طرز تهیه آب سبزیجات

تیتر طرز تهیه آب سبزیجات، احتمالا باعث می‌شود که فکر کنید کاربرد این مقاله برای آشپزی است. اما نه! واقعا قرار است که باز هم نوشیدنی به شما آموزش دهیم. البته درک می‌کنیم. زیرا معمولا تصور اغلب انسان‌ها از آبگیری کردن چیزی برای نوشیدن، به میوه‌ها محدود می‌شود. بنابراین تعجب‌برانگیز است که پیشنهاد دهیم آب سبزیجات بنوشید! اصلا هر مایع قابل نوشیدن و بامزه در فرهنگ ما آبمیوه نامیده می‌شود. بنابراین آب سبزیجات در زبان ما هم نمی‌گنجد و ابتدا می‌خواستیم پیشنهاد دهیم که آبمیوه سبزیجات بنوشید!

اما جدای از شوخی، طرز تهیه آب سبزیجات یکی از جالب‌ترین طرز تهیه نوشیدنی‌هایی است که می‌توانید یاد بگیرید. میوه‌ها معمولا به ۳ دلیل آبگیری شده و به عنوان نوشیدنی مصرف می‌شوند. یکی اینکه غالبا آبدار هستند و می‌شود حجم زیادی از آب را از بافت آن‌ها بیرون کشید. دوم اینکه میوه‌ها معمولا خواص زیادی دارند و اکثر خواص‌شان نیز (غیر از فیبر) در آب آن‌ها پنهان شده است. سوم اینکه آب میوه‌ها معمولا خیلی شیرین و خوشمزه است.

حالا سبزیجات نیز در دو مورد اول با میوه‌ها یکسان هستند. هم غالب سبزیجات، آب زیادی در بافت خود دارند و هم خواص زیادی در این آب وجود دارد. فقط فرقی که وجود دارد این است که غالب سبزیجات، یا بی‌طعم‌اند، یا اینکه طعمی درحد ترشی یا شیرینی انواع میوه ندارند. این مشکل را هم ما برایتان در رسپی مطلب حاضر حل خواهیم کرد. پس اگر موافقید که طرز تهیه آب سبزیجات را یاد بگیرید، حتما تا انتهای این مطلب با ما همراه بمانید.

آب سبزیجات چیست؟

آب سبزیجات چیست؟

آب سبزیجات به اشتباه به آبمیوه سبزرنگ نیز معروف شده است. اما همان‌طور که می‌دانید، آب سبزیجات، آب سبزیجات است و آب میوه محسوب نمی‌شود! زیرا استفاده از لفظ آبمیوه سبز ممکن است که شما را بیشتر به یاد (برای مثال) طرز تهیه آب طالبی بیندازد!

اما به هرحال، نوشیدن آب سبزیجات گاهی اوقات ممکن است که نه‌تنها خوب، بلکه لازم هم باشد، زیرا برخی از افراد، علاقه‌ای به استفاده از انواع سبزیجات در رژیم غذایی خود، چه به عنوان کنار غذا و یا چه استفاده داخل غذا ندارند و بدیهی است که بسیاری از ویتامین‌ها و مواد مغذی سبزیجات را در هیچ ماده غذایی دیگری نمی توان گیر آورد. بنابراین می‌شود طرز تهیه آب سبزیجات را یاد بگیرید، زیرا چه خودتان جزو این افراد باشید و چه بین اطرفیان و دوستان چنین فردی داشته باشید، با تهیه آب سبزیجات، می‌توانید این کمبود در رژیم غذایی را به راحتی هرچه تمام‌تر جبران کنید.

برای مثال، کرفس یک سبزی فوق‌العاده است؛ چه از نظر خواص و چه از نظر بافت و میزان آبی که در ساقه‌هایش ذخیره کرده است. اما غذاهایی که با کرفس تهیه می‌شوند، به خصوص خورش کرفس، بین برخی از مردم ما اصلا محبوب نیستند و گاهی برخی از آن‌ها متنفرند، تا جایی که برایش جوک می‌سازند. کرفس خیلی اوقات برخلاف کاهو و کلم، حتی نمی‌تواند به راحتی به شکل خام هم خورده شود تا از آن سالادهای خوشمزه‌ای تهیه کرد. این‌جاست که طرز تهیه آب سبزیجات به کار شما خواهد آمد. می‌توانید با نوشیدن آب کرفس، تمام این نقیصه‌ها را جبران کنید و اتفاقا کرفس یکی از معروف‌ترین نوشیدنی‌های سال‌های اخیر شده است. البته ما قبلا در مطلبی به صورت اختصاصی، اسموتی کرفس و طرز تهیه آن را برای شما آماده کرده بودیم که بسیار هم خواندنی است.

چند نوع طرز تهیه آب سبزیجات

سبزیجات خیلی راحت با هم ترکیب می‌شوند و شما احتمالا اگر چند سبزی را به صورت تصادفی نیز با همدیگر ترکیب کنید، هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. زیرا غالبا طعم تند (به معنای غلیظ و غالب) بین سبزیجات وجود ندارد که باعث تداخل طعم و ایجاد مزه بدی شود. از نظر رنگی هم که اکثر سبزیجات در طیف رنگی سبز تا سفید هستند و هم‌رنگ خواهند بود. پس می‌توانید تنها با داشتن یک مخلوط کن برقی، هر چند سبزی دلخواهتان را با هم مخلوط کنید و آب سبزیجاتی که دوست دارید را بسازید.

تنها نکته‌ای که ممکن است در این نوع طرز تهیه آب سبزیجات، کمی اذیت‌کننده باشد، مساله طبع سبزیجات است؛ چیزی که بین ما ایرانیان (و به خصوص مادربزرگ‌هایمان) به سردی و گرمی معروف بود. برای این نکته، معمولا در طرز تهیه آب سبزیجات اصولی، از یک یا چند مصلح در کنار سبزیجات مختلف استفاده می‌شود. مصلح، ماده‌ای است که به غذا یا نوشیدنی اضافه می‌شود تا همه ویژگی‌های آن را تعدیل کند. البته ما قبلا به طور مفصل به انواع نوشیدنی سرد و گرم (از نظر طبع) پرداخته بودیم. برای مثال می‌توانید دو مطلب دمنوش با طبع گرم و دمنوش با طبع سرد را مطالعه کنید.

اما اگر حوصله یا وقت ابتکار و خلاقیت ندارید و دنبال رسپی آماده هستید، چند نوع زیر از ترکیب سبزیجات مختلف را به شما پیشنهاد می کنیم:

  • مخلوط کرفس، رازیانه، زنجبیل و نعناع: یک آب سبزیجات بی‌نظیر با خاصیت بهبود عملکرد سیستم ادراری انسان و بهبود خروج مواد زائد از بدن انسان.
  • جعفری، خیار، کلم بروکلی و لیمو ترش: حفظ دندان و استخوان‌های شما یکی از بهترین خواص این آب سبزیجات است، زیرا ترکیبات حاضر، باعث جذب بهتر کلسیم در بدن انسان خواهد شد. البته ما قبلا در یک مطلب مجزا طرز تهیه نوشیدنی جعفری و لیمو را برایتان توضیح داده بودیم.
  • اسفناج، رازیانه، خیار و لیمو ترش: این نوشیدنی می‌تواند بعد از انجام ورزش سخت، آب بدن شما را تامین کرده و شما را سر حال بیاورد. همچنین برای کمک به بازسازی بافت آسیب دیده در حین ورزش خیلی مناسب خواهد بود. بهبود عملکرد معده و روده و فرآیند هضم غذا نیز یکی دیگر از ویژگی‌های این ترکیب است.
  • خیار و چغندر و لیمو و زنجبیل: اگر سلامت احساسی‌تان برایتان درحد سلامت جسمی ارزش دارد، این آب سبزیجات را بنوشید، زیرا باعث بهبود خلق و خوی انسان خواهد شد. البته ما قبلا انواع دیگری از نوشیدنی چغندر، مانند طرز تهیه معجون لبو را برای شما آموزش داده بودیم که خواندنی است.

حالا در ادامه هم یک نوع از ترکیبات جالب نوشیدنی سبزیجات را برایتان آماده کرده‌ایم. این طرز تهیه آب سبزیجات، کاملا مفصل و با جزئیات خواهد بود. بیایید تا آن را با هم مرور کنیم.

دستور تهیه آب سبزیجات

دستور تهیه آب سبزیجات

در بخش اول راجع به این گفتیم که سبزیجات، خواص و رنگ جالبی دارند؛ اما غالبا طعم قوی ندارند. همچنین گفتیم که قرار است در طرز تهیه آب سبزیجات، این مشکل را هم برایتان رفع کنیم. ساده‌ترین کاری که می‌شود برای این موضوع کرد، استفاده از کمی میوه در طرز تهیه آب سبزیجات است. مساله‌ای که احتمالا در رسپی‌های خلاصه بالا هم فهمیده باشید. این مساله باعث می‌شود که غیر از خوشمزه‌تر شدن آب سبزیجات، بتوانیم از خواص بیشتر میوه‌ها نیز به صورت همزمان استفاده کنیم. مواد اولیه‌ای که برای تهیه آب سبزیجات فعلی نیاز خواهیم داشت، عبارت است از:

گشنیز ۱ پیمانه (لیوان دسته دار فرانسوی)
اسفناج ۱ پیمانه
خیار سبز ۱/۴ پیمانه
گلابی متوسط ۲ عدد
زنجبیل تازه ۱/۲ پیمانه
لیمو ترش تازه متوسط ۱ عدد

مرحله اول: ابتدا پوست لیمو را کامل بگیرید. اگر دوست دارید که نوشیدنی شما عطر لیمو هم داشته باشد، می‌توانید کمی از پوست بیرونی زرد را با زست‌گیر یا چاقوی تیز بتراشید، اما توجه داشته باشید که به هیچ عنوان قسمت سفید پوست را استفاده نکنید. زیرا باعث تلخ شدن نوشیدنی شما خواهد شد.

مرحله دوم: ما در این نوشیدنی از میوه‌های خیار و گلابی استفاده خواهیم کرد. خیار برای بافت مناسب‌تر و گلابی برای طعم شیرین و سازگار با اسفناج استفاده خواهد شد. از گلابی می‌توانید در انواع نوشیدنی سرد و گرم استفاده کنید. برای مثال در طرز تهیه چای خشک گلابی این میوه‌ها را ۴ تکه کنید و در مخلوط کن بریزید. لیموها را هم با تمام پالپ درونش بریزید.

مرحله سوم: حالا سبزیجات را بدون خرد کردن در مخلوط کن بریزید. فقط اگر ساقه‌های خیلی سفتی وجود دارد، آن قسمت‌ها را جدا کرده و دور بریزید.

مرحله چهارم: زنجبیل را هم پس از پوست کندن، چند تکه کنید و در مخلوط کن بریزید.

مرحله پنجم: حالا ابتدا چند پالس مخلوط کن را روشن کنید و خاموش؛ سپس مخلوط کن را برای حدود ۳۰ ثانیه روشن نگه دارید تا به بافت مناسب و یکدستی از نوشیدنی برسید.

مرحله ششم: این نوشیدنی سبز رنگ را در لیوان بلندی سرو کنید. برای زیبایی بیشتر می‌توانید از توت فرنگی به عنوان تزئین استفاده کنید.

نکته: این نوشیدنی کلا در حدود 10 دقیقه از شما زمان خواهد گرفت. ضمنا مقادیر درج شده در طرز تهیه آب سبزیجات فعلی، برای مصرف 4 نفر مناسب خواهد بود.

دستور تهیه آب سبزیجات برای سوپ

یکی از سوالاتی که ممکن است در ذهن شما جای گرفته باشد، همین آب سبزیجات سوپ است. عصاره سبزیجات یا آب سبزیجات مذکور، کمی با کاری که الان کردیم متفاوت است. همچنین طرز تهیه آب سبزیجات مذکور نیز کمی متفاوت است و درنهایت، کاربرد آن آب سبزیجات نیز استفاده در سوپ‌ها یا غذاها برای طعم‌دهی خواهد بود.

پس دقت کنید که نوشیدنی آب سبزیجات، به روشی که ما گفتیم تهیه می‌شود. در دستوری که برای تهیه آب سبزیجات، جهت سوپ وجود دارد، کار متفاوتی انجام می‌شود که البته مورد بحث ما نخواهد بود. اما به طور کلی، آن آب سبزیجات نیز مفید است و به مواد اولیه‌ای که در ادامه می‌خوانیم و روش زیر احتیاج خواهد داشت:

روغن زیتون ۱ قاشق غذاخوری
پیاز بزرگ ۱ عدد
ساقه کرفس چند تکه
هویج بزرگ ۲ عدد
پیازچه تازه خردشده ۱ دسته
جعفری تازه خرد شده ۱ دسته
آویشن تازه به میزان دلخواه شما
برگ بو ۲ عدد
سیر خردشده تازه ۸ حبه
نمک و فلفل سیاه به میزان دلخواه شما

مرحله اول: همه سبزیجات را به تکه‌های ۳ یا ۴ سانتی متری خرد کنید. دقت کنید که اگر خیلی ریز خرد کنید، عطر سبزیجات تازه شما از بین خواهد رفت.

مرحله دوم: در یک قابلمه بزرگ که مناسب پخت سوپ است، روغن زیتون را بریزید. سپس آن را روی حرارت کاملا ملایم قرار دهید.

مرحله سوم: حالا همه سبزیجات را به قابلمه اضافه کرده و 10 دقیقه مدام با هم زدن تفت دهید. حوصله داشتن در این مرحله مهم‌ترین کاری است که باید برای طرز تهیه آب سبزیجات برای سوپ انجام دهید.

مرحله چهارم: آب و نمک اضافه کنید و حرارت را بالا بکشید. سپس اجازه دهید تا مخلوط به جوش بیاید. بعد از به جوش آمدن، دوباره حرارت را کم کنید تا مخلوط به آرامی و درحدود 30 دقیقه قل قل بزند. این مرحله هم برای تبادل طعم خیلی مهم خواهد بود.

مرحله پنجم: بعد از 30 دقیقه زیر مواد را خاموش کرده و مخلوط را از صافی ریز عبور دهید. آب سبزیجات شما برای سوپ یا انواع غذاهای دیگر آماده شده است. می‌توانید این مایع را در ظرف شیشه‌ای ریخته و در یخچال نگهداری کنید. این مایع برای استفاده در انواع سوپ، مانند طرز تهیه سوپ پنیر نیز مناسب خواهد بود. زیرا حتی اگر وگان هستید، می‌تواند جای استفاده به عنوان آب مرغ یا استاک گوشت را بگیرد.

خواص آب سبزیجات

خواص آب سبزیجات

قطعا می‌دانید که خواص سبزیجات به نوع سبزی مورد استفاده بازخواهد گشت. اما به طور کلی، انواع آب سبزیجات از خواص زیر برخوردار خواهند بود:

  • مصرف آب سبزیجات یکی از بهترین راه‌ها برای دور کردن سموم مختلف از بدن است. تاثیر سیگار کشیدن یا مصرف نوشیدنی‌های مضر و غذاهای چرب، می‌تواند با نوشیدن آب سبزیجات از بین برود یا کمی خنثی شود. همچنین بخوانید: طرز تهیه آب سم‌زدا!
  • هرچه گوشت و مواد غذایی چرب و سنگین، باعث خراب شدن عملکرد گوارشی و سنگینی هضم شما می‌شوند، سبزیجات باعث روان شدن عملکرد گوارشی شما خواهد شد. آب سبزیجات نیز این تاثیر را داراست.
  • آب سبزیجات برخلاف تصور عمومی باعث بالا رفتن قند خون شما خواهد شد. به همین دلیل است که می‌تواند سوخت و ساز بدن شما را بالاتر ببرد. تاثیر واضح بالا رفتن سوخت و ساز هم که واضح است: کمک به رژیم و کم کردن وزن و تناسب اندام!

طرز تهیه دتاکس واتر

یک سوال دیگری که ممکن است در طرز تهیه آب سبزیجات برایتان پیش بیاید، شنیدن نام دتاکس واتر است. باید بدانید که دتاکس واتر نیز آب سبزیجات محسوب نمی‌شود. دتاکس واتر به یک نوشیدنی که حاصل ریخته شدن و طعم‌دهی غیرمستقیم میوه و سبزیجات به آب آشامیدنی است، گفته می شود.

البته ما در مطلب همه چیز راجع به دتاکس واتر + طرز تهیه دتاکس واتر برایتان راجع به این نوشیدنی جذاب صحبت کرده بودیم.

کلام آخر

امیدواریم که از مطالعه مطلب بالا لذت برده باشید. طرز تهیه آب سبزیجات، کاری است که بسیار راحت است. البته اگر از این نوشیدنی جذاب بهره می‌برید، به هیچ عنوان از نوش جان کردن خود سبزیجات غافل نشوید، زیرا یکی از مهم‌ترین قسمت‌های سبزیجات، فیبر بافت آن است که در تهیه نوشیدنی کمی خاصیتش کمتر می‌شود. به هرحال نوش جان و گوارای وجود!

سوالات متداول

آیا فیبر سبزیجات با تبدیل آن به آب سبزیجات از بین خواهد رفت؟

در طرز تهیه نوشیدنی آب سبزیجات که توضیح دادیم خیر! زیرا آب سبزیجات را با تمام بافت آن درست کردیم، اما در تهیه آب سبزیجات برای سوپ، بله!

آیا تاثیر مصرف آب سبزیجات از خود سبزیجات بیشتر است؟

خیلی اوقات نه. اما برخی اوقات به این دلیل تاثیر مواد مغذی بیشتر است که برای مثال شما نمی‌توانید در یک وعده 10 هویج بخورید، اما می‌توانید آب 10 هویج را بنوشید!

وزن کم کردن با آب سبزیجات چگونه است؟

یکی از بهترین پیشنهادها، دنبال کردن رژیم غذایی مایع است. البته حتما راجع به این رژیم غذایی با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

alis