اثر پاستوریزه کردن بر ارزش غذایی شیر

پاستوریزه کردن یا پاستوریزاسیون شامل گرم کردن شیر به میزان 63 درجه سانتیگراد و 72 درجه سانتیگراد به مدت چند ثانیه قبل از خنک کردن آن است. هدف از این فرآیند، نابود کردن هر گونه باکتری است که ممکن است در طول شیردوشی وجود داشته باشند و باعث بیماری‌هایی مانند سالمونلوز شوند.

چه کسانی باید شیر بنوشند؟

شیر پاستوریزه

اثرات پاستوریزاسیون

پاستوریزاسیون، 100 درصد از باکتری‌های بیماری‌زا، مخمر و کپک و 95 تا 99 درصد سایر باکتری‌ها را از بین می‌برد.

گرچه فروش شیر خام در کانادا ممنوع است، اما برخی افراد به فضیلت این محصول اعتقاد دارند و معتقدند که پاستوریزه کردن ویتامین‌های مهم را از بین می‌برد و نوشیدن شیر خام می‌تواند آلرژی‌ها، سرطان یا عدم تحمل لاکتوز را از بین ببرد. اما آیا واقعا این باور صحت دارد؟

از چه سنی می‌توان به کودک شیر پاستوریزه داد؟

برای پی بردن به این قضیه، محققان در انتاریو، 40 مطالعه در مورد اثرات پاستوریزاسیون و ارزش تغذیه‌ای شیر را بررسی و تحلیل کردند. اولین یافته: پاستوریزاسیون تأثیر اندکی بر روی ویتامین‌هایی دارد که به طور طبیعی در شیر یافت می‌شوند. بر خلاف شیر خام که فقط شامل مقدار کمی ویتامین D است، شیر پاستوریزه غنی شده با این ویتامین باعث جذب بیشتر کلسیم می‌شود و نقش کلیدی در سلامت استخوان ایفا می‌کند. گروه تولیدی «عالیس» نیز در روند تولید شیر غنی شده با ویتامین D، تکنولوژی خاصی را جهت حفظ ارزش غذایی این ویتامین در کنار حذف حرارتی تمام میکروب‌های شیر استفاده می‌کند.

چرا شیر ویتامین دی؟

طعم این شیر با شیر معمولی هیچ تفاوتی ندارد در نتیجه به راحتی می‌تواند بهترین جایگزین شیر معمولی برای کودکان شما باشد. این محصول فاقد هر نوع مواد نگهدارنده است و شیر استفاده شده در آن کیفیت بالایی دارد. این محصول از عالیس به‌خصوص برای کودکان، بانوان، جوانان و سالمندان در فصول سرد بسیار توصیه شده است.

آیا جوشاندن شیر محلی گزینه مناسبی است؟

تنها سطوح ریبوفلاوین یا ویتامین B2، در طی فرایند پاستوریزاسیون به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. با این وجود، شیر پاستوریزه باز هم منبع غذایی مهم این ویتامین به شمار می‌رود.

انواع نوشیدنی ها با شیر

 

شیر پاستوریزه چند ساعت در دمای اتاق می‌ماند؟

 

شیر
مطالعات نشان داده است که شیر غیر‌ پاستوریزه اثر محافظتی دارد. با این وجود، این رابطه می‌تواند با عوامل دیگر مرتبط با شیوه زندگی روستایی و محیط مزرعه، نه صرفا با مصرف شیر خام نیز توضیح داده شود. هیچ مطالعه‌ای، ارتباطی بین شیر غیر پاستوریزه و سرطان یا عدم تحمل لاکتوز را نشان نداده است.

کدام شیر برای سلامتی شما بهتر است؟

به طور کلی، نوشیدن شیر پاستوریزه هنوز امن‌ترین راه برای لذت بردن از فواید شیر برای سلامتی محسوب می‌شود.

شیر را گرم بخوریم یا سرد؟

تفاوت شیر معمولی با شیر کم‌چرب

نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

alis