ عرقیجاتی که مناسب تهیه نوشیدنی در فصل تابستان هستند.

مراحل تهیه نوشیدنی رنگین کمانی

مراحل تهیه نوشیدنی رنگین کمانی

مرحله اول: ابتدا بایستی گل پنیرک را همراه با آب سرد بخیسانیم. این خیساندن جهت گرفتن عصاره رنگی از گل پنیرک است. بعد از حدود نیم ساعت خیس خوردن، عصاره غلیظی به دست می‌آید که به کار ما خواهد آمد. پس مخلوط را از صافی رد کنید و عصاره را نگه دارید.

مرحله دوم: می‌توانید در این نوشیدنی از تخم شربتی هم استفاده کنید. تخم شربتی غیر از زیبایی که به نوشیدنی خواهد داد، خواص زیادی را هم دارد و در بسیاری از نوشیدنی‌های سنتی ایرانی برای رفع عطش به کار می‌رود؛ برای مثال در طرز تهیه شربت خاکشیر و تخم شربتی. ضمنا خاکشیر هم گزینه مناسبی برای این شربت رنگین کمانی خواهد بود. القصه اگر تخم شربتی دوست ندارید که حذفش کنید،‌ اما اگر دوست دارید، آن را بخیسانید تا آب جذب کند و حالت ژله‌ای به خودش بگیرد.

مرحله سوم: طبعا از این‌جا به بعدش را باید بلد باشید. رنگ و تخم شربتی را مخلوط کرده، عرق دلخواهتان را هم اضافه کرده و به میزان طبعی که دارید از شکر یا شهد برای شیرین کردن نوشیدنی رنگین کمانی استفاده کنید!

حالا رنگ‌های متفاوتی که می‌شود از شربت رنگین کمانی تولید کرد را خواهیم خواند.

رنگ اول: شربت به رنگ آبی کاربنی

برای گرفتن رنگ آبی کاربنی (آبی خیلی غلیظ) از نوشیدنی رنگین کمانی، کافی است که مقدار گل پنیرک را از میزانی که در مواد اولیه گفتیم، بیشتر بریزید. این کار باعث ایجاد رنگ آبی خیلی غلیظ خواهد شد.

رنگ دوم: شربت به رنگ آبی فیروزه‌ای

حالا اگر می‌خواهید رنگ آبی فیروزه‌ای داشته باشید، دقیقا معکوس حالت قبل عمل کنید و مقدار کمتری از آنچه در مواد اولیه گفتیم، پنیرک بریزید.

رنگ سوم: شربت به رنگ سبز

برای رسیدن به رنگ سبز، کافی است که اولا میزانی بیشتر از مواد اولیه از گل پنیرک استفاده کنید. ثانیا از مقداری زعفران دم کرده برای ترکیب با عصاره استفاده کنید. زعفران دم کرده باعث سبز شدن رنگ عصاره خواهد شد.

رنگ چهارم: شربت به رنگ سرخابی

برای رسیدن به رنگ سرخابی، کافی است که اولا مقدار زیادتری از گل پنیرک استفاده کنید. ثانیا بعد از گرفتن عصاره، مقداری آب لیموی ترش تازه به آن اضافه کنید. آب لیمو باعث ایجاد رنگ سرخابی خواهد شد. این فرآیند دقیقا همان تغییر رنگی است که پس از اضافه کردن آب لیمو در طرز تهیه گل گاو زبان ایجاد می‌شود.

رنگ پنجم: شربت به رنگ صورتی

برای رسیدن به رنگ صورتی، کافی است که پنیرک کمتری از مقداری که در مواد اولیه گفتیم استفاده کنید. سپس آب لیمو ترش تازه را اضافه کنید تا به رنگ صورتی برسید.

رنگ ششم: شربت به رنگ زرد

رنگ زرد را دیگر نمی‌شود با عصاره گل پنیرک ایجاد کرد، اما برای تنوع رنگی بیشتر و ایجاد طیف بیشتر، استفاده از شربت زردرنگ هم جالب است. بنابراین با گلاب و زعفران دم کرده و شهد، یک شربت زعفران کلاسیک تهیه کنید. البته ما قبلا در مطلبی مجزا طرز تهیه شربت زعفران را به شما آموزش داده بودیم.

حالا اگر دوست دارید یک سینی برداشته و از هرکدام شربت‌ها در یک لیوان بریزید. لیوان‌ها را کنار هم بچینید و از رنگ‌های متفاوت کنار هم، مهمان‌ها یا خانواده‌تان را سورپرایز کنید. اما اگر دوست دارید که هر لیوان شما، یک طیف رنگی رنگین کمانی مجزا داشته باشد، بخش بعدی این نوشته را هم از دست ندهید.

چگونه یک لیوان نوشیدنی رنگین کمانی داشته باشیم؟

تهیه یک لیوان نوشیدنی رنگین کمانی

طرز تهیه نوشیدنی رنگین کمانی در هر لیوان خیلی ساده است. البته در ابتدای این نوشته گفتیم که انتظار تفکیک کامل رنگ‌ها را نداشته باشید. اما بعضا ایجاد طیف رنگی زیباتر هم هست. برای ایجاد این طیف، ابتدا ۶ رنگی که در بالا گفتیم را ایجاد کنید. سپس یک لیوان مجزا بردارید و مقداری (1/6 لیوان) از یک رنگ نوشیدنی در آن بریزید. حالا یک قاشق را روی سطح نوشیدنی گذاشته و نوکش را به جداره لیوان تکیه دهید. نوشیدنی بعدی را به صورت آرام آرام داخل قاشق بریزید تا از جداره روی نوشیدنی قبلی بنشیند. این کار را مرحله به مرحله انجام دهید تا یک لیوان نوشیدنی رنگین کمانی داشته باشید.

صرفا دقت کنید که رنگ‌ها اگر هم بخورند یا تکان شدید بخورند با هم مخلوط خواهند شد. پس بعد از تهیه، سریعا نوشیدنی‌ها را سرو کرده و بنوشید. ضمنا در این نوشیدنی نمی‌توانید از یخ استفاده کنید، زیرا در این تکنیک از تفاوت جزئی چگالی شربت‌ها استفاده کرده‌ایم. از این تکنیک در تهیه چای دو رنگ نیز استفاده می‌شود. البته ما قبلا به طور مفصل طرز تهیه چای دو رنگ را به شما آموزش داده بودیم.

کلام آخر

امیدواریم که از مطالعه مطلب حاضر لذت برده باشید. طرز تهیه نوشیدنی رنگین کمانی خیلی ساده است. صرفا به کمی حوصله و ذوق و شوق نیاز دارد. با این ذوق و شوق، می‌توانید خانواده، دوستان یا مهمان‌هایتان را علاوه بر لذت چشایی به لذت بصری هم مهمان کنید. پیشاپیش نوش جان و گوارای وجود!

سوالات متداول

گل پنیرک را از کجا تهیه کنیم؟

همان‌طور که گفتیم، عطاری‌ها گل پنیرک دارند. البته این گل اکنون به صورت بسته‌بندی تمیزتر و شکیل‌تر در فروشگاه‌های بزرگ یا فروشگاه‌های اینترنتی هم به فروش می‌رسد.

گل پنیرک برای زنان باردار ضرر دارد؟

یافته مستندی در این باره وجود ندارد. اگرچه که برخی توصیه می‌کنند خانم‌های باردار از این گیاه استفاده نکنند. به هرحال بهترین کار این است که با پزشک خودتان راجع به خوراکی‌های دوران بارداری مشورت داشته باشید.

آیا می‌شود در طرز تهیه نوشیدنی رنگین کمانی از عرقیجات دیگر هم استفاده کرد؟

بله. می‌توانید خلاقیت داشته باشید، زیرا عصاره پنیرک عطر و طعم خاصی ندارد و به راحتی با هر عطر و طعمی متناسب است. پس رنگ‌های جدید را خودتان با ترکیبات جدید پیدا کنید.

نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

alis